اتحادیه اروپا برای حفاظت از روابط تجاری خود در مقابل هوا و هوس‌های ترامپ، در حال راه اندازی ساز و کارهای خاصی است. اما این اقدامات در برابر تحریم‌های بزرگترین قدرت اقتصادی در جهان مؤثر خواهد بود؟

به گزارش اخبارپول، اروپایی‌ها تمام همت خود را به کار بسته‌اند. فرانسه، آلمان و انگلستان خبر از ایجاد یک ابزار پرداخت مخصوص برای کمک به تجارت شرکت‌های اروپایی با ایران دادند تا بتوانند از این طریق به خرید نفت از ایران ادامه دهند و از تحریم‌های امریکا جلوگیری کنند.

روسیه و چین نیز در این دسته قرار دارند. با این حال اطلاعات درباره این «وسیله ویژه» ناقص است.» فایننشال تایمز، چنین از تلاش‌های اروپا برای ارتباط با ایران با کنایه به رئیس جمهوری امریکا نوشته است.

بر اساس گزارش‌های بین‌المللی و اظهارات مقامات رسمی، وزرای خارجه سه کشور عضو اتحادیه اروپا، آلمان، فرانسه، بریتانیا همراه روسیه و چین توافق کردند که سازوکار جدیدی برای تسهیل روابط تجاری مجاز شرکت‌های اروپایی با ایران ایجاد کنند که بتواند تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران را دور بزند.

قرار است یک نهاد حقوقی-مالی جدید ایجاد شود که امکان انجام معاملات مالی بین ایران و شرکت‌های نفتی و سایر فعالیت‌های تجاری را فراهم کند.

 

مبادلات تجاری ایران و اروپا؛ فقط با یورو

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در سازمان ملل درباره سازوکار ویژه گروه ۱+۴ گفت:«اروپایی‌ها در چند ماه گذشته تلاش وسیعی را انجام دادند و دست کم تا کنون هفت بانک مرکزی توافق کرده‌اند که راهکار ویژه مالی برای ارتباط با ایران ایجاد کنند و در آینده نیز این راهکار را به مؤسسه‌ای تبدیل کنند.آنچه که به مسأله ایران ربط دارد، در آینده‌ای نزدیک انجام می‌شود اما آنچه که آنها می‌خواهند مؤسسه‌ای تشکیل دهند که فراتر از ایران بتواند کار کند، ممکن است بیشتر طول بکشد.»

او ادامه داد:«همان گونه که خانم موگرینی (هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا) در مصاحبه گفت، این راهکار ویژه فقط برای اروپا نیست بلکه سایر کشورها و شرکت‌هایی است که با ایران تعامل مالی دارند تا بتوانند پول را به این حساب واریز کنند و هزینه‌های صادرات را نیز ازاین حساب برداشت کنند.»

ظریف جزئیات فعالیت این نهاد را چنین توضیح داد:«این راهکار مفیدی است برای اینکه مؤسسات مالی که بیشتر با دلار کار می‌کنند و به خاطر کارکردنشان با دلار حتی در معاملات یورویی با ایران هم می‌توانند مورد تحریم امریکا قرار گیرند، از فشار و تحریم امریکا مصون بمانند. یعنی کار فقط با یورو انجام می‌شود و هیچ حضوری در بازارهای دلاری و امریکا ندارد، به نظرم راهکار خوبی برای از بین بردن یکی از سازوکارهای تحمیلی امریکا در حوزه بانکی است.»

عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه نیز در مصاحبه با شبکه تی‌آر‌تی در پاسخ به سؤال مجری درباره اینکه ترامپ همه کشورها و نهادهای تجاری را در زمینه عواقب همکاری و تجارت با ایران و نقض تحریم‌های ایران تهدید کرده است، گفت:«ما در حال همکاری نزدیک با دیگر کشورها بویژه با دیگر طرف‌های برجام هستیم. چین، روسیه و سه کشور اروپایی و حتی همه ۲۸ عضو اتحادیه اروپا فکر می‌کنم قبول دارند که این تحریم‌ها به صورت یکجانبه اعمال شده‌اند و غیرقانونی است.»

 

تشکیل بانک فرانسوی برای تجارت با ایران و روسیه

«تأسیس یک بانک برای انجام روابط تجاری با ایران و روسیه باید از سوی دولت بررسی شود.» دامین لمپرور سخنگوی حزب جناح راست فرانسه در مصاحبه‌ای با خبرگزاری اسپوتنیک روسیه چنین صحبت کرد.

او با بیان اینکه راهکار ویژه مالی اروپا کافی نیست، ادامه داد:«فرانسه باید تأسیس یک بانک به منظور انجام تجارت با ایران و روسیه همزمان با مطرح شدن ایجاد یک وسیله ویژه برای دور زدن تحریم‌ها از سوی اتحادیه اروپا را بررسی کند. اگر تصمیم راه‌اندازی یک وسیله پرداخت ویژه مفید است، بطور کامل برای تقویت صادرات ما به کشورهایی که تحریم شده‌اند ناکافی است. پیشنهاد می‌دهیم که یک بانک بدون اتصال یا تعامل با ایالات متحده برای فاینانس عملیات‌های بانکی شرکت‌های فرانسوی در ایران و سایر کشورهایی که تحت تحریم هستند، بویژه روسیه تأسیس شود.»

البته در مقابل این اظهارات مقامات امریکایی نیز واکنش نشان داده‌اند. جان بولتون مشاور امنیت ملی امریکا درباره ایجاد وسیله پرداخت ویژه اروپا با ایران اعلام کرده است که ایالات متحده این موضوع را با دقت بررسی می‌کند.

با این حال بر اساس گزارش مهر، ماکرو زانی، عضو هیأت پارلمان اروپایی برای روابط با ایران به اسپوتنیک گفت:«برنامه اتحادیه اروپا برای ایجاد یک وسیله پرداخت ویژه به‌منظور تسهیل بخشیدن تجارت با ایران که دور زدن تحریم‌ها است، نشانه سرپیچی واضح از واشنگتن است. تصمیم برای ایجاد یک مکانیزم پرداخت جدید به‌منظور اجازه دادن به کشورها برای تعامل با ایران یک اقدام مشخص در راستای تمرد سیاسی از دولت ترامپ است. در این رابطه تغییر موضع اتحادیه اروپا با ایالات متحده بواسطه سفارش‌های زیادی است که توسط ایران در شرکت‌های اروپایی ثبت شده است.»

زانی گفت: «این اقدام می‌تواند به بین‌المللی شدن ارز یورو کمک کند؛ اگرچه این مسأله به دلیل یکسری از ساختارهای منطقه یورو سخت است. این وسیله برای شرکت‌های کوچک و متوسط اروپایی که حضور پررنگی در ایالات متحده ندارند، مفید خواهد بود. اگر این موضوع به خوبی کار کند، معتقد هستم که ایران توافق هسته‌ای را زنده نگه خواهد داشت؛ ضمن اینکه مخالفت اتحادیه اروپا نسبت به سیاست امریکا درباره ایران، چیز خوبی است.»

 

 

 

 

 

 

*ما را در سایر شبکه‌ها دنبال کنید

توییتر

تلگرام

لینکداین

اینستاگرام

پیام‌رسان بله

فیس‌بوک


لینک کوتاه : http://poolpress.ir/?p=117019
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

هفت بانک مرکزی اروپایی همچنان با ایران کار می کنند
هفت بانک مرکزی اروپایی همچنان با ایران کار می کنند
هفت بانک مرکزی اروپایی همچنان با ایران کار می کنند
هفت بانک مرکزی اروپایی همچنان با ایران کار می کنند
هفت بانک مرکزی اروپایی همچنان با ایران کار می کنند