بدهی مالیاتی و بیمه ای شرکت های تابعه شرکت سرمایه گذاری سازمان تامین اجتماعی (شستا) سبب شد تا امکان واگذاری این شرکت ها در بازار سرمایه فراهم نباشد.

واگذاری شستا

به گزارش اخبارپول به نقل از ایرنا، سال گذشته علی ربیعی وزیر پیشین کار وعده داد که ۱۵۰ شرکت وابسته به شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی و صندوق بازنشستگی کشوری به بخش خصوصی واگذار شود.

وی در تیرماه امسال نیز اعلام کرد که تا پایان امسال ۶۰ شرکت وابسته به شستا واگذار خواهد شد.

با این حال مرتضی لطفی مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری سازمان تامین اجتماعی گفت: تایید نشدن صلاحیت بسیاری از شرکت های شستا در فرابورس، مانع واگذاری آنها شده است.

به گفته وی، شستا عملیات خروج از بنگاه داری را از سال گذشته آغاز و ۱۰۶ بنگاه را برای واگذاری شناسایی کرد. به دنبال آن دی ماه پارسال عملیات قیمت گذاری این شرکت ها آغاز شد.

لطفی تاکید کرد: پس از آنکه قیمت فروش ۴۰ شرکت انجام شد، عرضه عمومی این شرکت ها در سه نوبت از طریق جراید عمومی کلید خورد، ضمن آنکه در پنج نوبت عرضه سهام این شرکتها در پنج استان توسط استانداران و اتاق های بازرگانی استان ها و فعالان اقتصادی انجام شد.
وی اظهارداشت: قانون احراز صلاحیت که جزو قوانین فرابورس است، در عرضه سهام شرکت های قابل واگذاری شستا برای ما مشکلاتی پیش آورد تا جایی که بسیاری از شرکت های شستا که در تابلوی بورس قیمت آنها اعلام شده بود، از تابلو پایین کشیده شدند.

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی خاطرنشان کرد: با توجه به قانون فرابورس بسیاری از شرکت های آماده واگذاری شستا به دلیل بدهی به سازمان تامین اجتماعی و سازمان امور مالیاتی احراز صلاحیت نشده اند و همین مساله مانع عرضه سهام آنها در فرابورس شده است.

لطفی آذرماه پارسال در نشست خبری اعلام کرده بود که خروج شستا از بنگاه داری با واگذاری ۱۳۰ شرکت آغاز می شود و بر اساس برنامه ریزی های انجام شده، تا سال ١٣٩٨ این شرکت ها واگذار خواهند شد.

گفتنی است، شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا) شرکت هلدینگ سرمایه‌گذاری متعلق به سازمان تامین اجتماعی ایران است که در زمینه مدیریت سرمایه‌گذاری، تجارت و بازرگانی، مدیریت دارایی و مبادلات سهام شرکت‌ها، فعالیت می‌کند.

شرکت شستا دارای ۳۰ شرکت زیرمجموعه و هفت شرکت هلدینگ است که در حوزه های مختلفی از جمله داروسازی، صنایع نفت، پتروشیمی و انرژی، حوزه معادن به ویژه سیمان، مس و فولاد، حمل و نقل و امور بانکی فعال هستند.

بر اساس برنامه خروج از بنگاهداری شستا، قرار است تعداد هلدینگ های تامین اجتماعی از ۹ به ۵ هلدینگ شامل نفت و گاز، دارو، بانک، بیمه و فناوری نوین کاهش یابد.

ما را در تلگرام دنبال کنید


لینک کوتاه : http://poolpress.ir/?p=116428
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

چرا «شستا» واگذار نشد؟
چرا «شستا» واگذار نشد؟
چرا «شستا» واگذار نشد؟
چرا «شستا» واگذار نشد؟
چرا «شستا» واگذار نشد؟