مدیرکل سیاست‌ها و مقررات ارزی بانک مرکزی اعلام کرد: ۵ و هفت دهم میلیارد یورو به سامانه “نیما” وارد شده که این رقم حدود ۲۷ درصد ارز حاصل از صادرات است.

به گزارش اخبارپول، مهدی کسرایی پور، با اشاره به اینکه صادرکنندگان مکلف اند ارز حاصل از صادرات را به چرخه اقتصادی برگردانند، اظهار کرد: مدیریت موثرتر تقاضای ارز به ویژه در حوزه اسکناس های نقدی باعث آرامش در بازار ارز شده است.

وی اضافه کرد: در حوزه واردات کالا مشکل زیادی وجود نداشته است و بخشی از نیازهای ارزی این حوزه توسط بانک مرکزی و بخشی هم از طریق ارز حاصل از صادرات غیرنفتی سامانه “نیما” پاسخ داده شد.

مدیرکل سیاست‌ها و مقررات ارزی بانک مرکزی تصریح کرد: برخی اخبار و شیطنت سایت ها و شبکه های اجتماعی بر روی بازار ارز اثر می گذاشت اما تصمیمات اخیر بانک مرکزی مبنی بر مداخله هدفمند و هوشمند بانک مرکزی موجب آرامش در این بازار شد.

وی با اشاره به اینکه صادرکنندگان، سربازان امروز عرصه اقتصادی ما هستند، گفت: از آن ها تشکر می کنیم.

کسرایی پور با اشاره به اینکه اکنون مبنای قیمت گذاری گمرک، نرخ ارز در سامانه نیما است، توضیح داد: بر اساس آمار ۸ ماهه گمرک، حدود ۲۷ و هشت دهم میلیارد یورو صادرات غیرنفتی داشتیم که از این مبلغ ۶ و ۴ دهم مربوط به میعانات است و ۲۱ و ۴ دهم باقی می ماند که از این رقم ۵ و هفت دهم میلیارد یورو به سامانه “نیما” وارد شده است یعنی حدود ۲۷ درصد ارز حاصل از صادرات. البته با توجه به اینکه صادرکنندگان ۳ ماه فرصت دارند ارز حاصل را به کشور برگردانند شاید این رقم تغییر کند و بخشی از صادرات هم به عراق و افغانستان به صورت ریالی است.

وی افزود: بنابراین ۱۵ و هفت دهم میلیارد یورو از ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی کشور بازنگشته است.مدیرکل سیاست ها و مقررات ارزی بانک مرکزی گفت: از ۵ و هفت دهم میلیارد یورو که به بازار سامانه “نیما” وارد شده است تقریبا ۸۲ درصد مربوط به شرکت های پتروشیمی است.

کسرایی پور گفت: به الزاماتی نیاز داریم تا بازار متشکل پولی شکل بگیرد.

*اقدامات موثر بانک مرکزی برای کنترل بازار ارز

حسین سلاح ورزی نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران هم با حضور در این برنامه با اشاره به اینکه اقدامات موثر بانک مرکزی برای کنترل بازار ارز، محسوس است، اظهار کرد: تا حد قابل توجهی آرامش به این بازار بازگشته است.

وی اضافه کرد: محدود کردن تراکنش های پوزها و تغییر در جابجایی چک های تضمینی بانکی از جمله تصمیمات خوب بانک مرکزی برای کنترل جابجایی پول و مبارزه با پولشویی و تزریق آرامش به بازار بود. سلاح ورزی با تاکید بر اینکه همه دلارهای حاصل از صادرات باید به چرخه اقتصادی کشور بازگردد، گفت: در غیر این صورت مصداق خروج سرمایه از کشور است.

نائب رئیس اتاق بازرگانی خاطرنشان کرد: البته این که بخش خصوصی ارز حاصل از صادرات را به کشور باز نگردانده است درست نیست زیرا این نتیجه گیری بر اساس پیش فرض‌های نادرست است.

سلاح ورزی با بیان اینکه بیش از ۸۰ درصد صادرات غیرنفتی مربوط به شرکت های دولتی، نهادهای مالی و صندوق های بازنشستگی و مانند آن است، تصریح کرد: آنچه که در حوزه محصولات پتروشیمی صادر می کنیم به علت وجود قیمت جهانی، قیمت آن ها مشخص است اما آن ۲۰ درصد مربوط به بخش خصوصی واقعی به علت واقعی نبودن نرخ پایه صادراتی، حداقل نصف مبلغی است که اعلام می شود.

وی با اشاره به پیمان سپاری ارزی و شرایط جدید افزود: اگر این روند ادامه یابد ممکن است صادرکنندگان، بازارهای صادراتی خود را از دست بدهند و کشور با کاهش جدی صادرات روبه رو شود. نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران افزود: وجود یک بازار متشکل، ضروری است اما به ثبات در اقتصاد کلان نیاز داریم در غیر این صورت، عملی نیست. استفاده از سامانه”سنا” راهکار مناسبی برای بازگشت ارز حاصل از صادرات است.

*افزایش بی رویه قیمت ارز ناشی از واقعیت های اقتصادی نبود

محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی نیز در ارتباط تلفنی با این برنامه اظهار کرد: از ابتدا مشخص بود افزایش بی رویه قیمت ارز ناشی از واقعیت های اقتصادی نبود بلکه اثرات روانی بود.

وی گفت: دخالت نکردن بانک مرکزی یکی از اصلی ترین عوامل التهابات ارزی بود. ۱۳۹۰ قلم کالای وارداتی از مجموع ۷ هزار قلم کالای وارداتی از واردات ممنوع شد که در کاهش تقاضای ارزی موثر بود.
پورابراهیمی ادامه داد: باز گذاشتن دست بانک مرکزی بر مدیریت بازار ارز از دیگر عوامل موثر بر کنترل بازار بود و اکنون آرامش نسبی حاکم است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس اذعان کرد: حذف مالیات واردات طلا به کشور و اینکه پس از سه ماه و نیم اشتباهات فاحش دولت در حوزه ارزی اختیاراتی هم به صرافی ها داده شد. مجموع این عوامل و مدیریت تقاضا موجب آرامش در بازار ارز شد.

وی خاطرنشان کرد: در شرایطی که در جنگ نابرابر اقتصادی قرار داریم، مطالبه بانک مرکزی مبنی بر لزوم بازگشت ارز حاصل از صادرات، به حق است اما مکانیزم اجرایی آن اشکالات جدی دارد که باید برطرف شود.

پور ابراهیمی با گلایه از دولت برای صدور متعدد بخشنامه های صادراتی بیان کرد: این موضوع سردرگمی ایجاد کرد. البته بخشنامه اخیر مقداری اوضاع را بهبود بخشید اما اشکالاتی هم دارد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: باید نرخ تسویه صادرات را بر اساس نرخ واقعی اقتصاد انجام دهیم و در این صورت صادرات، حدود ۲ برابر خواهد شد.

وی تاکید کرد: سیاست تک نرخی شدن ارز باید عملیاتی شود تا از رانت ها جلوگیری شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

*ما را در سایر شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

توییتر

تلگرام

لینکداین

اینستاگرام

پیام‌رسان بله

فیس‌بوک


لینک کوتاه : http://poolpress.ir/?p=120686
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

۲۷ درصد ارز حاصل از صادرات به سامانه نیما آمد
۲۷ درصد ارز حاصل از صادرات به سامانه نیما آمد
۲۷ درصد ارز حاصل از صادرات به سامانه نیما آمد
۲۷ درصد ارز حاصل از صادرات به سامانه نیما آمد
۲۷ درصد ارز حاصل از صادرات به سامانه نیما آمد