شاخص بورس امروز (چهارشنبه) تحت تاثیر افت بهای شرکت های فلزی و معدنی یک هزار و ۳۴۳ پله کاهش یافت و به رقم ۱۰۹ هزار و ۵۰۵ واحدی رسید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبارپول ، ادامه روند افت قیمت کامودیتی ها(مواد پایه و معدنی) در بازارهای جهانی همچنان در حال وارد کردن فشار منفی بر شاخص بورس است به طوری که امروز نیز به علت کاهش مواد فلزی و معدنی، نماگر بازار سرمایه کاهش زیادی را تجربه کرد.
کاهش شدید قیمت مس در بازارهای جهانی سبب شد که امروز نماد فملی (ملی صنایع مس) به تنهایی ۵۷۸ واحد شاخص بورس تهران را پایین بکشد.
بورس ایران با بازارهای کامودیتی در عرصه بین المللی ارتباط و وابستگی نزدیک دارد؛ یعنی با رشد بهای کامودیتی ها، بورس ایران نیز رونق گرفته و با افت نرخ کامودیتی ها روندی نزولی را تجربه می کند.
بتازگی «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا با کشورهای مختلف بویژه چین، اروپا و کانادا یک جنگ تعرفه ای و تجاری را آغاز کرده که سبب افت قیمت این مواد پایه و معدنی در بازار های جهانی شده است.
ترامپ در روزهای اخیر برای ورود صدها قلم کالا و محصول چینی به آمریکا تعرفه های سنگینی را وضع کرد که واکنش تند پکن را به دنبال داشت و آنها نیز به وضع تعرفه برای واردات برخی کالاهای آمریکایی اقدام کردند.
«شی جین پینگ» رئیس جمهوری چین، آمریکا را به آغاز بزرگترین جنگ تجاری در تاریخ اقتصاد و قلدری تجاری متهم کرد.
جنگ تجاری و افزایش تعرفه ها، به سرعت بازارهای بورس کشورهای مختلف مانند شرق آسیا را تحت تاثیر قرار داد و ارزش سهام در بورس های چین، ژاپن و کره جنوبی دچار ریزش شد.
با توجه به اینکه چین بزرگترین مصرف کننده مواد پایه و معدنی در جهان به شمار می رود، این جنگ تجاری باعث کاهش تولید این کشور و به تبع آن کاهش نیاز پکن به مواد پایه و معدنی می شود.
بر این اساس، حجم خرید و واردات مواد پایه و معدنی چین از سایر کشورها کاهش می یابد و تولیدکنندگان و صادرکنندگان این مواد پایه که بخش عمده ای از آنها شرکت های بورسی ایرانی اند، با افت فروش محصولات خود روبرو می شوند.

** مبادله ۲ هزار و ۹۱۶ میلیارد ریال سهم در بورس
در معاملات امروز ۸۷۰ میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش ۲ هزار و ۹۱۶ میلیارد ریال در ۱۰۳ هزار و ۲۶۶ نوبت دادوستد شد.
بررسی شاخص های اصلی بازار سرمایه نیز نشان می دهد شاخص قیمت (وزنی – ارزشی) که در آن ارزش سهام شرکت های بزرگ اثر بیشتری بر شاخص می گذارد، ۴۰۶ واحد و شاخص کل (هم وزن) که در آن ارزش و وزن همه شرکت های بزرگ و کوچک در محاسبه شاخص کل، یکسان در نظر گرفته می شود، ۱۹۵ واحد کاهش یافت.
شاخص قیمت (هم وزن) نیز ۱۴۰ واحد افت کرد؛ این شاخص بیانگر سطح عمومی قیمت سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس است.
همچنین شاخص آزاد شناور ۲ هزار و یک واحد افت کرد؛ این شاخص بخشی از سهام قابل معامله شرکت ها در بورس را نشان می دهد.
شاخص بازار اول (مربوط به شرکت های بهتر از نظر سرمایه، سودآوری و درصد سهام آزاد شناور) یک هزار و ۲۹۷ واحد و شاخص بازار دوم بورس نیز یک هزار و ۹۲ واحد کاهش یافت.

** فلزی ها صدرنشین بازار
گروه فلزات اساسی در معاملات امروز بورس صدرنشین شد؛ در این گروه ۱۰۸ میلیون سهم به ارزش ۴۰۷ میلیارد ریال دادوستد شد.
گروه شیمیایی به ارزش ۲۳۷ میلیارد ریال و کانی های فلزی به ارزش ۱۹۷ میلیارد ریال جایگاه های بعدی را به خود اختصاص دادند.
همچنین در رده چهارم معاملات امروز، گروه فراورده های نفتی با دادوستدی به ارزش ۱۶۳ میلیارد ریال قرار گرفت و گروه خودرو نیز با معاملاتی به ارزش ۱۶۱ میلیارد ریال، رده پنجم را از آن خود کرد.
در معاملات امروز، نمادهای فملی (ملی صنایع مس)، فولاد (فولاد مبارکه)، فارس (هلدینگ خلیج فارس) و فخوز (فولاد خوزستان) در معاملات امروز بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند و آن را پایین کشیدند.

** افت هشت واحدی فرابورس
شاخص فرابورس (آیفکس) نیز در معاملات امروز بیش از ۱۱ واحد افت کرد و در جایگاه یک هزار و ۲۲۵ واحدی قرار گرفت.
در بازار فرابورس، بیش از ۵۴۵ میلیون سهم و اوراق بهادار به ارزش بیش از ۲ هزار و ۶۵۳ میلیارد ریال دادوستد شد.
در معاملات امروز، نمادهای هرمز (فولاد هرمزگان جنوب)، زاگرس (پتروشیمی زاگرس) و ذوب (ذوب آهن) بیشترین فشار منفی را بر بازار فرابورس وارد کردند.


لینک کوتاه : http://poolpress.ir/?p=110198
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

معدنی ها و فلزی ها شاخص بورس را پایین آوردند
معدنی ها و فلزی ها شاخص بورس را پایین آوردند
معدنی ها و فلزی ها شاخص بورس را پایین آوردند
معدنی ها و فلزی ها شاخص بورس را پایین آوردند
معدنی ها و فلزی ها شاخص بورس را پایین آوردند
معدنی ها و فلزی ها شاخص بورس را پایین آوردند
معدنی ها و فلزی ها شاخص بورس را پایین آوردند