اخبارپول- مریم ابونیا: برای اولین بار در ۹ سال گذشته، سنگاپور با عبور از ایالات متحده و هنگ کنگ توانست رتبه اول اقتصادهای رقابتی در دنیا را کسب کند.

اقتصادهای رقابتی در دنیا

طبق رتبه‌بندی سالانه یک موسسه سوئیسی( IMD) درخصوص  اقتصادهای رقابتی در دنیا، سنگاپور با بکارگیری چند راهکار ساده برای رقابت، از جمله اصلاح قوانین مهاجرتی، پیاده‌سازی زیرساخت‌های تکنولوژیکی پیشرفته، دسترسی به نیروی کار ماهر و راه‌اندازی کسب و کارهای جدید، توانسته است رنبه اول اقتصادهای رقابتی در دنیا را کسب کند.

در شرایطی که آمریکا تاکنون رتبه اول عملکرد اقتصادی در دنیا را داشت، این موسسه کشف کرده است که سیاست‌های مالیاتی دونالد ترامپ، همچنین قیمت بالای سوخت وکاهش صادرات با تکنولوژی بالا منجر به افت رقابت‌های اقتصادی این کشور شده است.

به گزارش اخبارپول به نقل از CNBC، به عقیده آرتور بیس مدیر مرکز جهانی رقابت بین المللی IMD، سیاست های ترامپ از منظر رقابتی هم مثبت بود و هم منفی، مثبت به این معنا که مالیات کم بر اقتصاد یک کشور تاثیر خوبی می گذارد و منفی به این معنی که اجتناب از جهانی شدن و تجارت به رقابت در اقتصاد جهانی صدمه می‌زند.

وی افزود: این همان چیزی است که ما در سال گذشته شاهد بودیم، پس از کاهش مالیات در ایالات متحده، این کشور به جایگاه اول صعود کرد اما با تأثیراتی که از جنگ تجاری با چین گرفت، در رتبه بندی سال ۲۰۱۹ به جایگاه سوم نزول کرد.

واشنگتن همچنین ادعا کرده است که عدم تعادل تجاری با پکن یک ضرر رقابتی برایش به ارمغان آورده است.

اما به اذعان بریس باید بین رقابت کردن و رقابت پذیری تمایز قایل بود و از طرفی احتمالا، چین از توانایی شرکت‌های آمریکایی را در رقابت آگاه بوده و خدشه‌ای بدان وارد نمی‌کند.

وی همچنین با اشاره به اینکه ارتقای جایگاه یک کشور بیشتر منوط به پیاده کردن سیاست‌های سودمند در داخل یک کشور است، افزود: شرایط اقتصاد جهانی مانند اثرات جنگ تجاری باعث شده است شرکت‌های آسیایی بتوانند جایگاه خود را در میان اقتصادهای رقابتی دنیا بهبود ببخشند.

بر اساس رتبه بندی IMD، کشورهای برتر در اقتصاد رقابتی عبارتند از:

سنگاپور
هنگ کنگ
ایالات متحده آمریکا
سوئیس
امارات متحده عربی
هلند
ایرلند
دانمارک
سوئد
قطر


لینک کوتاه : http://poolpress.ir/?p=132096
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

اختصاصی اخبارپول- تنزل آمریکا در رتبه‌بندی اقتصادهای رقابتی
اختصاصی اخبارپول- تنزل آمریکا در رتبه‌بندی اقتصادهای رقابتی
اختصاصی اخبارپول- تنزل آمریکا در رتبه‌بندی اقتصادهای رقابتی
اختصاصی اخبارپول- تنزل آمریکا در رتبه‌بندی اقتصادهای رقابتی