عضو شورای راهبردی نظام مالیاتی کشور با تاکید بر اینکه بانک مرکزی به راحتی می تواند تراکنش‌های بانکی را رصد کند، عنوان کرد: تمامی اطلاعات بانکی افراد و شرکت ها براساس کد ملی و شناسه ملی قابل شناسایی است.

سقف مجاز تسویه بدهی

به گزارش اخبارپول به نقل از فارس، یکی از منابع اصلی کشورهای پیشرفته برای اداره دولت، درآمدهای مالیاتی است. اما مسئله مهم در افزایش درآمد مالیاتی این است که برای افزایش درآمد مالیاتی لازم نیست به تولیدکنندگان و حقوق بگیران فشار زیادتری وارد شود بلکه نکته مهم گسترش چتر مالیاتی بر روی بخشی از اقتصاد است که همیشه از پرداخت مالیات فرار کرده است و آن بخش، بخش غیر مولد و غیر شفاف اقتصاد است.

بر همین اساس و با هدف تحقق عدالت مالیاتی و شناسایی فرار مالیاتی، لازم است تراکنش‌های بانکی ساماندهی شود. بدین صورت که تمامی حساب‌های بانکی اشخاص در تمامی بانک‌ها بر اساس کد ملی (شناسه ملی) تجمیع شود تا امکان رصد مجموع ورودی و خروجی حساب‌ها مشخص شود. این اقدام، امکان شناسایی معاملات سوداگری و اخذ مالیات از آن‌ها را به حاکمیت می دهد.

در همین راستا، محمدرضا یزدی زاده عضو شورای راهبردی نظام مالیاتی کشور درباره امکان رصد تراکنش‌های بانکی توسط بانک مرکزی اظهار کرد: این کار به راحتی امکان پذیر است. در حال حاضر کل سیستم کشور براساس کد ملی و شناسه ملی عمل می کند. لذا جمع آوری تمام اطلاعات بانکی افراد از قبل بر طبق کد ملی آنها انجام شده و اگر امروز نمی خواهیم از آن استفاده کنیم، بحث دیگری است.

وی گفت: تمام اطلاعات افراد در مورد املاک، حساب های بانکی و اموال آنها از طریق کد ملی قابل احصا است. تراکنش‌های مالی شرکت ها هم براساس شناسه ملی آنها قابلیت پیگیری دارد.

یزدی زاده درباره تاثیر درآمدهای مالیاتی دولت بر بهبود فضای اقتصادی کشور خاطرنشان کرد: اگر دولت مخارجش را از درآمد مالیاتی تامین نکند دچار کسری بودجه می شود. کسری بودجه هم یعنی انتشار اسکناس و تورم. در نتیجه بروز تورم، دهک های ثروتمند، ثروتمندتر و دهک های ضعیف، ضعیف تر می شوند. در حالی که فلسفه مالیات برخلاف این روند بوده است و قرار بود از ثروتمندها گرفته و به طبقات ضعیف کمک شود.


لینک کوتاه : http://poolpress.ir/?p=126329
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

رصد تراکنش‌های بانکی توسط بانک مرکزی امکان‌پذیر است
رصد تراکنش‌های بانکی توسط بانک مرکزی امکان‌پذیر است
رصد تراکنش‌های بانکی توسط بانک مرکزی امکان‌پذیر است
رصد تراکنش‌های بانکی توسط بانک مرکزی امکان‌پذیر است