پشت پرده تعطیلی نمایشی برند‌ها
پشت پرده تعطیلی نمایشی برند‌ها
پشت پرده تعطیلی نمایشی برند‌ها
پشت پرده تعطیلی نمایشی برند‌ها

پشت پرده تعطیلی نمایشی برند‌ها

شاید روزی که خبر تعطیلی ارج در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شد، کسی گمان نمی‌کرد که این خبر آغاز‌گر یک جنگ رسانه‌ای در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری تبدیل می‌شود.


هشت چالش اقتصادی پیش روی دولت آینده


بایدها و نبایدهای شبکه بانکی در سال تولید و اشتغال

اگر می‌خواهیم اقتصاد مقاومتی در سال ۹۶ با دو بال تولید و اشتغال به پرواز درآید، چاره‌ای جز افزایش ظرفیت، تقویت و حمایت درست از شبکه بانکی نداریم


صندوق بین‌المللی پول: تورم و بیکاری در ایران امسال افزایش می‌یابد

بر اساس گزارش صندوق بین‌المللی پول، رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۱۶ معادل ۶.۶ درصد بود و تورم در سال جاری به ۱۱.۲ درصد خواهد رسید.


مقصر پایین آمدن درآمد خانوار کیست؟

بررسی گزارش بانک مرکزی از درآمدهای خانوار نشان می‌دهد طی بازه زمانی ۹۰ تا ۹۲، میزان درآمدها و میزان پول در دست مردم افزایش پیدا کرد، اما هزینه‌ها نیز به موازات آن افزایش سنگین داشته است.


نقطه سرخط دلار

اظهارات هفته گذشته دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا درباره دلار و سیاست پولی این کشور، شواهد بیشتری از تغییر در سیاست پولی “دلار قوی” را فراهم می‌کند.


نقدی بر دستورالعمل جدید ارزی بانک مرکزی

سعیده شفیعی*


حال بد سرمایه در بانک‌ها

گلزار آقایی*


ماجرای عکس امام که روی اسکناس‌ها رفت

کاوه عکس های بسیاری از حضرت امام(س) دارد که یکی از معروف ترین آن ها در جیب همه ایرانی ها است، یعنی همان عکسی که بر روی اسکناس ها چاپ می شود.


جیب مردم در سال ٩۶

‌نوروز تمام شد و درست پیش از نوروز حداقل دستمزد سال ١٣٩۶ تعیین شد. پرسش این است که با توجه به هزینه‌ها و درآمدها، مردم می‌توانستند از پس هزینه‌‌ها و مخارج نوروز برآیند یا خیر؟


چرا رشد اقتصادی محسوس نیست؟

این اقتصاددان و استاد دانشگاه گفت: هنوز رشد حادث‌شده از ناحیه نفت به اقتصاد تزریق نشده است و اینکه مردم رشد را در زندگی خود احساس نمی‌کنند، ناشی از این امر است؛ اما به‌هرحال، نرخ تورم کنترل شده است.


چرا مردم رشد اقتصادی را حس نکردند؟

وزیر اقتصاد می گوید که نوبت به تغییر ریل اقتصاد ایران و انجام اصلاحات اساسی رسیده، اصلاحاتی که به گفته او، یکی از حوزه‌های مهمش نظام بانکی است.


چشم‌انداز بورس در سال جدید


تسهیلات مسکن از سه کانال جدید

با ایجاد این سه کانال، سه ابزار کاربردی جدید برای تامین مالی در خدمت فعالان بازار مسکن در هر دو سمت عرضه و تقاضا قرار خواهد گرفت کهه منجر به گسترش حجم و دامنه پرداخت تسهیلات در بخش مسکن خواهد شد.


چه عواملی بر قیمت طلا موثر است؟

تازهترین تحلیل کارشناسان اقتصادی نشان می دهد که تحولات سیاسی آمریکا طی روزهای آینده مهمترین عامل موثر بر نوسانات بازار طلا خواهد بود.


نظام بانکی ایران در سالی که گذشت

حال و روز نظام بانکی ایران در سال ۱۳۹۵ را می توان در تداوم تنگنای اعتباری بانک ها، تلاش بانک مرکزی برای افزایش نظارت ها و سخت گیری برای پیوستن به نظام بین الملل خلاصه کرد.


کاهش واردات در دولت یازدهم

واردات ۶۴ میلیارد دلاری سال ۸۹ طی ۱۱ماهه سال گذشته به ۳۸ میلیارد دلار رسید


سه روایت از رشد جهشی اقتصاد ایران در سالی که گذشت

در این سال به مدد اجرای برجام و نتایج حاصل از آن که بیشتر در افزایش تولید و صادرات نفت ایران موثر بود، اقتصاد ایران با رشد جهشی ، رکورد بی سابقه ای را ثبت کرد.


سفر به شهرهای ارزان قیمت دنیا

در دنیا شهرهای گردشگری ارزان قیمتی وجود دارند که با بودجه اندک هم می‌توان به آنجا سفر کرد.


کارت هدیه به جای اسکناس

با توجه به هزینه بالای نشر اسکناس فرهنگ‌سازی استفاده از کارت هدیه به جای اسکناس ضروری به نظر می‌رسد.


هفت نگرانی برای اقتصاد ایران

فعالان اقتصادی در آخرین نشست سال ۹۵ گردهم آمدند و چالش‌های اقتصادی کشور را بررسی کردند. متولیان بخش‌خصوصی، قرار نگرفتن در مسیر توسعه اقتصادی را عامل اصلی همه چالش‌ها و معضلات می‌دانند. از سوی دیگر عدم شناخت تقدم و تاخر در تصمیمات اتخاذ شده و روند تخصیص نامطلوب و نادرست منابع نیز از مهم‌ترین چالش‌های اقتصاد ایران محسوب می‌شود که در این نشست به آن اشاره شد. اقتصادی نبودن تولید و سودآوری امور غیرمولد از دیگر چالش‌های مطرح شده در این نشست بود.


جنگ روانی علیه بازار پول

روز گذشته رئیس کل بانک مرکزی، در جمع مدیران بانکی، به نشانه‌شناسی علیه شبکه بانکی پرداخت. ولی‌اله سیف معتقد است: سه نشانه وجود دارد که گروه‌هایی با غبارآمیز کردن فضای موجود و آمیختن حرف‌های درست و نادرست، تلاش می‌کنند که از فرصت ایجادشده برای حصول به اهداف خود استفاده کنند.


بازار مالی دستوری نیست

کار در بانک مرکزی را سخت‌تر از آنچه متصور بود؛ عنوان کرد، شرایطی که با عملکرد رییس پیشین به وخامت افتاده بود و حالا سیف به عنوان متصدی جدید وظیفه ساماندهی داشت.


فرصت جدید ایران برای توسعه اقتصادی

توسعه صنعتی کشور از همان روزهای نخست فعالیت دولت یازدهم در دستور کار مردان اقتصادی تدبیر و امید قرار گرفت تا روزهای تلخ رکود در کشور پایان یابد.


اقتصاد در منگنه بدهی‌ها و یارانه‌ها

آخرین روزهای سال ۱۳۹۵ در حالی سپری می شود که هنوز بخش هایی از اقتصاد ایران گروگان دولت پیشین باقی مانده است.


مرز روانی تورم در ایران

نتایج حاصل از بررسی رفتار قیمت‌گذاری طی بیش از دو دهه در کشور نشان می‌دهد که یک مرز ذهنی مشخص به‌عنوان مرز تعیین‌کننده تورم بالا و تورم پایین در ذهن شهروندان ایرانی شکل گرفته است.


لابی بانکی اروپا با آمریکا به نفع ایران

تا اکنون سفر وزیر اقتصاد و دارایی ششمین اقتصاد بزرگ جهان و سومین اقتصاد بزرگ اروپا به کشورمان، نماد جدی بودن دو طرف در گرم کردن دوباره روابط اقتصادی باشد.


آب در آسیاب رکود نریزیم

به لحاظ تئوری‌های اقتصادی، دستمزد یک فرد باید به اندازه‌ای باشد که به تولید واحد کارگاهی اضافه می‌کند.


هزینه‌های تبدیل ارز

هر تبدیل ارزی برای تجارت ما هزینه‌زاست، اما به‌دلیل شرایطی که ناشی از تحریم‌های اولیه است، اولویت برای ما آن است که حساب‌های خود را به یورو نگه داریم.


عضویت در سازمان تجارت جهانی؛ هزار راه نرفته

تجارت ایران همواره با مشکلات متعددی مواجه بوده و فعالان بازرگانی کشور با مشکلات عدیده‌ای دست‌وپنجه نرم کرده‌اند.


زیان اعراب از قطع روابط بانکی

ناتوانی بانک‌ها در ایجاد روابط بین‌ بانکی با بانک‌های خارجی، اثرات مخرب بسیاری بر خدمات و فعالیت‌های تجاری این نوع بانک‌ها خواهد گذاشت


سوغات برجام برای بانک‌ها

با اجرایی شدن «برجام» و برقراری تدریجی روابط کارگزاری بانک‌ها با همتایان خارجی خود دولت سعی دارد با توجه به مزیت‌های شبکه بانکی فعالان اقتصادی را به سمت شبکه بانکی مجاز هدایت کند.


هشدار مرکز پژوهش‌های مجلس درباره دو رقمی شدن نرخ تورم

مرکز پژوهش‌های مجلس نسبت به افزایش نرخ تورم در سال آینده هشدار داده است. در این گزارش رکورد ۷/۹ دهم درصدی در رشد پایه پولی که بیشتر از محل دارایی‌های داخلی، مجموعه دولت و بانک‌هاست موجب این افزایش می‌شود.


ظهور پدیده “شاغلان فقیر” در کشور

امروزه زندگی در تهران و کلان شهرها و حتی شهرهای کوچک با ۸۱۲ هزار تومان سخت تر از آن است که برخی تصور کنند، ظهور پدیده “شاغلان فقیر” هم از همین حقوق های ناچیز آب می‌خورد.


با “ترامپ” چه باید کرد؟

مواضع دو روز گذشته دونالد ترامپ، رئیس‌‌جمهوری ایالات‌متحده موجب طرح دو پرسش شده است. اولین سوال به دنبال دانستن نیت ترامپ از این مواضع است؛ «آیا مواضع پرخاشگرانه ترامپ یک رجز‌خوانی صرف است یا یک سیاست؟» دومین سوال در جست‌وجوی شناخت بهترین راهکار برای مواجهه با ترامپ در این شرایط است.


قیمت فقر چند تمام می‌شود؟

محققان بر این باورند که فقر بسیار گران تمام می‌شود و ما تنها در آغاز راه فهم مجموعه آثار مخرب مالی، روانی و فرهنگی ناشی از فقر هستیم.


بیمه کالای لوکس نیست

در پی فاجعه فرو ریختن ساختمان پلاسکو و تلاش مسئولان برای آرام‌سازی جو متشنج جامعه به‌ویژه صاحبان کسب‌و‌کار در مجموعه پلاسکو، جایگاه بیمه برای ارائه خسارت به زیان‌دیدگان به شدت مورد توجه قرار گرفت.


چک‌ها زیر آوار، زنده‌اند

صندوق‌های ذوب شده از حرارت شدید زیر آوار پلاسکو حکایت می‌کنند و هر بار که آتش زبانه می‌کشد، ضربان قلب کسبه تندتر می‌زند، زیرا هزاران برگه چک و سند در زیرآوار محبوس شده است.


صفایی فراهانی: در دولت احمدی نژاد، بدهی بدهکاران بانکی۱۲برابرشد

محسن صفایی فراهانی در مصاحبه با روزنامه شرق، در باره تاثیر درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی بر انتخابات،مطالبی بیان داشت.


مرد آن است که از نسل سیاووش باشد

در این که ماجرای پلاسکو یک حادثه بوده است شکی نیست. اما در پاسخ به این سوال که آیا می‌شد به نوعی جلوی این حادثه را گرفت ؟


استقبال ورزشکاران نامی ایران از محصول استخر کارت پارسیان

شرکت تجارت الکترونیک پارسیان با همکاری شرکت سلامت فرتاک ایرانیان به عنوان حامی ورزشکاران، نسبت به صدور اولین کارت تخصصی مراکز آبی با عنوان “استخر کارت پارسیان” اقدام نموده است.


شوک انگلیسی به بازارها

ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا اعلام کرد خروج این کشور از اتحادیه اروپا به معنای پایان قطعی عضویت این کشور در اتحادیه خواهد بود. می ‌تایید کرد که این کشور در بازار واحد اروپا نخواهد ماند.


ثروت ۸ نفر به اندازه دارایی نصف مردم جهان است

آمار منتشرشده از سوی موسسه «آکسفام» نشان می‌دهد که شکاف درآمدی و نیز نابرابری در سطح جهان، به طرز معناداری افزایش پیدا کرده و دارایی هشت نفر از متمکن‌ترین افراد دنیا، برابر با نصف جهان است.


مصائب دوران تحریم و گشایش های پسابرجام

درست در زمانی که یک سال از امضا شدن برجام می‌گذرد و نشانه‌های آن در اقتصاد ایران رخ نشان داده، بیشترین هجمه‌ها علیه دولت ایجاد شده است.


ترکیه در آستانه بحران مالی فاجعه‌بار

این طبیعی است زمانی‌که اقتصاد یک کشور با مشکلی روبه‌رو می‌شود مقامات دولتی اصرار دارند تا همه مشکلات را به انتظارات و سفته‌بازان ربط دهند.


اینرسی تورمی و مخاطرات کاهش بیشتر آن در شرایط فعلی

خسرو خواجه حسنی* امروزه در ادبیات اقتصادی ثبات متغیرهای کلان و عدم نوسانات پردامنه ی آن، به نوعی معرف و اندیکاتور چیستی و چگونگی فعالیت اقتصادی و جهت حرکت آن محسوب میشود. در این میان شاخص تورم نیز به دلیل اثرات ملموس و مستقیمی که بر زندگی و حیات اقتصادی آحاد مردم یک جامعه دارد از اهمیت و حساسیت به مراتب بیشتری برای سیاست-گذار اقتصادی برخوردار است.


عوامل موثر بر مطالبات معوق و غیرجاری بانک‌ها

کوروش پرویزیان: افزایش حجم و نسبت مطالبات غیر‌جاری بانک‌ها در دهه اخیر تبدیل به بزرگ‌ترین معضل بانک‌ها و موسسات اعتباری کشور شده‌است. استفاده از منابع محدود بانک‌ها به دلیل ضعف ساختاری و سهم اندک بازار سرمایه در سیستم اقتصادی کشور روز‌به‌روز بر معوقه‌های بانک از مشتری افزوده است.


سناریوهای تحقق درآمدهای نفتی در بودجه سال ۹۶

با توجه به توافق تاریخی اخیر اعضای غیر عضو بر کاهش حدود ۵۵۸ هزار بشکه در روز و کاهش یک ‌میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه‌ای اوپکی‌ها، بازار نفت را با تحولات جدیدی روبرو ساخته است


هزینه تفریح مرفه‌ها ٧٣ برابر فقرا

نابرابری‌های فاحش منشأ همه شُرور اقتصادی- اجتماعی و مسئول نبود تعادل‌های گوناگون در زندگی فردی و اجتماعی هستند.


ایران نیازمند رشد اقتصادی پایدار

اگر بانک جهانی می‌توانست درآمد سرانه یا رشد اقتصادی بدون نفت ایران را محاسبه کند عددها با آمار اعلام شده کنونی متفاوت بود.