نمایندگان مجلس شورای اسلامی، ایرادات شورای نگهبان به طرح اصلاح قانون صدور چک را رفع کردند.

تیرماه ١٣٩٨

به گزارش اخبارپول ، در جلسه علنی امروز مجلس و در جریان بررسی ایرادات شورای نگهبان به طرح اصلاح قانون صدور چک، نمایندگان با رفع ایرادات شورای نگهبان به ماده ۴ این طرح، مقرر کردند که مسدود کردن وجوه تمام حساب‌ها و کارت‌های بانکی و هر مبلغ متعلق به صادرکننده که تحت هر عنوان نزد بانک یا مؤسسه اعتباری دارد، به میزان کسری مبلغ چِک به ترتیب اعلامی از سوی بانک انجام شود.

همچنین به موجب اصلاح ماده ۸ این طرح، مقرر شد که در مورد چک‌هایی که پس از گذشت دو سال از لازم‌الاجرا شدن این قانون صادر می‌شوند، تسویه چک صرفاً در سامانه تسویه چک (چکاوک) طبق مبلغ و تاریخ مندرج در سامانه در وجه دارنده نهایی چک بر اساس استعلام از سامانه صیاد انجام خواهد شد.

برهمین اساس، در صورتی که مالکیت آنها در سامانه صیاد ثبت نشده باشد، مشمول این قانون نبوده و بانک‌ها مکلفند از پرداخت وجه آنها خودداری کنند.

در این موارد صدور و پشت‌نویسی چک در وجه حامل، ممنوع است و ثبت انتقال چک در سامانه صیاد، جایگزین پشت‌نویسی چک خواهد بود. چک‌هایی که تاریخ صدور آنها قبل از زمان مذکور باشد، تابع قانون زمان صدور هستند.

همچنین در ماده ۲۳ با رفع ایراد شورای نگهبان مقرر شد که دارنده چک می‌تواند با ارائه گواهینامه عدم پرداخت، از دادگاه صالح صدور اجراییه نسبت به کسری مبلغ چک و حق‌الوکاله وکیل طبق تعرفه قانونی درخواست کند.

 

 

 

 

 

 

*ما را در سایر شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

توییتر

تلگرام

لینکداین

اینستاگرام

پیام‌رسان بله

فیس‌بوک


لینک کوتاه : http://poolpress.ir/?p=118761
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

اگر چک برگشتی دارید حساب بانکی‌تان مسدود می‌شود
اگر چک برگشتی دارید حساب بانکی‌تان مسدود می‌شود
اگر چک برگشتی دارید حساب بانکی‌تان مسدود می‌شود
اگر چک برگشتی دارید حساب بانکی‌تان مسدود می‌شود