رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد که قیمت ۴۲۰۰ تومانی دلار در بازار آزاد واقعی نیست، تعدیل می شود.

بی‌ارزش شدن دلار ایالات متحده

رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد که قیمت ۴۲۰۰ تومانی دلار در بازار آزاد واقعی نیست، تعدیل می شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبارپول، «ولی اله سیف» روز سه شنبه در حاشیه مراسم بزرگداشت هفته پژوهش در بانک مرکزی در جمع خبرنگاران درباره نرخ دلار در بودجه سال آینده که بر مبنای ۳۵ هزار ریال تعیین شده، اظهار داشت: رقم دلار در بودجه مبنای محاسباتی دارد و به هیچ وجه قید ۳۵۰۰ تومان در بودجه نیست. ممکن است حجم کاهش یابد و نرخ بالا برود یا برعکس؛ بنابراین مبلغ ریالی که در بودجه دیده شده ، قابل استفاده است.
وی درباره نرخ کنونی ارز دلار در بازار ارز افزود: نرخ ارز ۴۲۰۰ تومان نیست و تعدیل هایی را در آینده خواهد داشت.
وی درباره تعیین بودجه ای برای یکسان سازی ارز در لایحه بودجه سال آینده اظهار داشت: برخی از کالاها که تامین نیاز ارزی آنها از طریق بانک مرکزی بود، به بخش ارز آزاد منتقل شده است.
وی افزود: فکر می کنم برای یکسان سازی نرخ ارز مقدماتی لازم است که بخش عمده ای از آن انجام شده و بخشی دیگر در شرف انجام است که به محض آنکه انجام شود، شرایط فراهم می شود.
وی افزود: رقم یاد شده، بودجه جبرانی است برای حمایت از کالاهایی که ممکن است نرخ آنها با یکسان سازی ارز افزایش یابد.
وی با بیان اینکه روابط بانکی بین المللی نقش مهمی در یکسان سازی ارز دارد، گفت: ما هنوز احساس می کنیم که نیاز به اقدامات دیگری است زیرا نمی توانیم زمان بندی کنیم که چه زمانی فضای بین الملل مهیا می شود، بنابرین زمان دقیقی نمی توان برای یکسان سازی ارز اعلام کرد.
وی درباره اینکه گفته می شود گرانی ارز بخاطر یکسان سازی ارز است، گفت: برنامه های مختلفی انجام می شود و نرخ مبادله ای هم مسیر خود را طی می کند اما باید گفت مهمترین پارامتری که در این موضوع اهمیت دارد، روابط حداقلی بانکداری بین المللی است که برای یکسان سازی ارز نیاز است.
رییس کل بانک مرکزی در پاسخ به سوالی درباره فهرست منتشر شده بدهکاران بانک سرمایه و اینکه گفته می شود این فهرست مخدوش است، اظهار داشت: در این زمینه نظری ندارم؛ باید بانک مرکزی آن را بررسی کند و اگر نظری داشته باشد، در اطلاعیه ای رسما اعلام می کند.
از سیف درباره یکسان سازی نرخ ارز و حذف دلار از سبد ارزی کشور سوال شد که وی توضیح داد: اکنون دلار از معاملات تجاری بانک مرکزی و نظام بانکی کشور حذف شده است و کاربرد زیادی ندارد؛ ما درآمدها و پرداخت های ارزی خود را با سایر ارزها انجام می دهیم.
وی افزود: در زمینه ارزی بحث یکسان سازی نرخ ارز را در دستور کار داریم که در موقع مقتضی اجرا می شود.
وی درباره بسته شدن حساب های ایرانیان در سایر کشورها بویژه چین توضیح داد: برخی از این خبرها، مطالبی است که تایید شده نیست؛ مواردی هم ممکن است وجود داشته باشد که یک بانک خاص بنا به سیاستی که اعمال می کند، سخت گیری هایی دارد.
رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد:چین به طور مثال اعلام کرده که اعمال این سیاست ها به هیچ وجه مربوط به ایران نیست و یک سیاست داخلی در آن بانک بوده و عمومیت هم ندارد.
وی افزود: با این حال بانک مرکزی حساسیت لازم را دارد و پیگیری می کند.
وی درباره روابط کارگزاری بانک های ایران پس از برجام گفت: در گذشته پیش از برجام با ۳۳ بانک کار می کردیم اما اکنون حدود ۲۴۵ بانک در سطح بین الملل با ما کار می کنند اما این به این معنی نیست که شرایط کاملا عادی است؛ در برخی موارد محدودیت هایی داریم که در تلاشیم آنها هم رفع شود.


لینک کوتاه : http://poolpress.ir/?p=100751
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

دلار ۴۲۰۰ تومان نمی‌ماند
دلار ۴۲۰۰ تومان نمی‌ماند
دلار ۴۲۰۰ تومان نمی‌ماند
دلار ۴۲۰۰ تومان نمی‌ماند
دلار ۴۲۰۰ تومان نمی‌ماند
دلار ۴۲۰۰ تومان نمی‌ماند