وضعیت تجارت خارجی کشور در ۱۱ماهه سال جاری
وضعیت تجارت خارجی کشور در ۱۱ماهه سال جاری
وضعیت تجارت خارجی کشور در ۱۱ماهه سال جاری
وضعیت تجارت خارجی کشور در ۱۱ماهه سال جاری
وضعیت تجارت خارجی کشور در ۱۱ماهه سال جاری

وضعیت تجارت خارجی کشور در ۱۱ماهه سال جاری

مازاد تراز تجاری به مثبت ۷۷میلیون دلار رسید و نشان می‌دهد تراز تجاری کشور همچنان مثبت است.


سال جدید نیاز به خرید الحاقیه بیمه ثالث ندارید

رئیس کل بیمه مرکزی اعلام کرد: براساس قانون جدید بیمه‌نامه شخص ثالث، افرادی که بعد از اردیبهشت ماه سال ۹۵ بیمه‌نامه خریداری کرده‌اند، نیازی به خرید الحاقیه برای سال ۹۶ ندارند.


سیف: IFRS به‌عنوان یک طرح ملی تلقی شود

رییس کل بانک مرکزی: هدف اصلی در این مرحله نزدیک‌شدن به قالب‌ها و ادبیات نوین گزارشگری مالی بین‌المللی و ارتقاء قابل ‌ملاحظه شفافیت در چارچوب استانداردهای ملی بود.


بانک‌ها زیر ذره‌بین شفاف سازی

وزیر اقتصاد با بیان اینکه صورت های مالی شفاف بر اساس استانداردهای بین المللی یاری رسان نهادهای ناظر بر بانک ها است، گفت: نظارت بر بانک ها افزایش یافت.


گسترش همکاری‌های تجاری ایران و مالزی با ارزهای محلی

معاون ارزی بانک مرکزی: سیاست کنونی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، تسهیل معاملات تجاری با ارزهای محلی و پیمان ارزی متمرکز است.


پرداخت سود بالا توسط خودروسازان ممنوع است

دبیرکل کانون بانک ها با بیان اینکه ساپپا و ایران خودرو میزان سود پیشنهادیشان را بیش از ۱۵ درصد اعلام کرده اند تا سرمایه گذاران را به سوی خود جذب کنند، گفت: این در حالیست که خودروسازان اجازه ای برای پرداخت این میزان سود ندارند.


توضیح بانک پاسارگاد در مورد سرقت خودرو پول‌رسان

صبح امروز یک دستگاه خودرو پول‌رسان بانک‌پاسارگاد هدف سرقت مسلحانه قرار گرفت.


سیاست دولت تثبیت نرخ ارز نیست

سیاست دولت تثبیت نرخ ارز نیست بلکه تلاش کرده‌ایم که نرخ ارز در بازارهای تعادلی شکل بگیرد و از نوسانات هیجانی نرخ ارز جلوگیری شود.


اوراق بدهی جدیدی در بازار سرمایه پذیرش نخواهد شد

رئیس سازمان بورس در واکنش به خبر انتشار ٨۵٠٠ میلیارد تومان اوراق خزانه جدید عنوان کرد این اوراق، خارج از بورس و برای تسویه بدهی پیمانکاران منتشر می شود.


بانک‌های هلندی در راه ایران

بانک‌های هلندی برای همکاری‌ با بانک‌های ایران، بلافاصله پس از برجام اقدام کردند که علاقه آن‌ها را برای ایجاد مراودات بانکی نشان می‌دهد و در ماه مارس سال گذشته در ایران حضور یافتند.


حساب‌های بانکی مشکوک زیر ذره‌بین

مدیرکل دفتر اطلاعات مالیاتی سازمان امور مالیاتی با اشاره به دسترسی به حساب‌های بانکی گفت:‌ پذیرش یا عدم پذیرش اظهارنامه‌های مالیاتی منوط به تکمیل طرح جامع مالیاتی است.


تجارت بی‌سابقه اسلحه در خاورمیانه

رشد خرید تسلیحات در منطقه خاورمیانه در پنج سال اخیر درخور توجه بوده؛ به‌طوری‌که این افزایش از زمان جنگ سرد بی‌سابقه است. در یادداشت حاضر ابعاد مختلف این موضوع بررسی شده است.


قوانین اصلاح شود، سرمایه خارجی می آید

مدیرعامل بیمه نوین معتقد است که اگر از ابتدای فعالیت صنعت بیمه تا کنون میانگینی بگیریم متوجه می شویم که این صنعت عمری ۷ ساله در ایران دارد، او می گوید اگر سهم بیمه عمر در پرتفوی شرکت ها افزایش یابد آن ها می توانند بانک تاسیس کنند.


حذف دفترچه‌های تامین اجتماعی کلید خورد

طرح حذف دفترچه‌های بیمه کاغذی در مراکز ملکی سازمان تامین اجتماعی به صورت جدی از دو سال گذشته کلید خورد و اکنون مردم می‌توانند بدون همراه داشتن دفترچه بیمه به بیمارستانها و مراکز درمانی تامین اجتماعی ۱۹ استان مراجعه و تحت درمان قرار بگیرند.


بدهی پلاسکونشینان برای ۲ سال استمهال می‌شود

بر اساس مصوبه جدید هیئت دولت، بدهی پلاسکو نشینان برای مدت دو سال از سوی بانکها استمهال می‌شود.


کیف‌ پول الکترونیک؛ از واعظی عجله از سیف احتیاط

راه‌اندازی سریع‌تر کیف‌پول الکترونیک به یکی از مسائل مورد اختلاف بانک‌مرکزی و وزارت ارتباطات تبدیل شده‌است. هر قدر واعظی عجله دارد، سیف دست به عصا حرکت می‌کند.


دست قاچاق بر گلوی اقتصاد ایران


حداقل سرمایه تاسیس موسسات بیمه چقدر است؟

بر اساس مصوبه هیئت دولت، حداقل سرمایه ایجاد موسسات بیمه مستقیم ۱۰۰ میلیارد و موسسات بیمه اتکایی ۲۵۰ میلیارد تومان تعیین شد.


اصلاح رویه مالیات ارزش افزوده در تلفیق بودجه ۹۶

عضو هیأت رییسه مجلس از مصوبه کمیسیون تلفیق برای دریافت مالیات بر ارزش افزوده از محصول نهایی در سال آینده خبر داد.


آوار پلاسکو بر سر صنعت بیمه


سقف دریافتی مدیران، ۱۴ برابر حداقل حقوق

بر اساس ماده ۲۸ ، همه مقامات کشوری و حتی کارکنان دولت نمی توانند از اول فروردین سال ۱۳۹۶ به بعد بیش از ۱۴ برابر حداقل حقوق دریافت کنند.


بی‌ثباتی بازار ارز مانع جذب سرمایه خارجی است

عضوکمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به تاثیرات مثبت تک نرخی شدن ارز در رشد اقتصادی گفت:عدم ثبات بازار ارز از موانع جذب سرمایه گذاری است.


بستر‌سازی برای یکسان‌سازی نرخ ارز و حذف صفر

خوشبختانه بسترهای لازم برای گذر به نرخ ارز یکسان فراهم شده و با مهیاتر شدن شرایط اقتصاد کلان این اقدام مهم در آینده عملیاتی خواهد شد.


شرکت‌های وابسته به صندوق ذخیره فرهنگیان زیر ذره بین

این اطمینان را به فرهنگیان می‌دهم که با هرگونه تخلفی که در صندوق ذخیره فرهنگیان صورت گرفته باشد، بشدت برخورد کنم و گزارشی شفاف، علمی و تخصصی به فرهنگیان ارائه خواهم داد.


نسخه تازه برای واریز یارانه

ظاهرا فرمول تازه‌ای برای کاهش حجم یارانه‌بگیران در دستور کار قرار گرفته و معیارها متفاوت از قبل خواهد بود.


مجوز نخستین موسسه رتبه‌بندی توسط بورس صادر می‌شود

رئیس سازمان بورس با بیان اینکه عدم توانایی بازار سهام برای جذب اوراق بدهی به دولت منتقل شده است، گفت: توسعه بازار بدهی باید در یک مرحله تدریجی و برنامه ریزی شده انجام شود.


مهلت اجرای بخشودگی جرایم بانک‌ها تمدید شد

نایب رییس کمیسیون تلفیق بودجه ۹۶ مجلس گفت: با توجه به تاخیر در ابلاغ مصوبه بخشودگی جرایم دیرکرد وام‌های تا ۱۰۰میلیون تومان، کمیسیون زمان اجرای مصوبه مذکور را تا پایان سال آینده تمدید کرد.


جزییات افتتاح حساب سپرده ریالی برای اشخاص خارجی

بانک مرکزی در راستای بهره‌برداری از فرصت‌های پسابرجام و تسهیل ارایه خدمات پولی و بانکی به سرمایه‌گذاران و گردشگران خارجی، «دستورالعمل اجرایی افتتاح حساب سپرده ریالی برای اشخاص خارجی» را به شبکه بانکی کشور ابلاغ کرد.


دولت اصل و فرع بدهی‌اش به بانک‌ها را می‌دهد

دولت سهمیه هر بانک و شیوه پرداختی مطالبات خود به نظام بانکی را تعیین کرده و قرار است که پرداخت اصل بدهی به همراه نرخ سود جاری که هر سال بانک مرکزی اعلام کرده را به زودی آغاز کند.


جریمه بیمه شخص ثالث موتور سواران بخشیده می‌شود

رییس کل بیمه مرکزی اعلام کرد که از ابتدای اسفندماه امسال جریمه بیمه شخص ثالث موتور سواران بخشیده می‌شود.


پیش نیازهای یکسان سازی نرخ ارز

یکسان سازی نرخ ارز همواره و در سال های متمادی به عنوان اولویتی اساسی در سیاستگذاری کلان کشور به لحاظ نقش آن در ایجاد ثبات در اقتصاد کشورمورد توجه متولیان سیاست و اقتصاد بوده است


آینده سهام بانکی‌ها مبهم است

نماد بانک‌ها بالاخره پس از کش و قوس های فراوان بازگشایی شد. گشایشی که خوب و بدهای بسیاری داشت، اما همچنان ابهاماتی در این خصوص وجود دارد


۵ هزار میلیارد تومان بدهی دولت به بیمه‌ها پرداخت شد

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: از ۸ هزار میلیارد تومان بدهی دولت به بیمه‌ها تاکنون ۵ هزار میلیارد تومان آن پرداخت شده و باقیمانده به زودی پرداخت می‌شود.


یوزانس بانک‌های طراز اول اروپایی برای پتروشیمی ایران

هشت بانک و مؤسسه مالی خارجی برای فاینانس و یوزانس پروژه‌های پتروشیمی ایران وارد مذاکره شده‌اند.


قانون بخشودگی جرائم امروز ابلاغ می‌شود

رئیس کل بانک مرکزی گفت: بخشنامه بخشودگی جرائم تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان امروز ابلاغ می‌شود.


بانک‌ها مجتمع نور را در اختیار کسبه پلاسکو گذاشتند

مالکیت مجتمع نور از آن چند بانک دولتی و خصوصی بود که طی یک توافقنامه با بنیاد مستضعفان، در اختیار کسبه پلاسکو قرار گرفت. تا آخر اسفند تسهیلات اعلام شده پس از تکمیل پرونده، در اختیار خسارت دیدگان حادثه پلاسکو قرار می گیرد.


سود تسعیر ارز صادراتی معاف از مالیات شد

رئیس اتاق بازرگانی تهران گفت: معافیت سود تسعیر ارز حاصل از صادرات از هر گونه مالیات و عوارض یکی از خواسته‌های بخش خصوصی از دولت بود که این موضوع حل شد.


مدیرعامل بیمه ایران: برای پرداخت خسارت پلاسکو منابع کافی داریم

مدیرعامل بیمه ایران درخصوص روند پرداخت خسارات ساختمان پلاسکو گفت: طبق نظر کارشناسان امکان عمدی بودن حادثه وجودندارد و اگر هم چنین احتمالی باشد عمد بیمه گزار نبوده و به همین سبب نیز پرداخت خسارت‌ها به سرعت آغازشد.


دوربرگردان سود بانکی با مجازات های بانک مرکزی

دبیرکل کانون بانک ها و موسسه های اعتباری خصوصی گفت: بانک ها از دور زدن نرخ سودهای مصوب شورای پول و اعتبار خرسند نیستند اما برای تامین مالی خود مجبور به این کارند.


معاون وزیر اقتصاد: ارز امسال تک نرخی نمی‌شود

معاون اقتصادی وزیر امور اقتصادی و دارایی درباره زمان تک نرخی کردن ارز، گفت: هرچند دولت برای تحقق این امر مهم تا پایان امسال برنامه ریزی کرده بود اما در زمان کنونی، عملی نیست.


سهامداران جدید در راه بانک مشترک ایران و ونزوئلا

مدیرعامل بانک توسعه صادرات: هم اکنون در حال مذاکره برای ورود سهامدار جدید به بانک مشترک ایران و ونزوئلا هستیم.


بدهکاران بانکی با ۳۰۰ میلیون تومان بدهی ممنوع الخروج می‌شوند

سقف بدهی اشخاص حقیقی به منظور اعمال ممنوعیت خروج به ۳ میلیارد ریال و در خصوص اشخاص حقوقی به ۵ میلیارد دلار افزایش یافته است.


سقوط دلار به دنبال انتقاد ترامپ از چین و ژاپن

به دنبال انتقاد دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا از چین و ژاپن و برخی کشورهای اروپایی مبنی بر دستکاری کردن نرخ ارز ملی، شاخص دلار به پایین ترین میزان ظرف ۳۰ سال گذشته رسید.


توقف تغییر نرخ سود بانکی با فرمان فدرال رزرو

فدرال رزرو اعلام کرد که همچنان نرخ سود بانکی را بدون تغییر حفظ می کند که همین امر، علاوه بر کاهش ارزش دلار، منجر به روند نزولی بورس های آسیایی شده است.


کاهش دو نمره‌ای ریسک ایران تا سال آینده

رئیس سازمان سرمایه گذاری و کمکهای فنی و اقتصادی از کاهش دو نمره ای ریسک ایران تا سال آینده خبر داد.


آیین نامه تسعیر ارز ابلاغ شد

معاون اول رییس جمهور آیین نامه تسعیر ارز را به دستگاه های ذی‌ربط ابلاغ کرد.


لایحه مهم بورس در راه مجلس

رئیس سازمان بورس در جلسه با اعضا کمیسیون اقتصادی مجلس خواهان مساعدت این کمیسیون درباره سهامداران بانکی و کاهش نرخ سود بانکی شد و از تهیه لایحه ایی مهم برای ارایه به مجلس خبر داد.


شروط جدید ممنوع الخروجی بدهکاران بانکی

رییس کل بانک مرکزی در نامه ای به مدیران عامل بانک ها با اشاره به لایحه قانونی ممنوعیت خروج بدهکاران بانکی خواستار استفاده از این لایحه به عنوان آخرین اقدام و نه به عنوان اهرم فشار در گام اول، علیه بدهکاران شده است.


وام افراد حقیقی تا ۱۰۰ میلیون تومان نیاز به گواهی مالیاتی ندارد

رئیس‌ کل سازمان امور مالیاتی کشور در مورد گواهی مالیاتی برای دریافت تسهیلات بانکی گفت: اشخاص حقیقی متقاضی تسهیلات بانکی تا مبلغ ۱۰۰میلیون تومان و اشخاص حقوقی متقاضی تا مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان نیازی به دریافت گواهی‌ مالیاتی ندارند.


مدیرعامل بانک کشاورزی: به جای دولت به صندوق بیمه اعتبار دادیم

مدیرعامل بانک کشاورزی در خصوص حمایت این بانک از خسارت دیده گان آنفولانزای طیور گفت: ما به جای دولت ۴۵۰ میلیارد تومان به صندوق بیمه کشاورزی پرداخت کردیم تا خسارت مرغداری های آسیب دیده پرداخت شود.