نمایندگان مجلس پس از مخالفت رئیس کل بانک مرکزی با بند مربوط به اخذ مالیات از درآمدهای ارزی این بانک، با ارجاع این بند به کمیسیون تخصصی برای بررسی بیشتر موافقت کردند.

به گزارش اخبارپول به نقل از خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی امروز (یکشنبه، ۷ بهمن ماه) مجلس شورای اسلامی، در جریان بررسی بند ۶ طرح یک فوریتی اصلاح قانون بودجه سال ۱۳۹۷ کل کشور، پس از استماع اظهارات مخالفان و موافقان، با ارجاع این بند برای بررسی و اصلاحات بیشتر با ۱۴۸ رای موافق، ۵ رای مخالف و ۴ رای ممتنع از مجموع ۲۰۶ نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.

بند ۶ طرح ذکر شده در رابطه با این بود که بانک مرکزی جمهوری اسلامی همانند دستگاه های دولتی و بانک ها نسبت به واریز مالیات علی الحساب و سود سهام بودجه مصوب به صورت یک دوازدهم در هر ماه اقدام کند.

بر این اساس، عبدالناصر همتی رییس کل بانک مرکزی با مخالفت نسبت به بند ۶ طرح اصلاح قانون بودجه ۹۷، اظهار کرد: در این طرح ۱۸ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان سود از بابت خرید و فروش ارز برای بانک مرکزی پیش بینی شده که قطعا اگر این بند در مجلس تایید و تصویب شود بانک مرکزی مجبور است که بابت سود محقق نشده، مالیات بپردازد.

وی توضیح داد: اجرای بند ۶ طرح اصلاح قانون بودجه ۹۷ قطعا باعث افزایش ۶ تا ۷ درصدی پایه پولی و نقدینگی در پایان سال می‌شود.

همتی با بیان اینکه نتیجه عملکرد ارزی بانک مرکزی حدود دو هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان منفی بوده است، افزود: به هیچ وجه بانک مرکزی به درآمدهای پیش بینی شده مجلس دست نخواهد یافت و قطعا در نظر گرفتن چنین اعتباراتی در بودجه برای بانک مرکزی اقدامی اشتباه است.

در ادامه این نشست، محمد حسینی سخنگوی کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در دفاع از مصوبه این کمیسیون بیان کرد: از نظر کمیسیون درآمدهای پیش بینی شده در طرح اصلاح قانون بودجه ۹۷ برای بانک مرکزی قابل تحقق است و ما با تصویب بند ۶ این طرح در مجلس زمینه را برای احصاء شدن این درآمدها و اعتبارات فراهم می‌کنیم.


لینک کوتاه : http://poolpress.ir/?p=125338
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

مخالفت رئیس‌کل با اخذ مالیات از درآمدهای ارزی بانک مرکزی
مخالفت رئیس‌کل با اخذ مالیات از درآمدهای ارزی بانک مرکزی
مخالفت رئیس‌کل با اخذ مالیات از درآمدهای ارزی بانک مرکزی
مخالفت رئیس‌کل با اخذ مالیات از درآمدهای ارزی بانک مرکزی