شاخص بورس امروز با رشد ۲ هزار و ۳۶۱ پله ای نسبت به دیروز در جایگاه ۱۵۸ هزار و ۷۱ واحدی ایستاد.

شاخص بورس در آغاز معاملات امروز

به گزارش اخبارپول، اجرایی شدن مصوبه آزادی سقف معاملات محصولات پتروشیمی در بورس کالا که سبب افزایش سودآوری شرکت های پتروشیمی می شود، صف های خرید برای شرکت های پتروشیمی و شیمیایی ایجادکرد.
دامنه محدود نوسان قیمت باعث شده بود تا بیشترین سود عاید دلالان شده و شرکت های بالادستی تولیدکننده سود چندانی نداشته باشند، اما با آزاد شدن سقف معاملات به تدریج دلالان ناچار به کناره گیری از روند معاملات خواهند شد.
همچنین نزدیک شدن به پایان زمان تسویه اعتبارات کارگزاری های بورسی نیز از مهم ترین عواملی بود که زمینه رشد معاملات بازار سرمایه را فراهم کرد.

ارزش ۱۲ هزار و ۵۸۰ میلیارد ریالی معاملات بورس
در معاملات امروز چهار میلیارد و ۶۵۲ میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش ۱۲ هزار و ۵۸۰ میلیارد ریال در ۲۳۱ هزار و ۷۴۵ نوبت داد و ستد شد.
بررسی شاخص های اصلی بازار سرمایه نشان می دهد شاخص قیمت (وزنی – ارزشی) که در آن ارزش سهام شرکت های بزرگ اثر بیشتری بر شاخص می گذارد، ۶۹۰ واحد رشد کرد و شاخص کل (هم وزن) که در آن ارزش و وزن همه شرکت های بزرگ و کوچک در محاسبه شاخص کل، یکسان در نظر گرفته می شود، ۷۰۱ واحد رشد داشت.
شاخص قیمت (هم وزن) نیز ۴۹۶ واحد بالا رفت؛ این شاخص بیانگر سطح عمومی قیمت سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس است.
شاخص آزاد شناور نیز ۲ هزار و ۶۰۶ واحد افزایش یافت که این شاخص بخشی از سهام قابل معامله شرکت ها در بورس را نشان می دهد.
شاخص بازار اول (مربوط به شرکت های بهتر از نظر سرمایه، سودآوری و درصد سهام آزاد شناور) یک هزار و ۶۸۵ واحد رشد کرد و شاخص بازار دوم بورس نیز چهار هزار و ۹۶۷ واحد افزایش یافت.
بر این اساس، در معاملات امروز نمادهای تاپیکو (سرمایه گذاری نفت و گاز تامین)، وامید (گروه مدیریت سرمایه گذاری امید)، شپنا (پالایش نفت اصفهان) و مبین (پتروشیمی مبین) بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بر جای گذاشتند.

صدرنشینی گروه شیمیایی و پتروشیمی
گروه شیمیایی در معاملات امروز بورس صدرنشین شد؛ در این گروه ۵۳۳ میلیون سهم به ارزش ۲ هزار و ۹۶ میلیارد ریال دادوستد شد.
گروه فلزات اساسی به ارزش یک هزار و ۱۹۷ میلیارد ریال و بانک ها به ارزش یک هزار و ۹۱ میلیارد ریال جایگاه های بعدی را به خود اختصاص دادند.
همچنین در رده چهارم معاملات امروز گروه فرآورده های نفتی با دادوستدی به ارزش ۸۶۸ میلیارد ریال قرار گرفت و گروه چند رشته ای صنعتی نیز با معاملاتی به ارزش ۷۹۱ میلیارد ریال، رده پنجم را از آن خود کرد.

رشد فرابورس
شاخص فرابورس (آیفکس) در معاملات امروز ۴۲ پله رشد کرد و در جایگاه یک هزار و ۸۳۷ واحدی قرار گرفت.
همچنین در بازار فرابورس، بیش از یک میلیارد و ۳۴۰ میلیون سهم و اوراق بهادار به ارزش بیش از ۶ هزار و ۸۶۵ میلیارد ریال دادوستد شد.
برپایه معاملات امروز نمادهای مارون (پتروشیمی مارون)، ذوب (ذوب آهن)، دماوند (تولید برق دماوند) و سمگا (سرمایه گذاری میراث فرهنگی) بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس داشتند.

در فیسبوک مارا بخوانید


لینک کوتاه : http://poolpress.ir/?p=116481
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

بورس به کانال ۱۵۸ هزار واحدی بازگشت
بورس به کانال ۱۵۸ هزار واحدی بازگشت
بورس به کانال ۱۵۸ هزار واحدی بازگشت
بورس به کانال ۱۵۸ هزار واحدی بازگشت
بورس به کانال ۱۵۸ هزار واحدی بازگشت