مدیرعامل بانک قوامین گفت: بحث چالش زیان دهی بانک ها باید هرچه سریعتر حل شود و ادامه این روند باعث تضعیف نسبت کفایت سرمایه بانک ها می شود.

سمیه بابایی: مدیرعامل بانک قوامین گفت: بحث چالش زیان دهی بانک ها باید هرچه سریعتر حل شود و ادامه این روند باعث تضعیف نسبت کفایت سرمایه بانک ها می شود.

نتاج در مورد مدرن سازی و استفاده از محصولات بانکی ، تکنولوژی و مهارت های بین المللی گفت : بانک ها باید یک حرکت روزمره متناسب با بانکداری نوین داشته باشند و متاسفانه در نظام بانکی کمتر به این موضوع توجه شده است و این امر باعث ایجاد خسارت هایی به سیستم بانکی شده است و شاهدیم بعد از گذشت سال ها هنوز یک سیستم کر یکپارچه و ملی منطبق با عملیات بانکی بدون ربا نداریم.
وی ادامه داد: بانک مرکزی در این زمینه تلاش هایی را انجام داده و شرکت خدمات انفورماتیک را راه اندازی کرده است که تا حدودی این خلا را پوشش دهد و البته موفقیت هایی نیز دراین زمینه داشته،ولی متاسفانه پاسخگوی نیازها نیست و به طورکلی یک انسجام هدفمند در این راستا نداریم.
نتاج افزود: برای پیاده سازی بانکداری درکشور و نیز همگام با پیشرفت های جهانی باید این مسئله را با جدیت پیگیری کنیم، زیرا با گذشت زمان کارها دشوارتر خواهد شد.
وی با بیان اینکه در بانک قوامین از حدود سال ۱۳۸۰ به این مسئله توجه ویژه داشته و می توان گفت جزء معدود بانک هایی هستیم که در زمینه کر بانکینگ به موفقیت هایی رسیده و با نگاه بانکداری اسلامی دراین رابطه عمل کرده ایم .نتاج ادامه داد: بانکداری نوین اگر بخواهد به سرعت این خلاها را جبران کند باید سیاست گذاری منسجمی داشته باشد و البته بانک مرکزی نیز دراین زمینه کمک کرده تا شاهد رفتارهای متفاوت درکشور نباشیم.
وی در ادامه با بیان اینکه در بانک قوامین زیرساخت های لازم دراین مورد وجود دارد گفت: ارتباطات بین بانکی و بین کشوری هم تسهیل شده است.
نتاج با بیان اینکه باید در فرهنگ رفتاری پولی کشور ، بهینه سازی صورت گیرد، افزود: هرخدمت بانکی برای ارائه به مشتریان هزینه های سنگینی دارد و درصورتی توجیه اقتصادی برای بانک دارد که تعداد کاربران آن خدمت زیاد باشد، درغیر این صورت بانک زیان خواهد دید . مدیرعامل بانک قوامین با اعلام اینکه منابع بانک از دو روش سپرده گذاری و آورده سهام داران تامین می شود، گفت : سپرده سپرده گذاران حدود ۷۰ هزار میلیارد تومان و آورده سهامداران یک تریلیون تومان است.
وی افزود: بانک قوامین یک بانک غیر دولتی است که بیشترین سهامداران آن شخصیت های حقیقی شاغل و بازنشسته نیروی انتظامی است و اکنون در بازار فرابورس فعالیت می کند.
نتاج با بیان اینکه متاسفانه به دلیل اطلاع رسانی های غلط درمورد سپرده های قرض الحسنه عنوان می شود بانک ها این منابع را برای کارکنان خود پرداخت می کنند، افزود : ما در بانک تمام سپرده های قرض الحسنه را به مصرف قرض الحسنه رسانده ایم.
مدیرعامل بانک قوامین گفت: بانک مرکزی نظارت کامل بر بانک ها داشته و به خصوص در بخش قرض الحسنه کنترل های لازم را انجام می دهد.وی تصریح کرد: بخش سپرده های سرمایه گذاری و درآمدهای مشاع و قابل تقسیم بین سپرده گذاران جوابگوی
هزینه های تمام شده نیست.
نتاج با اشاره به استانداردهای کمیته بال که تاکید برکفایت سرمایه بانک ها دارد ، اضافه کرد: کفایت سرمایه بانک ها در شرایط فعلی ۴ درصد بوده و افزایش سرمایه بانک ها ضروری است ، اما برای این افزایش سرمایه سود دهی و جذابیت سرمایه گذاری باید باشد، این درحالی است که بانک ها سود آوری لازم را ندارند.
مدیرعامل بانک قوامین تصریح کرد: بحث چالش زیان دهی بانک ها باید هرچه سریعتر حل شود و ادامه این روند باعث تضعیف نسبت کفایت سرمایه بانک ها می شود و باید بپذیریم اقتصاد ما بانک محور است و حل مشکلات آن نیز باید از طریق سیستم بانکی صورت گیرد.
نتاج با بیان اینکه مطالبات معوق بانک قوامین در بخش تسهیلات خرد و متوسط حدود ۵/۱ درصد است، ادامه داد : پول بلوکه شده و بدهکارانی که اراده بر پرداخت بدهی خود نداشته باشند در این بانک نداریم.
وی با بیان اینکه فعلا خدمات بانک در حوزه ریالی بوده است خاطر نشان کرد: در حوزه ارزی تلاش می کنیم تا مجوزهای لازم را تا اواخر سال ۹۶ و اوایل ۹۷ کسب کنیم.
مدیرعامل بانک قوامین اظهار داشت: خاستگاه اولیه بانک قوامین، صندوق های قرض الحسنه برای کارکنان ناجا بود و امروز بیش از ۵ میلیون سپرده گذارکه چند ده برابر کارکنان ناجا است در بانک داریم .نتاج با اشاره به تعداد ۸۰۰ شعبه بانک قوامین در سراسر کشور گفت: حدود ۷۰ هزار میلیارد تومان منابع در بانک داشته که ۶ درصد نقدینگی کل کشور است.
وی در مورد مسئولیت های اجتماعی که بنگاه های اقتصادی به دنبال آن هستند
گفت: اعتقاد ما این است که اگر در بانک قوانین و مقررات جاری کشور را اجرا کنیم این خود نوعی مسئولیت اجتماعی است.
نتاج گفت: درحوزه امنیت داخل کشور و ایجاد محیطی امن در کشور و در حوزه ورزش عمومی خدماتی را ارائه کردیم و تاکید ما بر ورزش های عمومی و مشارکت در برگزاری و اداره آن در سطح استان ها است.
وی در پاسخ به سوال ما مبنی براینکه آیا روابط بانک با نیروی انتظامی باعث اعمال نظر و دخالت مسئولین نیروی انتظامی در عملیات مالی وتسهیلات بانک نمی شود گفت: فرمانده نیروی انتظامی همواره بر استقلال بانک قوامین تاکید داشته وفرماندهان ناجا در استان ها به درجه ای از بلوغ رسیده اند که هیچ انتظاری از مجموعه ما نداشته و همواره کمک حال ما بوده اند.
وی ضمن تکذیب ادغام بانک قوامین و سرمایه ادامه داد:این دو بانک از نظر سهامداران وحوزه فعالیت ارتباطی باهم ندارند که چنین موضوعی مطرح باشد و درعین حال موضوع ادغام برای هر بانکی می تواند مطرح شود و در این صورت باید سیر مراحل قانونی آن طی شده و به تایید بانک مرکزی برسد.
وی دراین خصوص افزود: در شرایطی که نظام بانکی با انواع چالش ها درگیر است مطرح کردن این موضوعات می تواند در بازار سرمایه بانک ها را با موجی مواجه کندکه برنده آن فقط سفته بازان خواهند بود.
مدیرعامل بانک قوامین در پاسخ به سوال ما مبنی بر ارائه کارت های اعتباری خاطر نشان کرد : در حال حاضر به این موضوع وارد نشده ایم و تسهیلاتی که ارائه می شود در حد نیاز مشتریان است و اگر بازار جدیدی ایجاد شودکه به نفع تولید کنندگان باشد آن را در کارت های اعتباری تامین خواهیم کرد.
وی افزود: بازار کارت های اعتباری آن طور که تصور می شد رونق نداشته و به دلیل قیمت تمام شده پول بازار جذابی نیست . این در حالی است که از ابتدا قرار بود کارت های اعتباری برای کمک به رونق اقتصاد باشد و از محل منابع داخلی بانک پرداخت شود.
نتاج با بیان اینکه اگر قرار است منابع کارت های اعتباری از محل منابع داخلی بانک ها باشد دیگر نیازی نیست از کارت اعتباری استفاده شود یادآور شد : رونق کارت های اعتباری نیازمند تامین منابع جدیدی است که فراتر از خود بانک است.

منبع: دنیای اقتصاد


لینک کوتاه : http://poolpress.ir/?p=89458
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

حل چالش زیان دهی بانک‌ها پیش نیاز افزایش سرمایه
حل چالش زیان دهی بانک‌ها پیش نیاز افزایش سرمایه
حل چالش زیان دهی بانک‌ها پیش نیاز افزایش سرمایه
حل چالش زیان دهی بانک‌ها پیش نیاز افزایش سرمایه
حل چالش زیان دهی بانک‌ها پیش نیاز افزایش سرمایه