دیروز هر دلار آمریکا با رشد ۲۸ تومانی به نرخ ۴۳۴۸ تومان معامله شد. هفته گذشته رشد تقاضای سفته‌بازی با چاشنی رشد تقاضای محافظه‌کارانه به دلایل غیراقتصادی روند صعودی دلار را تشدید کرد.

بی‌ارزش شدن دلار ایالات متحده

دیروز هر دلار آمریکا با رشد ۲۸ تومانی به نرخ ۴۳۴۸ تومان معامله شد. هفته گذشته رشد تقاضای سفته‌بازی با چاشنی رشد تقاضای محافظه‌کارانه به دلایل غیراقتصادی روند صعودی دلار را تشدید کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبارپول، با وجود نوسان دلار به‌صورت مقطعی بالاتر از ۴۴۰۰ تومان روز چهارشنبه، کاهش قابل توجه حجم معاملات و شناسایی سود دلار را از سطح مزبور بازگرداند. در ادامه فشار عرضه از سوی صرافی بانک‌ها و شناسایی سود عامل فشار بر دلار شد و روز شنبه حمایت سطح ۴۳۰۰ تومانی به‌صورت مقطعی شکسته شد. اما معامله‌گرانی که در زیان قرار گرفتند در ساعات پایانی اقدام به افزایش تقاضا کردند. موضوعی که روز یکشنبه نیز دلار را در میانه معاملات بالاتر از ۴۳۵۰ تومان قرار داد. اما چشم‌انداز کاهشی دلار با شناسایی سود و تداوم عرضه صرافی بانک‌ها فشار را بر دلار حفظ کرده است.

کم‌واکنشی سکه به نوسانات دلار
دیروز هر سکه طرح جدید با افت هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۴۶۵ هزار تومان معامله شد. در شرایط تعطیلی بازار طلای جهانی، نوسان طلا بالاتر از ۱۳۱۵ دلار تا حدی عامل حمایت از سکه شد. همچنان احتمال تسریع روند افزایش نرخ بهره آمریکا و چشم‌انداز رشد شاخص دلار فشار را بر طلا حفظ کرده است. در بازار ارز پس از تشدید نوسانات دلار در هفته اخیر، شناسایی سود میان معامله‌گران و چشم‌انداز عرضه از سوی صرافی بانک‌ها فشار را بر دلار حفظ کرده است. اما معامله‌گران با رشد تقاضای سفته‌بازی در روزهای اخیر مانع از افت دلار شدند. بنابراین با وجود اینکه سکه در هفته اخیر تا سطح یک میلیون و ۵۰۸ هزار تومان رشد داشت. شرایط احتیاطی نسبت به بازارهای اثرگذار به ویژه بازار ارز کم‌واکنشی سکه را نسبت به رشد ۲۸ تومانی دلار رقم زد.

چهارمین هفته صعود طلا
هر اونس طلای جهانی با رشد ۲۵/ ۱ درصدی و ثبت چهارمین هفته صعودی به قیمت ۸/ ۱۳۱۸ دلار معامله شد. اونس طلا روز چهارشنبه با افت شاخص دلار به کف ۴ ماهه تا سقف ۵/ ۳ ماه (۱۳۲۵ دلار) رشد داشت. اما در ادامه رشد شاخص دلار با افت یورو (به دلیل افت نرخ تورم حوزه اروپا) و رشد بازارهای سهام آمریکا عامل فشار بر طلا شد. با وجود افت ۹/ ۹ درصدی شاخص دلار در سال ۲۰۱۷ (بیشترین افت سالانه از ۲۰۰۳) بخشی از این افت با فروکش هیجان بعد از انتخابات ترامپ بود. چشم‌انداز تقویت رشد اقتصادی با تصویب کاهش مالیات ۵/ ۱ هزار میلیارد دلاری آمریکا و احتمال تسریع روند افزایش نرخ بهره فشار را بر طلا حفظ کرده است. در نظرسنجی هفتگی کیتکو (از ۲۰ کارشناس) ۱۱ کارشناس روند صعودی، ۵ نفر روند نزولی و ۴ نفر حرکت خنثی را پیش‌بینی کردند.

حرکت آرام اوراق تسهیلات
دیروز اوراق تسهیلات مسکن اسفند۹۴ (تسه۹۴۱۲) با افت ۹/ ۰درصدی به قیمت ۷۳ هزار و ۵۴ تومان معامله شدند. پس از رسیدن قیمت «تسه»ها تا کف ۷۱ هزار تومانی در روزهای ابتدایی دی، حمایت کف ۷۲هزار تومانی و رشد تدریجی تقاضا، نوسان قیمت‌ها را تا سطح ۷۳ هزار تومانی رقم زده است. با وجود رشد تعداد معاملات مسکن (رشد ۲/ ۵۰ درصدی تعداد معاملات تهران در آذر نسبت به سال گذشته)، جذابیت وام‌ رقیب از جمله صندوق یکم بانک مسکن باعث کم‌نوسانی «تسه»ها شده است. به‌صورتی که از ابتدای مهر تا کنون شاهد نوسان «تسه»ها در بازه ۷۲ تا ۷۸ هزار تومانی هستیم. رحیمی انارکی، عضو هیات مدیره بانک مسکن با توجه به رشد ۲۲ درصدی تعداد تسهیلات و رشد ۵۵ درصدی مبلغ پرداخت تسهیلات نسبت به سال گذشته نشانه‌های قرار گرفتن مسکن در فاز پیش‌رونق را اعلام کرد.

فضای احتیاط در بورس
دیروز شاخص کل بورس با افت ۳۶ واحدی (۰۴/ ۰ درصدی)مواجه شد. با تداوم ریسک سیستماتیک نسبت به تصمیم ترامپ در مورد برجام، تقویت احتیاط میان معامله‌گران افت ۴۳ درصدی ارزش معاملات نسبت به نیمه ابتدایی دی را رقم زد. بنابراین با تعطیلی بازارهای جهانی و با وجود نوسان قیمت‌های جهانی فلزات در سطوح مناسب، شناسایی سود تا حدی فشار فروش را در فلزی-معدنی‌ها رقم زد. به این ترتیب «فولاد» و «فملی» بیشترین اثر منفی را بر شاخص داشتند. اما همچنان خوش‌بینی‌ها به عوامل بنیادین مانع از افت قابل توجه این نمادها است. در شرایط احتیاطی در نمادهای بزرگ‌تر شاهد حرکت معامله‌گران به سمت کوچک‌ترها از جمله انبوه‌سازی، سیمان و ماشین‌آلات و تجهیزات بودیم. اتفاقی که رشد ۸/ ۰ درصدی شاخص کل هم‌وزن را رقم زد. همچنان روند قیمت‌های جهانی کالاها و گزارش‌های ۹ماهه می‌تواند بر شاخص اثرگذار باشد.

افت آرام نفت از سقف ۳ ساله
هر بشکه نفت خام آمریکا با رشد ۷/ ۱ درصدی با ثبت سومین هفته صعودی به قیمت ۴۴/ ۶۱ دلار معامله شد. روز پنج‌شنبه قیمت WTI به ۲۱/ ۶۲ دلار و برنت به ۲۷/ ۶۸ دلار هر دو به سقف ۳ ساله رسیدند. افت موجودی نفت تجاری (به میزان ۴۲/ ۷ میلیون بشکه) برای هفتمین هفته متوالی در کنار نگرانی‌ها از بازگشت ریسک برجام عامل حمایت از قیمت نفت شد. با وجود این رشد تولیدات نفت آمریکا برای دهمین هفته در ۱۱هفته اخیر به ۷۸/ ۹ میلیون بشکه در روز، همچنان چشم‌انداز بازگشت پرشتاب تولیدات شیل را تقویت کرده است و می‌تواند مقاومت سقف ۶۰دلاری را در مقابل نفت تقویت کند. همچنان با وجود تردیدها نسبت به پایبندی اوپک به تعهدات، اما برخی کارشناسان معتقدند به دلیل کاهش سرمایه‌گذاری‌های توسعه‌ای اعضای اوپک از جمله عراق که نزدیک ظرفیت کامل تولید می‌کند، توانایی افزایش تولیدات را ندارند.

انتهای پیام


لینک کوتاه : http://poolpress.ir/?p=101926
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

دلایل غیراقتصادی روند صعودی دلار
دلایل غیراقتصادی روند صعودی دلار
دلایل غیراقتصادی روند صعودی دلار
دلایل غیراقتصادی روند صعودی دلار
دلایل غیراقتصادی روند صعودی دلار
دلایل غیراقتصادی روند صعودی دلار