مدیراداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی از برنامه جدی این بانک برای تغییر و تحول در صنعت پرداخت خبر داد و گفت: دیگر بانک‌ها و psp ها قادر به تامین تمام نیازهای این بخش نیستند.

به گزارش اخبارپول، داوود محمد بیگی در خصوص برنامه این بانک برای حضور سیستم‌های پرداخت جایگزین در کشور، اظهارکرد: طبعاً حضور بازیگران جدید در عرصه پرداخت در سال‌های آینده مورد توجه تمام کشورها به خصوص کشور ماست.

وی با بیان اینکه، همواره در ایران بازیگران اصلی صنعت پرداخت بانک‌ها و شرکت های psp بوده اند، یادآور شد: اما هم اکنون دیگر بازیگران فعلی قادر به تامین تمام نیازها نیستند چراکه تغییر و تحولات رخ داده موجب شده تا انتظارات مردم نیز تغییر کند و افزایش یابد.

مدیر اداره نظام های پرداخت بانک مرکزی در همین ارتباط به psp۲ اشاره کرد و افزود: به دنبال تغییرات رخ داده در انتظارات مردم و البته تنوع در خدمات، اتحادیه اروپا نیز به صورت جدی فعالیت خود را روی psp۲ آغاز کرده است.

محمد بیگی با اشاره به فین تک‌ها و پیام رسان‌های مالی از جمله بلاک چین بیان کرد: سیستم‌های پرداخت فعلی مبتنی بر تکنولوژی‌ها و سیاست های قبلی است ولی بانک مرکزی بنا دارد که تغییرات و تحولات جدی در این حوزه صورت گیرد.

وی ادامه داد: که تغییرات و تحولات در صنعت پرداخت نیازمند چارچوب قانونی و مقررات است و عنوان کرد: برخی از الزامات psp۲ را در کشور بومی‌سازی کرده ایم.

این مقام مسئول در بانک مرکزی گفت: احراز هویت مشتریان، دسترسی به اطلاعات، سرویس‌های پرداخت شرکت‌های فعال در این بخش، تسویه وجوه این شرکت‌ها و نظارت بر فعالیت شان و موارد دیگر از مهمترین محورهایی است که در کشور بومی سازی شان را آغاز کرده ایم.

محمد بیگی عنوان کرد: در ۲ سال اخیر درخواست‌های مطرح شده در این صنعت نشان می‌دهد که تغییرات در پرداخت بسیار جدی است و این امر نشان دهنده پویایی و شادابی حوزه پرداخت است.

وی با تاکید براینکه موج ایجاد شده برای تغییرات در صنعت پرداخت با حضور بازیگران فعلی و مدیریت رگولاتور به مرحله عملیاتی ختم خواهد شد، تصریح کرد: برهمین اساس بانک مرکزی مقررات پرداخت ساز، پرداخت یار و پرداخت بان را با مشورت فعالان این حوزه تدوین کرده است.

مدیراداره نظام های پرداخت بانک مرکزی با اشاره به اینکه در تمامی اسناد مذکور، نحوه نظارت بر صنعت پرداخت و فعالان حاضر در این صنعت به روشنی دیده شده است، متذکر شد: بانک مرکزی برخی از امور را به شرکت‌های پرداخت واگذار کرده است اما در گلوگاه های اصلی که به پول و امنیت مردم ارتباط دارد، بانک مرکزی با قدرت حضور خواهد داشت.

شایان ذکر است، هشتمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت با موضوع انقلاب بلاک‌چین در روزهای ۹ و ۱۰ بهمن‌ماه ۹۷ در مرکز همایش‌های برج میلاد برگزار می‌شود.


لینک کوتاه : http://poolpress.ir/?p=125111
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

برنامه جدی بانک مرکزی برای تحول در صنعت پرداخت
برنامه جدی بانک مرکزی برای تحول در صنعت پرداخت
برنامه جدی بانک مرکزی برای تحول در صنعت پرداخت
برنامه جدی بانک مرکزی برای تحول در صنعت پرداخت