تورم نقطه به نقطه خانوارهای کشور در آبان ۹۷ به ۳۴.۹ درصد رسید.

نرخ تورم آبان

به گزارش اخبارپول، مرکز آمار گزارش شاخص قیمت مصرف کننده آبان ۱۳۹۷ را منتشر کرد که بر اساس آن در آبان ماه ۱۳۹۷ عدد شاخص کل (۱۰۰=۱۳۹۵) به ۱۴۷.۸ رسید که نسبت به ماه قبل ۲.۶ درصد افزایش نشان می دهد.

در این ماه درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل ۳۴.۹ درصد است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین ۳۴.۹ درصد بیشتر از آبان ۱۳۹۶ برای خرید یک «مجموعه کالا و خدمات یکسان» هزینه کردند که نسبت به این اطلاع در ماه قبل (۳۲.۸ درصد) ۲.۱ واحد درصد افزایش یافته است.

نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به آبان ماه ۱۳۹۷ به ۱۵.۶ درصد رسید که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل (۱۳.۴ درصد) ۲.۲ واحد درصد افزایش نشان می دهد.

شاخص قیمت در گروه عمده «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» نسبت به ماه قبل ۴.۱ درصد و در گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» ۲.۰ درصد افزایش نشان می دهد.

درصد تغییرات قیمت در ماه جاری نسبت به آبان ماه ۱۳۹۶ برای این دو گروه به ترتیب ۵۰.۳ و ۲۹.۰ درصد است.

افزایش نرخ تورم خانوارهای شهری کشور

شاخص قیمت کل برای خانوارهای شهری کشور در آبان ماه ۱۳۹۷ به عدد ۱۴۷.۳ رسید که نسبت به ماه قبل ۲.۶ درصد افزایش نشان می دهد.

درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل ۳۴.۵ درصد است که نسبت به ماه قبل (۳۲.۴ درصد) ۲.۱ واحد درصد افزایش داشته است.

افزایش نرخ تورم خانوارهای روستایی کشور

شاخص قیمت کل برای خانوارهای روستایی کشور در آبان ماه ۱۳۹۷ به عدد ۱۵۰.۸ رسید که نسبت به ماه قبل ۲.۷ درصد افزایش نشان می دهد.

درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل ۳۷.۳ درصد است که نسبت به ماه قبل (۳۵.۳ درصد) ۲.۰ واحد درصد افزایش داشته است.

تغییرات قیمت ها در ماه جاری

در ماه جاری اکثر بخش های زیر مجموعه شاخص کل با افزایش قیمت همراه بوده اند. در گروه عمده «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل به ترتیب مربوط به گروه «گوشت» (انواع ماهی، گوشت گوسفند و گوشت گاو)، گروه «میوه و خشکبار» (پسته، مغز بادام، مغز گردو، موز)، گروه «شیر، پنیر و تخم مرغ» (شیر پاستوریزه، خامه پاستوریزه و پنیر پاستوریزه)، گروه «محصولات خوراکی طبقه بندی نشده در جای دیگر» (سس گوجه فرنگی، رب گوجه فرنگی)، گروه «آشامیدنی ها» (نوشابه گازدار) و گروه «نان و غلات» (انواع نان و رشته آش) است.

در گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» گروه «مبلمان، لوازم خانگی و نگهداری معمول آنها» (انواع شوینده ها)، گروه «پوشاک و کفش» گروه «کالاها و خدمات متفرقه» (دستمال کاغذی و لوازم آرایشی و بهداشتی) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته اند.

همچنین دامنه تغییرات نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به آبان ماه ۱۳۹۷ برای دهک های مختلف هزینه ای از ۱۴.۸ درصد برای دهک اول تا ۱۶.۸ درصد برای دهک دهم است.

 

 

 

 

 

 

 

*ما را در سایر شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

توییتر

تلگرام

لینکداین

اینستاگرام

پیام‌رسان بله

فیس‌بوک


لینک کوتاه : http://poolpress.ir/?p=119896
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

تورم نقطه به نقطه آبان ۳۴.۹ درصد شد
تورم نقطه به نقطه آبان ۳۴.۹ درصد شد
تورم نقطه به نقطه آبان ۳۴.۹ درصد شد