سخنگوی سازمان امور مالیاتی کشور در واکنش به تبلیغات در خصوص کارتخوان‌های معاف از مالیات در فضای مجازی اعلام کرد: این کارتخوان‌ها که برای بعضی از مشاغل معاف از مالیات است و برای سایر مشاغل دیگر استفاده می ‌شود، بر اساس میزان و تعداد مبلغ واریزی رصد می‌شوند.

به گزارش اخبارپول، مهدی موحدی بکنظر سخنگوی سازمان امور مالیاتی کشور اظهار کرد: هیچ کدام از کارتخوان‌ها به حکم اینکه کارتخوان هستند فرد را مشمول مالیات نمی ‌کنند؛ بلکه کارتخوان‌ها بعد از ساماندهی بانک مرکزی در اختیار افراد قرار می گیرد. از این رو بانک مرکزی موظف است که کارتخوان‌ها را در اختیار کسانی که پرونده مالیاتی دارند، قرار دهد.

وی با بیان اینکه کارتخوان‌ها مجرای وجوه درآمدی هستند که وارد حساب‌های تجاری افراد می ‌شود، گفت: اگر دستگاه کارتخوان به پرونده مالیاتی متصل شود، وجوه واریزی از درآمد و فروش مورد محاسبه قرار می‌ گیرد و در هر صنفی بنا بر فعالیتی که دارد، بخشی از میزان فروش که توسط دستگاه کارتخوان ثبت شده، مشمول مالیات می‌ شود.

سخنگوی سازمان امور مالیاتی با اشاره به کارتخوان‌های معاف از مالیات، گفت: یک بحث دیگر هم کارتخوان‌هایی است که در زمان ثبت وقتی به پرونده مالیاتی الصاق می ‌شوند و معاف مالیاتی یا نرخ مالیاتی کمتر را شامل می ‌شوند. این کارتخوان‌ها برای برخی از مشاغل است. در صورتی که این کارتخوان برای سایر مشاغل به فروش برود، به بهانه اینکه معاف از مالیات است، مورد پیگیری قرار می ‌گیرد.

موحدی بکنظر بیان کرد: طبق مصوبه اخیر مجلس شورای اسلامی که در لایحه بودجه ۱۴۰۳ آمده است، کسانی که از این دستگاه‌ها استفاده می‌کنند، بر اساس مبالغ وجوه واریزی یا تعداد دفعات واریزی بالا، مورد رصد قرار می ‌گیرند.

سخنگوی سازمان امور مالیاتی تاکید کرد: برخی از اصناف نیز یکسری دستگاه‌هایی با عنوان کیوسک‌های کارت به کارت را در جاهای مختلف نصب کرده و از مشتریان می ‌خواهند که مبالغ واریزی را کارت به کارت کنند. این نوع واریزی‌ها نیز رصد و برای آنها مالیات محاسبه می ‌شود.

وی با بیان اینکه سازمان امور مالیاتی جلوی راه‌های فرار مالیاتی را می ‌گیرد، گفت: هنوز مبلغ و تعداد واریزی‌ها از سوی شورای پول و اعتبار بانک مرکزی اعلام نشده است. این شورا تا اردیبهشت سال آینده موظف به اعلام تعداد واریزی‌ها و مبالغ واریزی در راستای شناسایی حساب‌های تجاری از شخصی است.


لینک کوتاه : http://poolpress.ir/?p=238917
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

کارتخوان‌ها باید دارای پرونده مالیاتی باشند
کارتخوان‌ها باید دارای پرونده مالیاتی باشند
کارتخوان‌ها باید دارای پرونده مالیاتی باشند
کارتخوان‌ها باید دارای پرونده مالیاتی باشند
کارتخوان‌ها باید دارای پرونده مالیاتی باشند