در روزهای پایانی سال ۲۰۱۶، دلار که هفته‌ها در مدار صعودی سیر می‌کرد با توقف فعالیت در بازارهای مالی با ضعف مواجه شد و به سردی به استقبال کریسمس رفت.

در هفته منتهی به ۳۰ دسامبر ۲۰۱۶، شاخص دلار تا ۶٩/٠ درصد ارزش خود را از دست داد. روزهایی که هر چند برای این ارز آرام گذشت، اما در قیاس با هفته‌های قبل که دلار شاخص‌های صعودی ارزش را در بازارهای جهانی طی می‌کرد، دوره‌ای متفاوت داشت.
در آخرین روز کاری هفته گذشته، هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید، یک میلیون و ١٧۴ هزار تومان اعلام شد و همتای طرح قدیم آن نیز، به یک میلیون و ١۴٠ هزار تومان در بازار دست به دست شد. نیم سکه و ربع سکه به ترتیب ۶٠٨ هزار تومان و ٣٢٣ هزار تومان به بازار عرضه شدند و هر سکه یک گرمی نیز ٢٠۶ هزار تومان به فروش رسید.
در بازار جهانی روز گذشته ارزش هر اونس طلا هزار و ١٧۶ دلار تثبیت شد. همچنین مثقال طلا ۴٩۴ هزار و ٧٠٠ تومان و طلای ١٨ عیار ١١۴ هزار و ٩۴ تومان ارزش‌گذاری شدند. در بازار ارز، دلار امریکا سه هزار و ٩٣۶ تومان با ریال مبادله شد.
علاوه بر این، به گزارش ایسنا، این در حالی است که براساس آخرین اطلاعات منتشر شده بانک مرکزی از تحولات بازارهای جهانی ارزش ین ژاپن در برابر هر دلار تا ٢٧/٠ درصد و ارزش فرانک سوییس در برابر هر دلار تا ٧۵/٠ درصد تقویت شد. در مقابل، ارزش هر دلار در برابر یورو تا ۶١/٠ و برابر پوند تا ۴٩/٠ درصد تقویت شد.
در هفته گذشته با توجه به پیش رو بودن تعطیلات کریسمس و پایان سال میلادی، هفته کاری از تکاپوی قبلی برخوردار نبود و این مساله موجب کاهش قابل توجه حجم معاملات و سطح نقدینگی در بازار ارز شد. از این رو در شرایط کم بودن نقدینگی بازار، دلالان اقدام به سودگیری از دلار که در بالاترین سطح خود قرار داشت، کردند. این اقدام باعث ضعیف شدن دلار در روزهای ابتدایی هفته قبل شد. این اتفاق در حالی برای دلار رخ داده که تحلیلگران پیش‌بینی می‌کنند نیروهای پیشران دلار در سال آینده میلادی و حداقل در ماه‌های نخست همچنان دلار را به سمت جلو هدایت کنند.
بنابراین انگیزه چندانی برای فروش دلار در بین سرمایه‌گذاران دیده نمی‌شود. به همین نسبت شانس سودگیری از دلار به صورت فروش و سپس خرید در قیمت‌های پایین چندان زیاد نیست. با این حال بر اساس آنچه بانک مرکزی ایران اعلام کرده است، کاهش نرخ بازدهی اوراق قرضه امریکا نیز در کاهش تضعیف دلار در هفته آخر سال میلادی موثر بود. در سویی دیگر شاخص‌های ثابت اقتصادی از جمله شاخص‌های بخش مسکن و همچنین مصرف امریکا انگیزه کافی برای حفظ موقعیت‌های فزونی دلار را در اختیار سرمایه‌گذاران قرار داد. تحلیلگران بر این باورند که بهبود هر چه بیشتر اقتصاد امریکا، انگیزه فدرال رزرو برای افزایش نرخ بهره را حتی بیشتر از آنچه برای سال ۲۰۱۷ پیش‌بینی کرده، افزایش خواهد داد.

منبع: اعتماد


لینک کوتاه : http://poolpress.ir/?p=89166
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

کریسمس خفیف دلار
کریسمس خفیف دلار
کریسمس خفیف دلار
کریسمس خفیف دلار
کریسمس خفیف دلار
کریسمس خفیف دلار
کریسمس خفیف دلار