با حذف پیش‌بینی سود شرکت‌ها در گزارش‌های اعلامی، بازار خرید و فروش تحلیل رونق خواهد گرفت‌.

حذف سقف رقابت محصولات فولادی و پتروشیمی

با حذف پیش‌بینی سود شرکت‌ها در گزارش‌های اعلامی، بازار خرید و فروش تحلیل رونق خواهد گرفت‌.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبارپول، امیر ‌هامونی مدیرعامل فرابورس به تشریح تغییرات اعمال‌شده در دستورالعمل‌ها پرداخت و گفت‌: مهم‌ترین تغییرات ایجادشده در این دستورالعمل‌ها مربوط به ماده ۳۹ و ماده ۴۰ مکرر دستورالعمل پذیرش در فرابورس است‌. به گفته وی، بر اساس دستورالعمل جدید، نماد شرکت‌های پذیرش‌شده در بازارهای اول و دوم فرابورس در سه حالت مشمول فرآیند تعلیق خواهند بود؛ اول آنکه ناشر الزامات دستورالعمل پذیرش را رعایت نکند، دوم مربوط به آن است که ناشر در زمان مقرر، اطلاعات موضوع مواد ۷ تا ۱۲ مکرر دستورالعمل اجرایی افشای اطلاعات شرکت‌های ثبت‌شده نزد سازمان را ارائه نکند و سوم اینکه عملکرد شرکت در دو سال مالی متوالی حسابرسی شده منجر به زیان شده باشد‌. مدیرعامل فرابورس با بیان اینکه عدم رعایت هر یک از موارد مذکور منجر به این خواهد شد که نماد شرکت‌ها مشمول فرآیند تعلیق شوند، افزود‌: به منظور جلوگیری از این مساله لازم است ناشران در ارائه صحیح و به موقع تمام اطلاعات مد نظر دستورالعمل افشا تلاش کنند‌.

ریسک‌های احتمالی
هامونی بار دیگر تغییرات ایجاد شده در دستورالعمل‌ها را زمینه‌ساز افزایش نقدشوندگی و بهبود شفافیت اطلاعاتی در سطح بازار دانست و گفت‌: بر اساس تغییرات ایجاد شده لازم است سرمایه‌گذاران در تصمیم‌گیری‌های خود ریسک‌های احتمالی شرکت‌هایی که مشمول فرآیند تعلیق بوده یا به صورت معامله تحت احتیاط مورد معامله قرار می‌گیرند را مد نظر قرار دهند‌. به گفته مدیرعامل فرابورس طی مدتی که نماد مشمول فرآیند تعلیق است، امکان معامله وجود خواهد داشت و ناشر فرصتی در اختیار دارد تا برای خروج از این وضعیت اقدامات لازم را انجام دهد اما در صورت عدم همکاری ناشر یا در صورتی‌که بنا به هر دلیلی برنامه‌های ناشر به نتیجه نرسد نماد تعلیق خواهد شد و هیات پذیرش در خصوص لغو پذیرش یا ادامه تعلیق و اعطای فرصت دوباره به ناشر تصمیم‌گیری خواهد کرد‌. وی با بیان اینکه بر اساس دستورالعمل جدید، تعلیق نماد به معنای جلوگیری از انجام معاملات بیش از پنج روز کاری است و نمادهایی که لغو پذیرش می‌شوند در بازار پایه قابل معامله خواهند بود گفت‌: فهرست شرکت‌هایی که مشمول فرآیند تعلیق یا تعلیق شده هستند، همچنین نمادهایی که تحت احتیاط معامله می‌شوند به همراه اسامی اعضای هیات‌مدیره و مدیرعامل آنها در سایت بورس‌ها قابل مشاهده خواهند بود‌. ‌هامونی با تاکید بر اینکه سهامداران باید رعایت قوانین افشا را از ناشران خود مطالبه کنند گفت‌: اگر ناشران به درستی این رویه‌ها را دنبال و اجرا کنند نه‌تنها مشمول فرآیند تعلیق نمی‌شوند بلکه سهامداران آنها نیز به واسطه دریافت سریع‌تر اطلاعات منتفع خواهند شد و به این واسطه نقدشوندگی بازار افزایش می‌یابد‌.

چرایی حذف پیش‌بینی سود
مدیرعامل فرابورس همچنین حذف پیش‌بینی سود از گزارش‌های عملکردی ناشران را زمینه‌ساز افزایش تحلیلگری در بازار دانست و یادآور شد‌: در کشورهای دیگر عملیات پیش‌بینی سود توسط ناشران انجام نمی‌شود بلکه تحلیلگران و متخصصان هر صنعت گزارش‌های پیش‌بینی سود شرکت‌ها را ارائه می‌کنند و سرمایه‌گذاران بر اساس این تحلیل‌ها در خصوص سرمایه‌گذاری در سهام شرکت‌های مختلف تصمیم‌گیری می‌کنند بنابراین با حذف پیش‌بینی سود و تبعات نادرستی که انتشار این گزارش‌ها در بازار داشتند شاهد افزایش تحلیلگری در فرآیند معاملات بازار خواهیم بود‌. به گفته وی با حذف پیش‌بینی سود شرکت‌ها در گزارش‌های اعلامی، بازار خرید و فروش تحلیل رونق خواهد گرفت که البته این موضوع باید توسط تحلیلگران خبره و مشاوران سرمایه‌گذاری تحت نظارت، صاحب برند و دارای مجوز صورت گیرد تا شاهد عمق‌بخشی به تحلیل‌های بازار و تقویت تحلیل‌های ارائه‌شده باشیم‌.

گزارش تفسیری، جایگزین پیش‌بینی سالانه
مدیرعامل فرابورس همچنین با اعلام اینکه لزوم ارائه پیش‌بینی عملکرد سالانه از دستورالعمل افشا، حذف و به جای آن گزارش تفسیری مدیریت جایگزین شده است گفت‌: گزارش تفسیری مدیریت همراه با صورت‌های مالی در دوره‌های مالی ۳، ۶، ۹ و ۱۲ ماهه ارائه خواهد شد که لازم است گزارش‌های تفسیری مدیریت در دوره‌های شش‌ماهه و سالانه به تایید حسابرس برسد‌. به گفته وی لازم است ناشران به محض اطلاع از مواردی که عملکرد شرکت و در نتیجه تصمیم‌گیری سرمایه‌گذاران را تحت تاثیر قرار می‌دهد، این اطلاعات را در قالب اطلاعات بااهمیت از طریق سامانه کدال اطلاع‌رسانی کنند که نتایج حاصل از این اطلاعات با اهمیت افشاشده به صورت یکپارچه در گزارش تفسیری مدیریت منعکس خواهد شد‌. مدیرعامل فرابورس با بیان این موضوع که ضوابط تهیه گزارش تفسیری مدیریت و راهنمای به کارگیری آن توسط سازمان بورس و از طریق سامانه کدال ابلاغ شده است تاکید کرد‌: گزارش تفسیری مدیریت گزارشی است که به باور مدیریت به درک و فهم بهتر سهامداران از وضعیت مالی فعلی و آینده، تغییرات در وضعیت مالی و نتایج عملیات شرکت کمک خواهد کرد‌.

کاهش مدت‌زمان بازگشایی نمادها
همچنین ‌هامونی تغییرات در دستورالعمل معاملات فرابورس و مزایای آن را که به کوتاه‌تر شدن فرآیند بازگشایی نماد منجر شده تشریح کرد و گفت‌: حجم مبنا در دستورالعمل جدید حذف شده که این امر سرعت بازگشایی نمادها را به شدت افزایش خواهد داد چرا که تا پیش از این در صورتی‌که نمادی بدون محدودیت دامنه نوسان مورد بازگشایی قرار می‌گرفت الزاما باید حجم مبنا در خصوص این نماد اعمال می‌شد و این مساله نیز نیازمند این بود که از یک روز کاری قبل در سامانه معاملات حجم مبنا ثبت شود تا امکان بازگشایی نماد حداقل با یک روز تاخیر فراهم شود‌. به گفته وی اما در حال حاضر هر زمان که امکان بازگشایی نماد به دلیل تکمیل اطلاعات امکان‌پذیر باشد، به دلیل حذف حجم مبنا بازگشایی در همان زمان انجام خواهد شد‌.

حذف سقف دامنه نوسان
مدیرعامل فرابورس همچنین مزیت دیگر دستورالعمل جدید را حذف سقف دامنه نوسان ۵۰ درصدی قیمت سهام در روز بازگشایی نماد دانست و گفت‌: برای شرکت‌هایی که نماد آنها بدون دامنه محدودیت نوسان قیمت تا سقف ۵۰ درصد بازگشایی می‌شد، این سقف برداشته شده است، ضمن آنکه اگر در دو مرتبه انجام حراج ناپیوسته نماد کشف قیمت نشد، ادامه انجام معاملات در دامنه عادی امکان‌پذیر می‌شود که این موضوع نیز از توقف نماد جلوگیری می‌کند‌. ‌هامونی در پایان تعیین حراج‌های ۳۰ دقیقه‌ای را نیز در فرآیند بازگشایی نمادها منجر به قاعده‌مند کردن این فرآیند دانست و گفت‌: بر این اساس سهامداران برنامه بورس‌ها را برای بازگشایی نمادها می‌دانند و برای معاملات سهام امکان برنامه‌ریزی دقیق‌تری خواهند داشت‌.

انتهای پیام


لینک کوتاه : http://poolpress.ir/?p=101586
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

رشد نقدشوندگی با ارتقای شفافیت در بورس
رشد نقدشوندگی با ارتقای شفافیت در بورس
رشد نقدشوندگی با ارتقای شفافیت در بورس
رشد نقدشوندگی با ارتقای شفافیت در بورس
رشد نقدشوندگی با ارتقای شفافیت در بورس
رشد نقدشوندگی با ارتقای شفافیت در بورس