صندوق پس انداز مسکن یکم در برابر رکود سنگین خرید و فروش خانه، مقاومت کرد.

تسهیلات خرید مسکن یکم

به گزارش اخبارپول،‌ آمارهای مربوط به پرداخت تسهیلات خرید مسکن یکم طی بهار سال جاری نشان می دهد: با وجود کاهش شدید حجم معاملات خرید مسکن در تهران و عمده شهرهای بزرگ و مناطق شهری کشور طی بهار ۹۸، تعداد تسهیلات پرداختی از صندوق یکم به خانه اولی ها طی همین مدت ۸ درصد افزایش پیدا کرد. این میزان افزایش در مقایسه با بهار سال ۹۷ بوده است.

طی سه ماه اول امسال نزدیک به ۱۰ هزار فقره تسهیلات خرید مسکن توسط صندوق پس انداز مسکن یکم به سپرده‌گذاران این صندوق پرداخت شد.این در حالی است که در سه ماه اول سال گذشته حدود ۹ هزار و ۲۰۰ فقره تسهیلات از محل این صندوق به متقاضیان خرید مسکن پرداخت شد.

در تهران طی بهار امسال تعداد خریداران مسکن که صاحب‌خانه شدند ۴۰ درصد نسبت به مدت مشابه در سال ۹۷ کاهش پیدا کرد. در شهرهای بزرگ نیز افت ۳۰ درصدی معاملات خرید مسکن به ثبت رسید.

با این حال روند پرداخت تسهیلات مسکن یکم در ماه‌های اخیر بیانگر مطلوبیت نسبی این تسهیلات برای متقاضیان و خانه اولی ها و همچنین اثرگذاری تسهیلات یکم در تامین نیاز مالی زوج های متقاضی مسکن است که توانسته با رشد در پرداخت تسهیلات زمینه خانه دار شدن اقشار بیشتری از جامعه فاقد مسکن را فراهم کند.

بر اساس این گزارش، اخیراً برخی افراد تحت عنوان کارشناس مسکن در مصاحبه های خود برای تخریب کارکرد غیرقابل انکار صندوق پس انداز مسکن یکم، ارقام غلط و غیرواقعی درباره میزان پرداخت تسهیلات از این صندوق اعلام کردند. از جمله اینکه عنوان شد در دو ماه اول امسال ۲۳۹ نفر از صندوق پس انداز مسکن یکم تسهیلات خرید خانه دریافت کردند!

این در حالی است که مطابق آنچه در سامانه پرداخت تسهیلات صندوق یکم در بانک مسکن ثبت شده است، طی ماه‌های فروردین و اردیبهشت امسال در مجموع ۵ هزار و ۹۳۵ فقره تسهیلات خرید مسکن یکم به سپرده گذاران این صندوق پرداخت شد که ارزش ریالی این تسهیلات ۴۹۵ میلیارد تومان بوده است.

از ابتدای راه‌اندازی صندوق پس انداز مسکن یکم تا پایان بهار ۹۸ در مجموع ۱۱۴ هزار نفر با افتتاح حساب،‌سپرده گذاری و گذراندن دوره مشخص پس انداز توانستند تسهیلات مدنظر خود را از بانک مسکن دریافت کنند و خانه دار شوند.
از ابتدای راه‌اندازی این صندوق تا پایان سال ۹۷ در مجموع ۵۷۵ هزار نفر در این صندوق اقدام به ثبت نام و افتتاح حساب کردند. در فصل بهار سال جاری نیز بیش از ۱۹ هزار نفر در این صندوق، حساب پس انداز افتتاح کردند.

مسعود ایزدی مدیر امور ارتباطات و حوزه مدیریت بانک مسکن درباره روند فعالیت صندوق پس‌انداز مسکن یکم به پایگاه خبری بانک اعلام کرد: اگر چه در یکسال اخیر افزایش قیمت مسکن در تهران و شهرهای بزرگ باعث کاهش نسبی توان اثرگذاری تسهیلات خرید مسکن شده است اما تسهیلات یکم به دلیل دارا بودن شرایط خاص از جمله نرخ سود تک رقمی که دارد و همچنین نرخ سود پایین تر این تسهیلات برای خرید خانه در بافت فرسوده، همچنان در اکثر مناطق شهری برای زوج های جوان و خانه اولی ها از مطلوبیت قابل توجهی برخوردار است.

وی تصریح کرد: شرایط اقتصادی و رشد قیمت مسکن در عمده شهرها متقاضیان خرید مسکن را تحت تاثیر قرار داده است اما آمارهایی که در بانک مسکن از روند پرداخت تسهیلات یکم وجود دارد مشخص می کند اگر این تسهیلات وجود نداشت، میزان رکود معاملات خرید مسکن سنگین تر شده بود و به خانه اولی ها آسیب بیشتری وارد می شد.

ایزدی با اشاره به توقف روند رشد فزاینده قیمت مسکن در تهران در ماه گذشته و پیش بینی کارشناسان اقتصادی مبنی بر تداوم کاهش قیمت ها در ماه های آینده اظهار امیدواری کرد: قدرت خرید مسکن در کشور مجدداً به حالت مناسب برگردد و شرایط و اعتبار لازم برای اثرگذارتر کردن تسهیلات خرید در جامعه بزودی فراهم بیاید.


لینک کوتاه : http://poolpress.ir/?p=138093
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

مقاومت صندوق یکم در برابر رکود مسکن
مقاومت صندوق یکم در برابر رکود مسکن
مقاومت صندوق یکم در برابر رکود مسکن
مقاومت صندوق یکم در برابر رکود مسکن
مقاومت صندوق یکم در برابر رکود مسکن
مقاومت صندوق یکم در برابر رکود مسکن