رییس کل بانک مرکزی گفت: انتظام بخشی و اصلاح ساختار نظام بانکی کشور از مهمترین برنامه های این بانک برای سال آینده است.

رییس کل بانک مرکزی گفت: انتظام بخشی و اصلاح ساختار نظام بانکی کشور از مهمترین برنامه های این بانک برای سال آینده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبارپول، ولی الله سیف روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران افزود: در سال آینده سامانه های چکاوک و نسیم که از سال ۹۴ راه اندازی شده بودند، کامل می شوند.
سامانه چکاوک به پردازش متمرکز چک های بانکی در بانک مرکزی اختصاص دارد و سامانه نسیم نیز برای بانکداری متمرکز ایجاد شده است.
وی ادامه داد: از دیگر برنامه های بانک مرکزی سامانه نظارتی جدید این بانک است که برای نخستین بار راه اندازی خواهد شد.
سامانه جدید نظارتی بانک مرکزی که بهمن ماه امسال در شورای پول و اعتبار رونمایی شد، قرار است مبنای ارزیابی عملکرد بانک ها باشد؛ در این شیوه بانک ها از نظر ریسک در چهار طبقه رتبه بندی می شوند و مقام ناظر پولی به تناسب ریسک فعالیت هر یک از بانک ها و موسسه های اعتباری، شیوه نظارتی مخصوص به آن را اعمال می کند تا از ریسک فعالیت آن کاسته شده و به طبقات با ریسک کمتر هدایت شوند.
رییس کل بانک مرکزی اظهار داشت: شفافیت در صورت های مالی بانک ها از دیگر اقدام هایی است که با توجه به اختیارات بانک مرکزی در دستور کار برنامه سال آینده آن قرار دارد.
بانک مرکزی بهمن ماه ۹۴ صورت های مالی جدید بر مبنای استانداردهای جدید بین المللی گزارشگری مالی (IFRS) را تهیه و به نظام بانکی ابلاغ کرد و بانک ها ملزم شدند از این پس صورت های مالی خود را بر مبنای آن تهیه و تنظیم کنند وگرنه اجازه برگزاری مجمع عمومی سالیانه به آنها داده نمی شود.
ناتوانی و تعلل برخی بانک ها در سال جاری در تهیه صورت های مالی با شیوه جدید موجب شد تا مجمع عمومی اغلب بانک ها با تاخیر برگزار شود و صورت های مالی برخی بانک ها از جمله سه بانک بزرگ تجارت، صادرات و ملت که هنوز بخشی از سهام آنها در اختیار دولت است، منفی و زیانده شد.
بانک مرکزی اعلام کرده است که در سال ۹۵ با اغماض صورت های مالی را از بانک ها پذیرفته ولی در سال ۹۶ هیچگونه کوتاهی در این زمینه از سوی بانک ها قابل پذیرش نیست.
علت اصرار بانک مرکزی بر تنظیم صورت های مالی بر مبنای استانداردهای بین المللی، تسریع در بازگشت بانک ها به نظام بین الملل پس از برجام است زیرا یک دهه تحریم نظام بانکی موجب شد تا بانک های ایرانی از تحولات سریع شیوه های نوین بانکداری بین المللی عقب بمانند.
استانداردهای گزارشگری مالی IFRS زبان جهان شمول برای ارایه صورت های مالی بنگاه های اقتصادی در سراسر جهان است و گام نخست در آغاز ارتباطات و تجارت بین الملل به شمار می آید.

انتهای پیام


لینک کوتاه : http://poolpress.ir/?p=91967
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

برنامه‌های بانک مرکزی برای سال جدید
برنامه‌های بانک مرکزی برای سال جدید
برنامه‌های بانک مرکزی برای سال جدید
برنامه‌های بانک مرکزی برای سال جدید
برنامه‌های بانک مرکزی برای سال جدید