رییس کل بانک مرکزی گفت: بانک ها برای اجرای تعویق سه ماهه اقساط کسب و کارهایی که تعیین و اعلام شده با مردم همراهی کنند ضمن اینکه این تعویق مشمول جریمه و کارمزد نمی‌شود.

به گزارش اخبارپول، عبدالناصر همتی، در پاسخ به این پرسش که قرار است پرداخت اقساط تسهیلات کسب و کار های زیان دیده از کرونا سه ماه به تعویق بیفتد آیا این موارد شامل جریمه و کارمزد می شود، اظهار کرد: این امر براساس تصمیماتی که در دولت و بانک مرکزی در خصوص آثار شیوع کرونا بود، گرفته شد البته دو هفته پیش در شورای پول و اعتبار تعویق بدون کارمزد و جریمه تصویب شد و کارگروهی در دولت نیز ۱۰ گروه را تعیین کرد.

وی با تسلیت به خانواده‌های جانباختگان کرونا، افزود: صاحبان این مشاغل به بانک ها مراجعه نکنند و البته بانک ها هم مراعات کنند و افرادی که تسهیلات قرض الحسنه گرفتند تا سه ماه ضرورتی ندارد که اقساط خود را پرداخت کنند البته در فضای مجازی نوشته بودند که از حساب افراد برداشت شده از آنجایی که ۲۰ هزار شعبه داریم و تا بخشنامه ها ابلاغ شود ممکن است طول بکشد و دموکراسی اداری طولانی است اگر برداشتی شده باشد بانک ها موظف هستند بازگردانند و تا سه ماه هیچ قسطی پرداخت نمی شود ، توصیه می شود بانک ها همراهی بیشتری با مردم کنند.

ارائه خدمات بانکی به افرادی که چکشان در مقطع سه ماهه برگشت بخورد
رییس کل بانک مرکزی در خصوص اینکه افرادی که در اسفند ۹۸ تا فروردین و اردیبهشت ۹۹ چک دارند و نمی‌توانند آن را پاس کنند، گفت: اخیرا قانون چک اصلاح شد و بر اساس آن اگر کسی چک برگشتی داشته باشد در بانک تیک می خورد و بانک ها نمی توانند به وی خدمات بدهند؛ البته در این خصوص بین دو تصمیم قرار گرفتیم و می گوییم ذینع حق دارد چک را به اجرا بگذارد و پول خود را مطالبه کند، ولی اگر کسی چکش برگشت بخورد سایر خدمات به وی را قطع نکنیم شاید به دلیل کرونا باشد. بنابراین چک کسانی که از اول اسفند تا ۳۱ اردیبهشت برگشت بخورد از هر زمانی در این مقطع، ۳ ماه مهلت دارند که از خدمات بانکی استفاده کند ولی در رویه قضایی دخالت نمی کنیم.

همتی درباره استفاده بیشتر مردم از خدمات الکترونیک بانکی اظهار کرد: قبل و بعد از اینکه کرونا شیوع بیشتری پیدا کرد تصمیماتی گرفته شد. قبلا کارت به کارت ۳ میلیون تومان بود که سقف آن به ۱۰ میلیون تومان افزایش یافت که این تصمیم در تراکنش های غیرحضوری تاثیر داشت و دوم اینکه کسانی که بخواهند کارت هدیه بدهند سقف تا دو میلیون تومان بالا رفت و سوم هم اینکه عابربانک ها را گفتیم تا ۵۰۰ هزار تومان بتوانند برداشت کنند و اجازه دادیم که مردم زیاد به شعبه برای دریافت پول مراجعه نکنند.

وی با اشاره به اینکه تراکنش های اینترنتی و خارج از شعبه به شدت افزایش یافته است، بیان کرد: در واقع تراکنش های خرید اینترنتی در ماه های اخیر با افزایش، به ۹۹ میلیون تراکنش اینترنتی در بهمن ماه رسید. از زمانی که رمز پویا معرفی شد حدود ۵۵ درصد جرایم کاهش یافت و برخی پرونده های فعلی نیز از قبل مانده است. همچنین متوسط تراکنش های انتقال وجه از ۴۵۰ هزارتومان به ۶۲۰ هزارتومان رسید و مردم از روش های غیرحضوری استفاده کردند و سامانه های بانک مرکزی نیز در این حجم خدمات ارائه کرد.

رییس کل بانک مرکزی اضافه کرد: در حال حاضر، اگر شخص حقیقی بخواهد بالای ۱۰۰ میلیون تومان حواله داشته باشد باید به شعبه برود و البته تعداد آن محدود است. یا فرض کنید کسی بخواهد سپرده بگذارد، این دو هفته را نیز صبر کند. کسی کلی پول آورده بود و خواسته بود بانک بگیرد و چک بانکی به وی بدهد و این به همکاران بانکی ما ظلم است و خیلی از کارها را می توان عقب انداخت. شبکه بانکی الکترونیکی توان دارد که همه این کارها را انجام دهد.

همتی با قدردانی از همکاران شبکه بانکی گفت: همان نقشی که امروز در مراکز درمانی دارند و البته نمی توان مقایسه کرد در بانک ها نیز زحمت زیادی می کشند و احتمال ابتلا به کرونا برای کارکنان نظام بانکی وجود دارد. به مدیران بانک ها اعلام کردیم که خودشان شیفت بندی کنند و من شنیدم برخی همکاران خانم شبکه بانکی مشکلاتی دارند و اینها در هر بانکی باید تصمیم گیری شود و بانک مرکزی اختیار کامل داده است.

درخواست وام از صندوق بین المللی پول حق ماست
وی در ادامه تیتر امشب شبکه خبر درباره درخواست از صندوق بین المللی پول برای دریافت وام ۵ میلیارد دلاری، گفت: این حق ماست. ۶۰ سال است که بانک مرکزی ایران از این حق استفاده نکرده و حالا که ما نیاز داریم، چرا از این حق استفاده نکنیم.

رییس شورای پول و اعتبار افزود: ما درخواست دادیم و معلوم می شود که ادعای آنها برای کمک به ایران برای مقابله با کرونا چه قدر صحت دارد؟ تاکنون نیز کارگروه تشکیل داده اند و احساس من این نبود که مشکل خاصی باشد.همکاران من هم روزانه در حال ارسال ایمیل و دریافت پاسخ ها در این زمینه هستند.

همتی در واکنش به اینکه گفته می شود دریافت وام با شرط و شروط هایی همراه است، تصریح کرد: اصلا این طور نیست که دریافت وام از صندوق بین المللی پول دارای شرط و شروط باشد. ما الان تحریم هستیم و نقل و انتقال پول سخت است و ما در حال مذاکره حتی در خصوص این موضوع هستیم.

تامین ۳۹.۲ میلیارد دلار برای واردات در سال ۹۸
وی ادامه داد: ما ذخایر هنگفت ارزی داریم که به دلیل تحریم های آمریکا در بانک های کشورهای مختلف مسدود شده است. با این حال بانک مرکزی از ابتدای امسال ۳۹.۲ میلیارد دلار برای واردات کشور تامین ارز کرده است.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه فشار تحریم های آمریکا باعث شده تا ایران در مخارج ارزی خود احتیاط را سرلوحه قرار دهد، تصریح کرد: با این حال ما حقی برای دریافت وام از صندوق بین المللی پول داریم و چرا از این حق استفاده نکنیم؟ ما برای تجهیزات و دارو برای کمک به کسانی که کسب و کارهای آنها آسیب دیده است، می توانیم از این وام استفاده کنیم. رستوران ها و هتل های مختلف آسیب دیده اند. استمهال تسهیلات برای بانک ها هم هزینه دارد.

همتی درباره اینکه مشکلی درباره تامین ارز وجود ندارد، یادآور شد: از ابتدای امسال ۱۴.۸ میلیارد دلار کالاهای اساسی نهاده ها و دارو وارد کرده ایم. هفته پیش و دیروز دیدید که شایعاتی درباره قرنطینه تهران مطرح شد که باعث شد مردم خرید کنند ولی باز هم دیدید که فروشگاه ها پر بود.

وی ابراز کرد: دو سال است که تحت شدیدترین تحریم ها قرار داریم ولی توانسته ایم نزدیک ۱۵ میلیارد دلار برای واردات تامین کنیم. صادرکنندگان غیرنفتی نیز از ابتدای امسال ۲۴.۴ میلیارد دلار ارز عرضه کرده اند که رکورد خوبی در شرایط تحریمی و زمانی است که به درآمدهای نفتی دسترسی نداریم.

رئیس شورای پول و اعتبار با اشاره به تزریق دو مرتبه ای ارز در اسفندماه در سامانه نیما، تصریح کرد: در اسفندماه بانک مرکزی و صادرکنندگان غیرنفتی ۱.۵ میلیارد دلار ارز عرضه کرده اند و مشکلی در تامین ارز نداریم.ده ها میلیارد دلار از منابع ارزی کشور توسط بانک های خارجی به خاطر تحریم آمریکا مسدود شده است و ما تلاش داریم تا از کانال های مختلف و با رایزنی های مختلف آنها را آزاد کنیم.

مثبت شدن ۱.۳ درصدی رشد اقتصادی بدون نفت
همتی در بخش دیگری از این برنامه عنوان کرد: رهبر معظم انقلاب سال ۹۸ را سال رونق تولید نام گذاری کردند و در حالی که رشد اقتصادی نفتی و غیرنفتی ما در ابتدای امسال منفی بود در فصل سوم امسال، رشد اقتصادی با نفت ۱.۳ درصد و بدون نفت ۳.۳ درصد مثبت شد.

وی توضیح داد: رشد اقتصادی در مجموع ۹ ماهه امسال با نفت ۶.۷ درصد منفی و بدون نفت ۱.۳ درصد مثبت شده است.

رییس کل بانک مرکزی خاطرنشان کرد: بعد از پایان اسفندماه می توان درباره تاثیر کرونا بر رشد اقتصادی اظهارنظر کرد ولی تلاش مسئولان آن است که تاثیر رشد اقتصادی با نفت را به حداقل ممکن رساند.

همتی ادامه داد: عملکرد بخش های مختلف مانند کشاورزی، صنعت و معدن و خدمات نشان داد که آنچه رسانه های خارجی می گفتند که رشد اقتصادی ایران با نفت منفی ۱۰ درصد خواهد بود، صحت ندارد.

وی همچنین درباره تاثیر کرونا بر بازار ارز خاطرنشان کرد: کرونا بر تمام دنیا تاثیر گذاشته است. دیدیم که بانک مرکزی آمریکا بعد از سقوط قیمت نفت، ۵۰۰ میلیارد دلار به بازار تزریق کرد و ۲ بار نرخ بهره را کاهش و به حدود صفر رساند ولی بازهم بازار سهامش ریخت.


لینک کوتاه : http://poolpress.ir/?p=148297
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

تعویق سه‌ماهه اقساط تسهیلات کسب‌و‌کارهای مصوبه کرونا جریمه ندارد
تعویق سه‌ماهه اقساط تسهیلات کسب‌و‌کارهای مصوبه کرونا جریمه ندارد
تعویق سه‌ماهه اقساط تسهیلات کسب‌و‌کارهای مصوبه کرونا جریمه ندارد
تعویق سه‌ماهه اقساط تسهیلات کسب‌و‌کارهای مصوبه کرونا جریمه ندارد
تعویق سه‌ماهه اقساط تسهیلات کسب‌و‌کارهای مصوبه کرونا جریمه ندارد
تعویق سه‌ماهه اقساط تسهیلات کسب‌و‌کارهای مصوبه کرونا جریمه ندارد