سفر به شهرهای ارزان قیمت دنیا
سفر به شهرهای ارزان قیمت دنیا
سفر به شهرهای ارزان قیمت دنیا
سفر به شهرهای ارزان قیمت دنیا
سفر به شهرهای ارزان قیمت دنیا

سفر به شهرهای ارزان قیمت دنیا

در دنیا شهرهای گردشگری ارزان قیمتی وجود دارند که با بودجه اندک هم می‌توان به آنجا سفر کرد.


کارت هدیه به جای اسکناس

با توجه به هزینه بالای نشر اسکناس فرهنگ‌سازی استفاده از کارت هدیه به جای اسکناس ضروری به نظر می‌رسد.


هفت نگرانی برای اقتصاد ایران

فعالان اقتصادی در آخرین نشست سال ۹۵ گردهم آمدند و چالش‌های اقتصادی کشور را بررسی کردند. متولیان بخش‌خصوصی، قرار نگرفتن در مسیر توسعه اقتصادی را عامل اصلی همه چالش‌ها و معضلات می‌دانند. از سوی دیگر عدم شناخت تقدم و تاخر در تصمیمات اتخاذ شده و روند تخصیص نامطلوب و نادرست منابع نیز از مهم‌ترین چالش‌های اقتصاد ایران محسوب می‌شود که در این نشست به آن اشاره شد. اقتصادی نبودن تولید و سودآوری امور غیرمولد از دیگر چالش‌های مطرح شده در این نشست بود.


جنگ روانی علیه بازار پول

روز گذشته رئیس کل بانک مرکزی، در جمع مدیران بانکی، به نشانه‌شناسی علیه شبکه بانکی پرداخت. ولی‌اله سیف معتقد است: سه نشانه وجود دارد که گروه‌هایی با غبارآمیز کردن فضای موجود و آمیختن حرف‌های درست و نادرست، تلاش می‌کنند که از فرصت ایجادشده برای حصول به اهداف خود استفاده کنند.


بازار مالی دستوری نیست

کار در بانک مرکزی را سخت‌تر از آنچه متصور بود؛ عنوان کرد، شرایطی که با عملکرد رییس پیشین به وخامت افتاده بود و حالا سیف به عنوان متصدی جدید وظیفه ساماندهی داشت.


فرصت جدید ایران برای توسعه اقتصادی

توسعه صنعتی کشور از همان روزهای نخست فعالیت دولت یازدهم در دستور کار مردان اقتصادی تدبیر و امید قرار گرفت تا روزهای تلخ رکود در کشور پایان یابد.


اقتصاد در منگنه بدهی‌ها و یارانه‌ها

آخرین روزهای سال ۱۳۹۵ در حالی سپری می شود که هنوز بخش هایی از اقتصاد ایران گروگان دولت پیشین باقی مانده است.


مرز روانی تورم در ایران

نتایج حاصل از بررسی رفتار قیمت‌گذاری طی بیش از دو دهه در کشور نشان می‌دهد که یک مرز ذهنی مشخص به‌عنوان مرز تعیین‌کننده تورم بالا و تورم پایین در ذهن شهروندان ایرانی شکل گرفته است.


لابی بانکی اروپا با آمریکا به نفع ایران

تا اکنون سفر وزیر اقتصاد و دارایی ششمین اقتصاد بزرگ جهان و سومین اقتصاد بزرگ اروپا به کشورمان، نماد جدی بودن دو طرف در گرم کردن دوباره روابط اقتصادی باشد.


آب در آسیاب رکود نریزیم

به لحاظ تئوری‌های اقتصادی، دستمزد یک فرد باید به اندازه‌ای باشد که به تولید واحد کارگاهی اضافه می‌کند.


هزینه‌های تبدیل ارز

هر تبدیل ارزی برای تجارت ما هزینه‌زاست، اما به‌دلیل شرایطی که ناشی از تحریم‌های اولیه است، اولویت برای ما آن است که حساب‌های خود را به یورو نگه داریم.


عضویت در سازمان تجارت جهانی؛ هزار راه نرفته

تجارت ایران همواره با مشکلات متعددی مواجه بوده و فعالان بازرگانی کشور با مشکلات عدیده‌ای دست‌وپنجه نرم کرده‌اند.


زیان اعراب از قطع روابط بانکی

ناتوانی بانک‌ها در ایجاد روابط بین‌ بانکی با بانک‌های خارجی، اثرات مخرب بسیاری بر خدمات و فعالیت‌های تجاری این نوع بانک‌ها خواهد گذاشت


سوغات برجام برای بانک‌ها

با اجرایی شدن «برجام» و برقراری تدریجی روابط کارگزاری بانک‌ها با همتایان خارجی خود دولت سعی دارد با توجه به مزیت‌های شبکه بانکی فعالان اقتصادی را به سمت شبکه بانکی مجاز هدایت کند.


هشدار مرکز پژوهش‌های مجلس درباره دو رقمی شدن نرخ تورم

مرکز پژوهش‌های مجلس نسبت به افزایش نرخ تورم در سال آینده هشدار داده است. در این گزارش رکورد ۷/۹ دهم درصدی در رشد پایه پولی که بیشتر از محل دارایی‌های داخلی، مجموعه دولت و بانک‌هاست موجب این افزایش می‌شود.


ظهور پدیده “شاغلان فقیر” در کشور

امروزه زندگی در تهران و کلان شهرها و حتی شهرهای کوچک با ۸۱۲ هزار تومان سخت تر از آن است که برخی تصور کنند، ظهور پدیده “شاغلان فقیر” هم از همین حقوق های ناچیز آب می‌خورد.


با “ترامپ” چه باید کرد؟

مواضع دو روز گذشته دونالد ترامپ، رئیس‌‌جمهوری ایالات‌متحده موجب طرح دو پرسش شده است. اولین سوال به دنبال دانستن نیت ترامپ از این مواضع است؛ «آیا مواضع پرخاشگرانه ترامپ یک رجز‌خوانی صرف است یا یک سیاست؟» دومین سوال در جست‌وجوی شناخت بهترین راهکار برای مواجهه با ترامپ در این شرایط است.


قیمت فقر چند تمام می‌شود؟

محققان بر این باورند که فقر بسیار گران تمام می‌شود و ما تنها در آغاز راه فهم مجموعه آثار مخرب مالی، روانی و فرهنگی ناشی از فقر هستیم.


بیمه کالای لوکس نیست

در پی فاجعه فرو ریختن ساختمان پلاسکو و تلاش مسئولان برای آرام‌سازی جو متشنج جامعه به‌ویژه صاحبان کسب‌و‌کار در مجموعه پلاسکو، جایگاه بیمه برای ارائه خسارت به زیان‌دیدگان به شدت مورد توجه قرار گرفت.


چک‌ها زیر آوار، زنده‌اند

صندوق‌های ذوب شده از حرارت شدید زیر آوار پلاسکو حکایت می‌کنند و هر بار که آتش زبانه می‌کشد، ضربان قلب کسبه تندتر می‌زند، زیرا هزاران برگه چک و سند در زیرآوار محبوس شده است.


صفایی فراهانی: در دولت احمدی نژاد، بدهی بدهکاران بانکی۱۲برابرشد

محسن صفایی فراهانی در مصاحبه با روزنامه شرق، در باره تاثیر درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی بر انتخابات،مطالبی بیان داشت.


مرد آن است که از نسل سیاووش باشد

در این که ماجرای پلاسکو یک حادثه بوده است شکی نیست. اما در پاسخ به این سوال که آیا می‌شد به نوعی جلوی این حادثه را گرفت ؟


استقبال ورزشکاران نامی ایران از محصول استخر کارت پارسیان

شرکت تجارت الکترونیک پارسیان با همکاری شرکت سلامت فرتاک ایرانیان به عنوان حامی ورزشکاران، نسبت به صدور اولین کارت تخصصی مراکز آبی با عنوان “استخر کارت پارسیان” اقدام نموده است.


شوک انگلیسی به بازارها

ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا اعلام کرد خروج این کشور از اتحادیه اروپا به معنای پایان قطعی عضویت این کشور در اتحادیه خواهد بود. می ‌تایید کرد که این کشور در بازار واحد اروپا نخواهد ماند.


ثروت ۸ نفر به اندازه دارایی نصف مردم جهان است

آمار منتشرشده از سوی موسسه «آکسفام» نشان می‌دهد که شکاف درآمدی و نیز نابرابری در سطح جهان، به طرز معناداری افزایش پیدا کرده و دارایی هشت نفر از متمکن‌ترین افراد دنیا، برابر با نصف جهان است.


مصائب دوران تحریم و گشایش های پسابرجام

درست در زمانی که یک سال از امضا شدن برجام می‌گذرد و نشانه‌های آن در اقتصاد ایران رخ نشان داده، بیشترین هجمه‌ها علیه دولت ایجاد شده است.


ترکیه در آستانه بحران مالی فاجعه‌بار

این طبیعی است زمانی‌که اقتصاد یک کشور با مشکلی روبه‌رو می‌شود مقامات دولتی اصرار دارند تا همه مشکلات را به انتظارات و سفته‌بازان ربط دهند.


اینرسی تورمی و مخاطرات کاهش بیشتر آن در شرایط فعلی

خسرو خواجه حسنی* امروزه در ادبیات اقتصادی ثبات متغیرهای کلان و عدم نوسانات پردامنه ی آن، به نوعی معرف و اندیکاتور چیستی و چگونگی فعالیت اقتصادی و جهت حرکت آن محسوب میشود. در این میان شاخص تورم نیز به دلیل اثرات ملموس و مستقیمی که بر زندگی و حیات اقتصادی آحاد مردم یک جامعه دارد از اهمیت و حساسیت به مراتب بیشتری برای سیاست-گذار اقتصادی برخوردار است.


عوامل موثر بر مطالبات معوق و غیرجاری بانک‌ها

کوروش پرویزیان: افزایش حجم و نسبت مطالبات غیر‌جاری بانک‌ها در دهه اخیر تبدیل به بزرگ‌ترین معضل بانک‌ها و موسسات اعتباری کشور شده‌است. استفاده از منابع محدود بانک‌ها به دلیل ضعف ساختاری و سهم اندک بازار سرمایه در سیستم اقتصادی کشور روز‌به‌روز بر معوقه‌های بانک از مشتری افزوده است.


سناریوهای تحقق درآمدهای نفتی در بودجه سال ۹۶

با توجه به توافق تاریخی اخیر اعضای غیر عضو بر کاهش حدود ۵۵۸ هزار بشکه در روز و کاهش یک ‌میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه‌ای اوپکی‌ها، بازار نفت را با تحولات جدیدی روبرو ساخته است


هزینه تفریح مرفه‌ها ٧٣ برابر فقرا

نابرابری‌های فاحش منشأ همه شُرور اقتصادی- اجتماعی و مسئول نبود تعادل‌های گوناگون در زندگی فردی و اجتماعی هستند.


ایران نیازمند رشد اقتصادی پایدار

اگر بانک جهانی می‌توانست درآمد سرانه یا رشد اقتصادی بدون نفت ایران را محاسبه کند عددها با آمار اعلام شده کنونی متفاوت بود.


آتشفشان نقدینگی در اقتصاد کشور

مجموع اسکناس‌ها و مسکوکات و سپرده‌های دیداری کشور رشد می‌کنند؛ اما همچنان بنگاه‌های تولیدی با کمبود نقدینگی مواجه هستند.


صادرکنندگان قلابی، میوه را دور می‌ریزند و جایزه‌اش را می‌گیرند!

واردکنندگان بدون صادرات واقعی، جوایز صادراتی، ارز دولتی، تخفیف تعرفه ای و تسهیلات بانکی می گیرند محموله های صادراتی سیب ایران در دریا و بیابان های اطراف مرز رها می شود.


رشد اقتصادی ایران به روایت مرکز آمار

مرکز آمار ایران اعلام کرد: تولید ناخالص داخلی کشور در شش ماهه نخست سال ۱۳۹۵ معادل ۶.۵ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد کرده است.


ویژه خواری خواص

دکتر محمدرضا جمالی: سیار شنیده ایم که می گویند فلان کشور، قوم، حکومت و دولتی نابود شدند و افول کردند.در علت العلل همه این سرنگونی ها و افول ها یک چیز خود خودنمایی می کند و آن غافل شدن از حقوق عمومی و سرنوشت دیگران است.


واقعی شدن نرخ ارز ترسناک نیست!

واقعی شدن نرخ ارز در وهله نخست به شدت گرفتن گرایش تقاضای کل کشور از سمت کالاهای خارجی به طرف کالاهای تولید داخل می‌انجامد و در پی آن تولید داخل و ظرفیت‌های استفاده نشده به سمت تولید و عرضه بیشتر خواهند رفت.


بزرگ‌ترین اقتصادهای بیمار در سال ۲۰۱۶

سه اقتصاد از ۱۰ اقتصاد بزرگ سال ۲۰۱۶ را با وضعیت بدتری از آنچه در ابتدای سال داشتند، به پایان رساندند در حالیکه خودشان مسبب این وضعیت بودند.


تجارت متأثر از سیاست‌های ارزی در سال ۹۶

نرخ ارز یکی از مهم‌ترین حلقه‌های واصل ارتباط اقتصادی هر کشور با سایر کشورهای جهان است.


کارایی بانک‌ها چالش اقتصادی و سیاسی

عبدالرضا احمدی خمینی: حمایت‌نکردن نظام بانکی از تولید، در حال تبدیل‌شدن به بزرگ‌ترین چالش فعالان اقتصادی است.


اقتصاد جهانی تحت‌تاثیر رویدادهای باورنکردنی

شاید بدبین‌ترین افراد جهان هم تصور نمی‌کردند مردم دو کشور قدرتمند جهان ظرف کمتر از ۶ ماه با دو تصمیم خود، تمام سیاست و اقتصاد جهان را تحت‌الشعاع خود قرار دهند.


سرگذشت پول از “پشیز” تا “تومان”

سکه از مهم‌ترین اختراعات بشری و از مظاهر تمدن انسانی است که در طول دو هزار و ششصد و اندی سال گذشته بتدریج رواج پیدا کرده است.


فوبیای دلار ۴۰۰۰ تومانی

سیاستمداران اگر به هشدارهای اقتصاددانان و تئوری‌های آزموده‌شده اقتصادی بی‌توجهی کنند، دیری نخواهد پایید که قوانین آهنین اقتصادی، حقانیت همان هشدارها و تئوری‌ها را به تلخی به آنها یادآوری خواهد کرد.


اشتغال متأثر از کیفیت رشد اقتصادی ۹۶


فراز و فرود نرخ ارز؛ خیلی دور، خیلی نزدیک

همواره همراه با بحث بازار ارز یک سؤال اساسی نیز مطرح است، اینکه قیمت واقعی ارز در کشور چقدر است؟


فقدان دیپلماسی اقتصادی؛ چالش عدم موفقیت برجام

همانگونه که امروزه ماشین دیپلماسی بدون چرخ دیپلماسی رسانه‌ای توان حرکت ندارد، به چرخ دیپلماسی اقتصادی نیز احتیاج دارد.


چرا تغییر نرخ بهره آمریکا مهم است؟

سرانجام بعد از ماه‌ها کشاندن بازارهای جهانی به دنبال خود، تصمیمش را نهایی کرد و نرخ بهره آمریکا را به عنوان عاملی تاثیرگذار در بازارهای جهانی تغییر داد.


سهم تحریم‌ها در رکود اقتصادی

براساس نتایج این پژوهش در دوسال ابتدایی دهه ۹۰ تحریم‌های بین‌المللی سبب انحراف متغیرهای کلان اقتصادی از وضعیت بهینه‌ شده است.


دوراهی مهار تورم

کاهش نرخ تورم به کمتر از ۱۰ درصد در سال ۱۳۹۵، اگرچه دستاورد بزرگی در جهت ثبات قیمت‌ها است، اما با توجه به رشد بالای حجم نقدینگی در سال‌های اخیر تردید‌ها در مورد پایداری آن در آینده وجود دارد.


واقعیت‌های موجود اقتصاد ایران و مشکل انطباق پول ملی

از نگاه کارشناسان ، این مصوبه در صورت تصویب در مجلس و تبدیل به قانون، موجب حذف یک صفر از واحد پول کشور شده و در عین حال، باعث هماهنگی میان آنچه در عرف جاری کشور متداول است و واحد رسمی پول کشور که در قانون وجود دارد، می شود.