“وام یکم” پیشران جدید معاملات مسکن
“وام یکم” پیشران جدید معاملات مسکن
“وام یکم” پیشران جدید معاملات مسکن
“وام یکم” پیشران جدید معاملات مسکن

“وام یکم” پیشران جدید معاملات مسکن

سهم «خانه‌اولی»ها در معاملات مسکن، با خروج جهشی سپرده‌گذاران صندوق پس‌انداز مسکن «یکم» به سمت بازار خرید آپارتمان افزایش یافت.


اقتصاد ایران رو به ثبات است

موسسه رتبه بندی بین المللی Capital Intelligence برای اقتصاد ایران، شرایط باثبات را تایید کرد.


نرخ ارز و قرض‌الحسنه به خارجی‌ها

در مورد سیاست ارزی، مزایا و معایب واگذار کردن تعیین نرخ ارز به بازار یا بانک مرکزی و تثبیت آن فراوان گفته شده است. اغلب اقتصاددانان جریان اصلی علم اقتصاد معتقدند نرخ ارز یک قیمت است و مانند هر قیمت دیگری باید تعیین آن با عوامل بنیانی شکل‌دهنده عرضه و تقاضای آن سازگار باشد، گرچه باثبات بودن نرخ ارز و پرهیز از نوسانات شدید آن نیز با همین منطق از ایده‌آل‌های علم اقتصاد است.


موتور اقتصادی ایران روشن شد

تازه‌ترین گزارش صندوق بین‌المللی پول از روند رشد اقتصادی در جهان حکایت از تداوم رشد ۱/۰ درصدی وضعیت اقتصادی کل جهان دارد. این گزارش در عین حال پیش بینی می‌کند که شرایط اقتصادی کل دنیا روند قابل قبولی را طی نخواهد کرد اما این آمارها برای ایران متفاوت است و بر مدار بهبود حرکت می‌کند.


حکایت کم فروشان سکه

متقلبان در بسته بندی سکه های تقلبی تکه های فلز می گذارند تا کمبود وزن سکه را توجیه کنند کلاه برداران با جعل نام طلافروشان خوش نام بازار سکه‌های تقلبی را به جای طلا می‌فروشند


چرا مشتریان بدحساب برای بانک‌ها جذابند؟

مشتریان بدحسابی که وام گرفته‌اند اما اقساطشان را نداده‌اند، برای بانک‌ها جذاب هستند.


چند فقره چک‌ در کشور وصول شد؟

حــدود ۸.۳ میلیــون فقــره چــک بــه مبلغــی حــدود ۴٩٠ هزار میلیارد ریال در مــرداد سال جاری، در کشــور وصول شده که گیلانی‌ها از نظر نسبت تعداد چک‌های وصولی به مبادله‌ای رتبه نخست را کسب کردند.


رقابت دو دلار !

دلار مبادله‌ای که توسط بانک مرکزی نرخ‌گذاری و عرضه می‌شود در روندی رو به رشد طی یک سال گذشته حدود ۲۶۰ تومان گران شده و برگشت قابل توجهی به نرخ پایین‌تر نداشته است


مراقب هیجان منفی در بازارها باشیم

به‌دنبال برخی نگرانی‌ها از آینده برجام، روحیه ریسک‌گریزی در بازارهای کشورمان تشدید شد.


چطور جلوی هک شدن رمز بانکی را بگیریم؟

لو رفتن رمز یا رمز دوم مشترکان بانک‌ها یکی از نگرانی‌های سیستم بانکی و نظام رایانه‌ای است. به همین دلیل راهکارهای متعددی به دارندگان حساب‌های بانکی ارائه می‌شود تا از این مشکل جلوگیری شود.


چک و ضمانت، علت زندانی شدن ۹۵ درصد زنان

مدیر عامل ستاد دیه کشور: ورود زنان به زندان به خاطر جرایم غیرعمد در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته، رشد دو برابری داشته است. او گفته که استان فارس بیشترین مددجوی زن در جرایم غیرعمد را دارد.


سرنوشت دلار در دست ۴ نفر

“مرکل، دراگی، یلن و ترامپ” چهار نفری هستند که رفتار آنها تقویت دلار در مقابل سایر ارزها را رقم زد.


تحریم‌ها نیمی از پس‌اندازها را بلعید

پس‌انداز کشور شامل چه چیزهایی است؟ تشکیل سرمایه ثابت، موجودی انبار، خالص صادرات کالا و خدمات، خالص درآمد عوامل تولید از خارج و نتیجه رابطه مبادله سرجمع پس از کسر استهلاک سرمایه‌های ثابت به‌عنوان پس‌انداز خالص ملی تلقی می‌شوند.


سهام عدالت از پرداخت سود تا آزاد سازی

پس از گذشت ۱۰ سال موعد سوددهی این سهام رسیده البته هنوز مشخص نیست سهم هر یک از ۴۹ میلیون و ۲۰۰ هزار نفری بر سر این سفره نشسته اند چقدر است.


نگاهی به اینترنت در ایران از بیت‌نت تا فیبرنوری

امروز وقتی بچه‌های زیر ۱۰ سال اینترنت استفاده می‌کنند، نسل‌های قبل‌تر متعجب می‌شوند.


پیشنهاد کاهش سود وام مسکن در دولت

تصمیم دولت برای ایجاد تحرک در بازار مسکن جدی است.


فرار مالیاتی با حذف کارتخوان‌

برخی صاحبان مشاغل برای فرار مالیاتی دستگاه پوز را حذف کرده و یا به نام شخص دیگری می‌کنند. از طرفی تراکنش‌های عجیب با رقم‌های چند‌ میلیون تومان در روز، سازمان امور مالیاتی را به منشی‌ها مشکوک کرد.


پول‌های مردم به کدام بازارها هدایت می‎‌شود؟

در حالی که طی سال‌های اخیر نرخ بالای سود بانکی مجال رقابت را از سایر مقاصد سرمایه‌گذاری گرفته بود، کاهش نرخ سود بانکی می‌تواند اقدامی برای حرکت نقدینگی تازه به سمت سایر بازارها باشد.


BSS‌ و OSS نیاز امروز و فردای شرکت‌های مخابراتی بزرگ

در دنیای فعلی که شبکه‌ها بسیار گسترده شده‌اند، نمی‌توان فقط و فقط به علم کارشناسان مقطعی تکیه کرد، بلکه باید این حوزه را فراتر دید و با درهم آمیختن هوش سیستم‌ها و کارشناسان، توان بالاتری را برای نحوه برخورد با مشکلات و وقایع پیش آمده جستجو کرد.


افزایش مصرف مواد غذایی در ماه محرم نسبت به ماه‌های دیگر سال بررسی شد

طبق آمار موجود، ایرانی‌ها معادل دو هزار میلیارد تومان غذای نذری در ماه محرم توزیع می‌کنند و برنج، پرفروش‌ترین ماده غذایی در این ماه است.


دلالان سپرده چه کسانی هستند؟

یکی از موسسات اعتباری غیرمجاز که مدتی است نمی‌تواند پاسخگوی درخواست سپرده‌گذاران خود باشد، اکنون سپرده‌های آن به محلی برای دلالی و سودآوری عده‌ای تبدیل شده است.


موزه عبرتی برای پول

کشورهای آسیایی در سال ۱۹۹۷ دچار بحران مالی شدند؛ حالا ۲۰ سال از آن ماجرا می‌گذرد و اکونومیست به این پرسش پرداخته که آیا این کشورها از بحران خود درس گرفته‌اند؟


بانکداری بدون ربا و چالشی به نام نرخ سود

رئیس کل بانک مرکزی: در قانون بانکداری بدون ربا نرخ سود ها علی الحساب تعیین می شود و بانک ها پس از پایان سال مالی و در صورتی که سود بالاتر از حد انتظار کسب کرده باشند می توانند، به سپرده گذاران آن را پرداخت کنند.


P/E چیست؟

P/E یا نسبت قیمت به سود یکی از ابزارهای قدیمی و عموما پر استفاده به منظور ارزش ‌گذاری سهام است. هر چند محاسبه P/E بسیار ساده است؛ اما تفسیر آن عملا دشوار به نظر می‌رسد.


ناظران ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران را بشناسید

مقایسه صنعت ICT با صنایع دیگر مانند خودروسازی، ساخت‌وساز، برق و… نشان می‌دهد رگولاتوری این بخش باید کاملا فرابخشی باشد.


دستاوردهای بانک مرکزی در تولید و انتشار اسکناس

بانک مرکزی به عنوان تنها مرجع تولید و انتشار اسکناس، توانسته با همت کارکنان این حوزه چه در زمان تحریم ها و نیز در دوران پسابرجام به دستاوردهای بزرگی دست یابد.


تمرکز بیمه مرکزی بر فرهنگ‌سازی از مدارس تا شبکه‌های اجتماعی

در سایه این فرهنگ سازی و اطلاع رسانی سهم بیمه های اختیاری از پرتفوی صنعت بیمه کشور رشد داشته است تا جایی که بیمه های زندگی در سال گذشته رشد ۳۶ درصدی، آتش سوزی رشد ۱۲ درصدی ، مسئولیت رشد ۲۰درصدی و … داشته است .


آنچه بانک‌های ایرانی باید بدانند

اگرچه بانک‌ مرکزی آمریکا به نظارت بر بانک‌ها می‌پردازد، اما هیچ‌گونه ضمانتی درخصوص سپرده‌های مردم ارائه نمی‌کند.


نرخ سود بزرگترین معضل نظام بانکی ایران

دراین که نظام بانکی ایران درشرایط فعلی با مشکلات بسیاری روبه‌روست و نیازمند درمان است، هیچ اختلافی میان کارشناسان و برنامه ریزان و حتی بانکداران وجود ندارد،


جزییات سیاست‌های ارزی جدید بانک مرکزی

نتایج بررسی‌های پژوهشی معاون ارزی جدید بانک مرکزی نشان می‌دهد سیاست ارزی تولیدمحور، ارتقای روابط کارگزاری، واقعی‌سازی نرخ ارز و قابل پیش‌بینی کردن نرخ ارز، اهداف اصلی سیاست‌گذار ارزی است.


 روش‌های تقلب باکارت‌های بانکی را بشناسید

تقلب در کارت‌های بانکی به کلاهبرداری یا تقلب به وسیله کارت بانکی یا هر گونه ساز و کار پرداخت مشابه گفته می‌شود که از منبع متقلبانه در تراکنش انجام می‌شود.


اولویت‌های اقتصادی در دولت دوازدهم

حسن روحانی رئیس جمهوری در مراسم تنفیذ خود از برنامه‌ریزی برای دستیابی به یک انقلاب اقتصادی در دولت دوازهم سخن گفت که پایه‌های آن را چهار اولویت اصلی یعنی افزایش تولید، اشتغال، ریشه کنی فقر مطلق و جذب سرمایه‌گذاری خارجی تشکیل می‌دهد.


پوست اندازی شعب بانکی در دنیای دیجیتالی

تلاش وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران برای تکمیل سامانه موبایل پیمنت* (پرداخت از طریق تلفن همراه) افق نوینی برابر همگان قرار می دهد و سرنوشت شعبه های فیزیکی بانک ها را در هاله ای از ابهام فرو می برد.


پول کاغذی به مبادلات الکترونیک باخت

حجم اسکناس و مسکوک در دست مردم ٣٩ هزار میلیارد تومان است. این عدد ماه به ماه در حال کاهش است.


لایی‌کشی مالیاتی

به‌عقیده کارشناسان اقتصادی نظام مالیاتی درکشور‌ما قدمت طولانی دارد، اما کارکرد نامناسب این نظام هزینه‌های بسیار زیادی به اقتصاد ایران تحمیل کرده است ،به‌عبارتی کارکرد نه چندان مناسب این نظام به یکی از اصلی‌ترین عوامل سردرگمی‌های اقتصادی تبدیل شده است.


ریسک ١٠٩میلیارد دلاری تهران

تهران پنجمین شهر در معرض ریسک درآمد اقتصادی جهان با میزان ١٠٩ میلیارد دلار ارزیابی شده است.


عابر بانک و چهل دزد!

مراقب باشید! این روزها منوی انگلیسی عابربانک‌ها ممکن است کار دست‌تان بدهد


اقتصاد ایران مستعد تورم دو رقمی

در دولت یازدهم تورم کنترل شد، ولی درعین‌حال بهای سنگینی هم برای آن پرداخت شد.


پیامدهای تبدیل ریال به تومان

تغییر دفاتر حسابداری، بازنویسی سـیـسـتم خودپردازها، ضوابط نگهداری حساب‌ها، دسته چک و حساب‌های بانکی و دفاتر مالیاتی پیامدهای تبدیل ریال به تومان است.


از سکه طلا تا سکه مجازی

این روزها ارزهای مجازی یا بیت کوین گرانترین ارزهای موجود هستند. دلیل آن ساده است: تقاضا برای پنهانکاری تغییری نکرده است٬ حال آنکه نظام جهانی بانکداری به سوی شفاف سازی پیشرفته است


چقدر زمان نیاز است تا درآمد خانوار به ۱۰ سال پیش برگردد

در سال ۹۲ متوسط درآمد خانوارهای شهری نسبت به سال ٨۶ حدود ۲۲ درصد کاهش پیدا کرده بود که این موضوع اصلاً سابقه نداشت.


چطور از راه درست پولدار شویم؟

در طول سالیان گذشته درکنار بازارهای اصلی سرمایه‌گذاری که در دنیا به بورس و بانک محدود می‌شود، بازارهای جدیدی نیز به صورت محدود با بازدهی‌های بالا خودنمایی کرده‌اند و با تغییر شرایط از رونق افتاده‌اند.


راه‌حل‌های کاهش چک‌های برگشتی

چک‌های برگشتی یکی از مهم‌ترین معضلات نظام اقتصادی ایران است. به‌نحوی که افراد در وصول وجه چک‌های دریافتی با مشکلات بی‌شماری رو‌به‌رو هستند.


محرکان دلار در بازار

ارزش دلار در برابر ین ژاپن ۱.۳۵ و فرانک سوئیس تا ۰.۵۹ درصد تقویت شده است


٣٩٠ هزار میلیارد تومان گم شد

حجم نقدینگی در پایان اسفندماه سال ١٣٩۵ به ١٢۵٣‌ هزار‌ میلیارد تومان رسید که نسبت به ماه مشابه در سال قبل از آن، ٢٣,٢ درصد رشد داشت.


نسخه‌ای برای دردهای بانکی

تجارب جهانی حکایت از یک فرآیند سه مرحله‌ای در خروج بانک‌ها از مسیر ثبات دارد اما بسته به عامل پیدایش روند درمان دارای مخرج مشترکی است که اجرای آن می‌تواند آب رفته را به جوی بازگرداند.


پشت پرده تعیین نرخ اجاره بها در کلان شهرها

نابسامانی و فقدان برنامه و قانون از یک طرف و خودمختاری تعیین قیمت از سوی مالکان بدون ضوابط کارشناسی و ارزیابی محل استجاری از طرف دیگر فشار مضاعفی هست بر مستاجر در حالیکه نه دولت محترم و نه مجلس قانونگذار نتوانستند این نابسامانی و افسار گریختگی اجاره بها را حل کنند.


شبکه بانکی کشور نیازمند مدیریت آرامش است

این روزها اخبار و شایعات درباره شبکه بانکی کشور به کرات از طریق رسانه های مختلف به گوش می رسد که تاحدی فضای جامعه را دچار تنش کرده است.


شاگرد اول‌های بازارهای جهانی را بشناسید

پایان معاملات ژوئن در بازارهای جهانی، برندگان و بازندگان نیمه نخست سال ۲۰۱۷ را مشخص کرده است.


مقایسه رشد بازارهای سکه و مسکن

از پاییز ۱۳۹۲ تا زمستان ۱۳۹۵ عملکرد بخش مسکن نسبت به بازارهای بورس، سکه و ارز دارای نوسانات کمتری بوده، اما در زمستان گذشته نرخ رشد قیمت مسکن ۱۵.۵ درصد پایین‌تر از رشد قیمت سکه قرار داشته است.