آنچه بانک‌های ایرانی باید بدانند
آنچه بانک‌های ایرانی باید بدانند
آنچه بانک‌های ایرانی باید بدانند
آنچه بانک‌های ایرانی باید بدانند
آنچه بانک‌های ایرانی باید بدانند

آنچه بانک‌های ایرانی باید بدانند

اگرچه بانک‌ مرکزی آمریکا به نظارت بر بانک‌ها می‌پردازد، اما هیچ‌گونه ضمانتی درخصوص سپرده‌های مردم ارائه نمی‌کند.


نرخ سود بزرگترین معضل نظام بانکی ایران

دراین که نظام بانکی ایران درشرایط فعلی با مشکلات بسیاری روبه‌روست و نیازمند درمان است، هیچ اختلافی میان کارشناسان و برنامه ریزان و حتی بانکداران وجود ندارد،


جزییات سیاست‌های ارزی جدید بانک مرکزی

نتایج بررسی‌های پژوهشی معاون ارزی جدید بانک مرکزی نشان می‌دهد سیاست ارزی تولیدمحور، ارتقای روابط کارگزاری، واقعی‌سازی نرخ ارز و قابل پیش‌بینی کردن نرخ ارز، اهداف اصلی سیاست‌گذار ارزی است.


 روش‌های تقلب باکارت‌های بانکی را بشناسید

تقلب در کارت‌های بانکی به کلاهبرداری یا تقلب به وسیله کارت بانکی یا هر گونه ساز و کار پرداخت مشابه گفته می‌شود که از منبع متقلبانه در تراکنش انجام می‌شود.


اولویت‌های اقتصادی در دولت دوازدهم

حسن روحانی رئیس جمهوری در مراسم تنفیذ خود از برنامه‌ریزی برای دستیابی به یک انقلاب اقتصادی در دولت دوازهم سخن گفت که پایه‌های آن را چهار اولویت اصلی یعنی افزایش تولید، اشتغال، ریشه کنی فقر مطلق و جذب سرمایه‌گذاری خارجی تشکیل می‌دهد.


پوست اندازی شعب بانکی در دنیای دیجیتالی

تلاش وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران برای تکمیل سامانه موبایل پیمنت* (پرداخت از طریق تلفن همراه) افق نوینی برابر همگان قرار می دهد و سرنوشت شعبه های فیزیکی بانک ها را در هاله ای از ابهام فرو می برد.


پول کاغذی به مبادلات الکترونیک باخت

حجم اسکناس و مسکوک در دست مردم ٣٩ هزار میلیارد تومان است. این عدد ماه به ماه در حال کاهش است.


لایی‌کشی مالیاتی

به‌عقیده کارشناسان اقتصادی نظام مالیاتی درکشور‌ما قدمت طولانی دارد، اما کارکرد نامناسب این نظام هزینه‌های بسیار زیادی به اقتصاد ایران تحمیل کرده است ،به‌عبارتی کارکرد نه چندان مناسب این نظام به یکی از اصلی‌ترین عوامل سردرگمی‌های اقتصادی تبدیل شده است.


ریسک ١٠٩میلیارد دلاری تهران

تهران پنجمین شهر در معرض ریسک درآمد اقتصادی جهان با میزان ١٠٩ میلیارد دلار ارزیابی شده است.


عابر بانک و چهل دزد!

مراقب باشید! این روزها منوی انگلیسی عابربانک‌ها ممکن است کار دست‌تان بدهد


اقتصاد ایران مستعد تورم دو رقمی

در دولت یازدهم تورم کنترل شد، ولی درعین‌حال بهای سنگینی هم برای آن پرداخت شد.


پیامدهای تبدیل ریال به تومان

تغییر دفاتر حسابداری، بازنویسی سـیـسـتم خودپردازها، ضوابط نگهداری حساب‌ها، دسته چک و حساب‌های بانکی و دفاتر مالیاتی پیامدهای تبدیل ریال به تومان است.


از سکه طلا تا سکه مجازی

این روزها ارزهای مجازی یا بیت کوین گرانترین ارزهای موجود هستند. دلیل آن ساده است: تقاضا برای پنهانکاری تغییری نکرده است٬ حال آنکه نظام جهانی بانکداری به سوی شفاف سازی پیشرفته است


چقدر زمان نیاز است تا درآمد خانوار به ۱۰ سال پیش برگردد

در سال ۹۲ متوسط درآمد خانوارهای شهری نسبت به سال ٨۶ حدود ۲۲ درصد کاهش پیدا کرده بود که این موضوع اصلاً سابقه نداشت.


چطور از راه درست پولدار شویم؟

در طول سالیان گذشته درکنار بازارهای اصلی سرمایه‌گذاری که در دنیا به بورس و بانک محدود می‌شود، بازارهای جدیدی نیز به صورت محدود با بازدهی‌های بالا خودنمایی کرده‌اند و با تغییر شرایط از رونق افتاده‌اند.


راه‌حل‌های کاهش چک‌های برگشتی

چک‌های برگشتی یکی از مهم‌ترین معضلات نظام اقتصادی ایران است. به‌نحوی که افراد در وصول وجه چک‌های دریافتی با مشکلات بی‌شماری رو‌به‌رو هستند.


محرکان دلار در بازار

ارزش دلار در برابر ین ژاپن ۱.۳۵ و فرانک سوئیس تا ۰.۵۹ درصد تقویت شده است


٣٩٠ هزار میلیارد تومان گم شد

حجم نقدینگی در پایان اسفندماه سال ١٣٩۵ به ١٢۵٣‌ هزار‌ میلیارد تومان رسید که نسبت به ماه مشابه در سال قبل از آن، ٢٣,٢ درصد رشد داشت.


نسخه‌ای برای دردهای بانکی

تجارب جهانی حکایت از یک فرآیند سه مرحله‌ای در خروج بانک‌ها از مسیر ثبات دارد اما بسته به عامل پیدایش روند درمان دارای مخرج مشترکی است که اجرای آن می‌تواند آب رفته را به جوی بازگرداند.


پشت پرده تعیین نرخ اجاره بها در کلان شهرها

نابسامانی و فقدان برنامه و قانون از یک طرف و خودمختاری تعیین قیمت از سوی مالکان بدون ضوابط کارشناسی و ارزیابی محل استجاری از طرف دیگر فشار مضاعفی هست بر مستاجر در حالیکه نه دولت محترم و نه مجلس قانونگذار نتوانستند این نابسامانی و افسار گریختگی اجاره بها را حل کنند.


شبکه بانکی کشور نیازمند مدیریت آرامش است

این روزها اخبار و شایعات درباره شبکه بانکی کشور به کرات از طریق رسانه های مختلف به گوش می رسد که تاحدی فضای جامعه را دچار تنش کرده است.


شاگرد اول‌های بازارهای جهانی را بشناسید

پایان معاملات ژوئن در بازارهای جهانی، برندگان و بازندگان نیمه نخست سال ۲۰۱۷ را مشخص کرده است.


مقایسه رشد بازارهای سکه و مسکن

از پاییز ۱۳۹۲ تا زمستان ۱۳۹۵ عملکرد بخش مسکن نسبت به بازارهای بورس، سکه و ارز دارای نوسانات کمتری بوده، اما در زمستان گذشته نرخ رشد قیمت مسکن ۱۵.۵ درصد پایین‌تر از رشد قیمت سکه قرار داشته است.


FATF در ایران چه جایگاهی دارد؟

«در پی اثبات تعهد سیاسی ایران و گام‌های مربوطه در چارچوب برنامه عملیاتی خود(توافق هسته‌ای)، کارگروه اقدام مالی تصمیم گرفته است که به تعلیق تدابیر متقابل ادامه دهد.


افزایش نقدینگی یا بازی با اعداد

یکی از نکاتی که دولتها به آن توجه دارند وجود نقدینگی است. نقدینگی که با افزایش آن تورم در جامعه افزایش پیدا میکند.


لطفا آگاهانه خبرپراکنی کنیم!

پدیده پانیک بانکی، به هجوم برخی سپرده گذاران به شعب بانک برای بازپس گیری سپرده‌های خود گفته می شود.


شغل‌های پردرآمد سال ۹۵

سایت ایران‌تلنت گزارش حقوق و دستمزد سال ۹۵ را منتشر کرد. گزارش این سایت اطلاعات حقوقی ۲۸ گروه شغلی را در خود جا داده است. در هر گروه شغلی نیز، اطلاعات حقوق و دستمزد در سه رده سازمانی متخصصان و کارکنان عادی، مدیران میانی و مدیران عالی بررسی شده است. در این گزارش گروه‌های شغلی با بالاترین متوسط درآمد در سطوح مختلف رتبه‌بندی شده‌اند.


مزایای حذف دفترچه‌های بیمه

عضو هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی با اشاره به حذف دفترچه‌های بیمه کاغذی در مراکز ملکی سازمان تامین اجتماعی گفت: در حال حاضر بیش از ۹۳ درصد نسخ در مراکز تامین اجتماعی به صورت الکترونیک تولید می‌شوند.


مشکلات اشتغال در کشور را بشناسید

دسترسی به منابع مالی، تورم و دیوانسالاری دولتی ناکام را می‌توان بر اساس بررسی‌های بین المللی به عمل آمده، عمده مشکلات ایران در حوزه شروع کسب و کار دانست.


زندگی در تهران ۱۴۰۰

کیفیت زندگی در «پایتخت ۱۴۰۰» بر اساس چشم‌انداز هدف‌گذاری‌شده برای ۵۵ شاخص در ۷ حوزه مرتبط با شهر، به تصویر کشیده شد


چه نسخه‌ای برای صنعت بپیچیم؟

چندی پیش مقامات بانک مرکزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کردند که پروژه حمایت از بنگاه‌های تولیدی کوچک و متوسط در سال جاری ادامه خواهد داشت


فراز و فرود رشد اقتصادی کشو در ۱۰ سال

مرکز آمار ایران با ارائه گزارش آماری، فراز و فرود رشد اقتصادی در ۱۰ سال اخیر را رونمایی و اعلام کرد: اقتصاد ایران در سال ۹۵ با احتساب ارزش افزوده، استخراج و فروش نفت خام ۸.۳ درصد و بدون نفت ۶.۳ درصد رشد کرد.


مسکن، پربازده‌ترین سرمایه‌گذاری

طی سه دهه گذشته حدود ۳۴ درصد نقدینگی وارد شده به بخش مسکن به انگیزه تقاضای سرمایه‌‌ای و ۶۶ درصد با هدف برآوردن نیازهای مصرفی وارد بازار مسکن شده است.


پشت پرده تحریم قطر

در این بین ایران نباید به‌صورت جدی وارد معرکه شود. درخواست ایران برای حل‌وفصل اختلافات با گفت‌وگو و مذاکره کفایت می‌کند و ورود بیشتر ایران مشخص نیست که چه نتایجی در بر داشته باشد.


راه‌هایی برای پرداخت آنلاین امن

از زمانی که اینترنت و دنیای مجازی آغاز به کار کرد، هکرها و سوءاستفاده‌کنندگان هم به دنبال راهی برای دسترسی به اطلاعات شخصی کاربران بودند.


بانک‌های ضعیف ادغام می‌شوند

قرار است مدیران بانکی در ۱۷ خرداد ماه جاری دور هم جمع شوند و درباره نرخ سود بانکی جدید و احتمالاً کاهش آن مذاکره و تصمیم‌گیری کنند تا نتیجه تصمیم خود را به بانک مرکزی اعلام و همین تصمیم‌گیری خودجوش منشأیی برای مصوبه قانونی شورای پول و اعتبار شود.


رقابت تنگاتنگ در خاورمیانه برای جذب سرمایه خارجی

واحد «اطلاعات سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی» نشریه «فایننشال‌تایمز» در جدید‌ترین گزارش خود برترین‌ کشورها را در زمینه «سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی» FDI در سال ٢٠١۶ معرفی کرد.


دولت دوازدهم در پیچ سخت یارانه های نقدی

یکی از موضوع هایی که از نخستین روزهای اجرای قانون هدفمندی یارانه مورد مناقشه بود پرداخت های نقدی به تمامی افراد جامعه است.


«برند» روحانی چه بود؟

بهروز شیخ‌رودی، کارشناس برندینگ، در نشست اخیر مؤسسه دین‌ و اقتصاد با تبیین موضوع برند سازی، از دید فنی به بررسی برندهای کاندیداهای ریاست‌جمهوری ١٣٩۶ می‌پردازد.


خرمشهر آزاد شد ولی…


روز پس از انتخابات!

وقتی نامزدی مسوول شود، اقتصاد واقعیت‌های خود را به وی تحمیل می‌کند. سرسختی نشان ندادن در مقابل این واقعیت‌ها، حتی برای شهروندانی که به آن شعارهای انتخاباتی ناممکن دلخوش کرده بودند، بهتر است.


بهبود شاخص‌های کلان ایران در رتبه‌بندی‌های جهان

کنار هم قراردادن ارزیابی اقتصاد ملی از درون با ارزیابی آن از برون که توسط نهادهای بین‌المللی درسطح جهانی صورت می‌گیرد می‌تواند تحلیل روشن تری از عملکرد اقتصاد ملی و کشور را به نمایش بگذارد.


زیرساخت‌های خدمات بانکی برای توسعه صنعت نفت، گاز و پتروشیمی

برنامه‌های توسعه صنایع بالادستی و پایین‌دستی نفت، گاز و پتروشیمی با همکاری و همراهی نظام بانکی کشور و پس از اتصال به سیستم جهانی بانک‌ها از طریق بانک‌های کشورمان در دست اقدام است تا کشورمان بتواند در زمانی کوتاه، جایگاه خود را در بازار محصولات نفتی و پتروشیمی باز پس بگیرد.


کمای اقتصادی در فضای انتخاباتی

به اعتقاد کارشناسان اقتصادی، تاثیر متغیرهای کلان اقتصادی بر فعالیت در بازار سرمایه انکار ناپذیر بوده و از مهم ترین اقدامات برای موفقیت در این بازار به‌ شمار می‌رود .


آدرس غلطی که برخی کاندیداها به مردم می‌دهند

استفاده از اعداد برای تخریب رقیب با شدت بیشتری در هفته منتهی به انتخابات دنبال می‌شود.


ریشه شکل‌گیری مؤسسات مالی کجاست؟

مجوز غیر کارشناسی و بدون نظارت ۵ هزار صندوق قرض‌الحسنه طی دهه ۷۰ توسط نیروی انتظامی و هزار تعاونی اعتباری با مجوز وزارت تعاون وقت، صادر شده است


اعتماد مردم به بانکدار ایرانی را نشکنیم

امروز کمتر طرح بزرگ اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی در کشور را می توان یافت که بدون مشارکت موثر نظام بانکی به ثمر رسیده باشد.


چند قدم تا ونزوئلا!

در دولت نهم و دهم سبک ونزوئلایی در مدیریت اقتصادی ایران حاکم بود و این تفکر بسته باعث شد که در دولت احمدی‌نژاد نرخ رشد اقتصادی کشور به منفی ۶.۸ درصد و نرخ تورم به بیش از ۴۰ درصد برسد


صندوق بین المللی پول چه کارکردی دارد؟

صندوق بین المللی پول یکی از مهمترین نهادهای مالی جهان است که بر ایجاد نظم مالی در جهان نظارت می کند.


تورم ۴٨ درصدی پس از پول‌پاشی

نامزدهای ریاست‌جمهوری برای کسب رای حداکثری روی وعده‌هایی تمرکز کرده‌اند که عامه مردم را به خود جلب می‌کند؛ وعده‌هایی که یک سر آن به ایجاد اشتغال و یک سر دیگر آن به افزایش یارانه می‌رسد.