بورس در پاییز امسال یکی از طلایی ترین فصل های خود را سپری کرد و با رکوردشکنی های پیاپی، جهش به بالاترین میزان رشد در تاریخ فعالیت خود و افزایش حجم معاملات همراه بود.

بورس در پاییز امسال یکی از طلایی ترین فصل های خود را سپری کرد و با رکوردشکنی های پیاپی، جهش به بالاترین میزان رشد در تاریخ فعالیت خود و افزایش حجم معاملات همراه بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبارپول به نقل از ایرنا، شاخص بورس که در پایان تابستان در کانال ۸۵ هزار واحدی قرار داشت، در پایان فصل پاییز در میانه کانال ۹۵ هزار واحدی ایستاد که نشاندهنده رشد حدود ۱۰ هزار واحدی در این فصل است.
سقف تاریخی شاخص بورس نیز که سال ۱۳۹۲ در محدوده کانال ۸۹ هزار واحدی ثبت شده بود در فصل پاییز شکسته شد و به یک رکورد جدید تاریخی رسید.
مقایسه بورس با سایر بازارهای رقیب نیز نشاندهنده بازدهی ۱۱ درصدی بازار سرمایه نسبت به سایر بازارهاست که می تواند نقش مهمی در جذب هر چه بیشتر سرمایه های خرد به سوی خود داشته باشد.
به گزارش سازمان بورس و اوراق بهادار، بررسی ها حاکی از آن است که بازدهی بورس در سه ماهه سوم سال به ۱۱.۳ درصد رسید.
آذرماه را می توان سرآمد رشد بورس دانست، به طوری که بازده ماهانه بورس به بیش از هفت درصد رسید که این رقم در ۲ سال گذشته بی سابقه بود.

**عوامل تاثیرگذار در رشد شاخص

نرخ دلار
نرخ دلار که از ماه های ابتدایی سال روند صعودی را آغاز کرده است، در مدت سه ماهه گذشته با رشد بیش از هفت درصدی همراه بود.
از این رو افزایش نرخ ارز را می توان به عنوان یکی از اهرم های اصلی رشد بورس در صنایع صادرات محور دانست.

قیمت های جهانی مواد پایه و معدنی
حجم قابل توجهی از رشد بورس را می توان به روند قیمت های جهانی کامودیتی ها (مواد پایه و معدنی) و نفت مربوط دانست.
از یک سو رشد قیمت مس، روی، آلومینیوم و سنگ آهن و از سوی دیگر رشد قابل ملاحظه متانول در صنایع شیمیایی تاثیر بسزایی بر صنایع فلزی- معدنی و پالایشی داشت.
به باور بسیاری از کارشناسان، یکی از بازارهای مهم میان کالاهای پایه که می‌تواند سمت و سوی بسیاری از بخش‌های اقتصادی و حتی اقتصاد جهان را نشان بدهد، بازار مس است.
از آنجا که مس در بیشتر صنایع کاربرد دارد، هر گونه کاهش یا افزایش مصرف آن نشاندهنده ضعف یا قدرت اقتصاد است. مس از ابتدای سال ۲۰۱۷ روزهای پررونقی را تجربه کرد، به طوری که نرخ آن در اواسط مهرماه از هفت هزار دلار در هر تن عبور کرد و در هفته های پس از آن نیز در محدوده ۶ هزار و ۵۰۰ تا هفت هزار دلار در نوسان بود.

بهای نفت
در این مدت نفت نیز به عنوان دیگر اهرم رشد بازار سهام، رشد قابل توجهی را به ثبت رساند. این کالا امسال به لطف تلاش اوپک و متحدانش برای کاهش مازاد عرضه، مسیر رو به رشدی را طی کرد و از متوسط ۴۴ دلار در هر بشکه در سال ۲۰۱۶ به متوسط ۵۴ دلار در سال جاری میلادی رسید.
با وجود این، در آخرین روز آذرماه قیمت نفت برنت حدود ۶۳ دلار و قیمت نفت وست تگزاس اینترمدیت به حدود ۵۷ دلار رسید که رقمی قابل توجه به شمار می رفت.

وضع بازار پول
عامل بنیادی دیگر برای رشد بورس، به بزرگ ترین رقیب این بازار یعنی بازار پول مربوط می شود.
کاهش نرخ سود سپرده های بانکی به عنوان یکی از دغدغه های اصلی فعالان بازار سرمایه در سال های اخیر، از عواملی بود که بر جذابیت بازار سهام اثر قابل توجهی داشت.
با توجه به اینکه در سال های اخیر حجم عظیمی از نقدینگی اقتصاد کشور در بازار پول راکد می ماند، برنامه کاهش نرخ سود سپرده ها توانست تا اندازه ای از انجماد نقدینگی بخش بانکی کشور بکاهد و آن را به سمت بازار سرمایه روانه کند.
گواه این نکته نیز افزایش حجم ورود نقدینگی به بازار سهام در هفته های گذشته است.
ارزش معاملات بورس در ۶ ماهه آغازین سال در محدوده یک هزار میلیارد ریال قرار داشت اما در سه ماهه گذشته به ۲ هزار میلیارد ریال رسید.
بر همین اساس ارزش معاملات بورس از ابتدای سال تاکنون ۱۸ درصد رشد کرده است.
مولفه دیگری که نشاندهنده کوچ نقدینگی ملموس به بورس است به افزایش حجم معاملات مربوط می شود.
حجم معاملات نیز در این مدت رشد قابل قبولی داشت. متوسط حجم معاملات در آبان ماه حدود ۶۰۰ میلیون سهم بود و در آذرماه به رقم ۱۱۰۰ میلیون سهم رسید.

رکوردشکنی تاریخی بورس
بزرگ ترین رویداد بورسی اخیر را می توان مربوط به ورود شاخص کل به کانال های جدید دانست.
در چهارم آذرماه شاخص کل بورس تهران با جهش یک هزار و ۱۳۰ واحدی توانست قله تاریخی خود را فتح کند.
بر همین اساس، شاخص کل با رسیدن به رقم ۹۰ هزار و ۴۷۰ واحدی، آغاز کانال شکنی های جدیدی را برای این بازار رقم زد.
در این مدت شاخص پنج کانال شکنی دیگر را به ثبت رساند که عمده آن به مدد رشد قیمت سهم ها در صنایعی همچون فلزی – معدنی و پالایشی صورت گرفت.
البته در این مدت خودرو نیز بار دیگر وارد مدار رشد شد؛ خبرهای خوب در این صنعت در زمینه همکاری های مشترک با شرکت های خودروسازی خارجی و همچنین برنامه شرکت ها برای بهبود صورت های مالی در این زمینه تاثیر بسزایی داشت.
در نهایت بورس تهران در آخرین روز کاری فصل پاییز در سطح ۹۵ هزار و ۵۰۸ واحد قرار گرفت.

پول های تازه در راه بورس
در بحث تغییر مالکیت باید به حضور برجسته سهامداران خرد نیز توجه کرد؛ موضوعی که حاکی از ورود پول های تازه نفس به بازار از سوی سهامداران جدید است.
بیشترین خرید این سهامداران مربوط به آبان ماه بود که بیش از ۴۳ درصد از خرید سهام به این سهامداران تعلق داشت.
روند تغییر مالکیت ها بخوبی نشان می دهد بورس این روزها جولانگاه ورود سرمایه گذاران جدید شده است و می توان از آن به عنوان جذاب ترین بازار مالی ایران برای سرمایه گذاری نام برد.

صنایع پیشتاز بورسی
در سه ماه سوم سال از ۳۷ صنعت بورسی، صنایعی همچون محصولات شیمیایی، فلزات اساسی و معدنی ها از شرایط بهتری نسبت به دیگر صنایع برخوردار بودند.
با توجه به اینکه این صنایع حجم قابل توجهی از ارزش بازار را در اختیار دارند، رشد این صنایع مسبب اصلی جهش های متعدد بورس بوده است.
در این بین صنایعی همچون رایانه و خودرو نیز رشد قابل توجهی داشتند و به دلیل جذابیت تک نمادها مورد توجه سهامداران قرار گرفتند.

انتهای پیام


لینک کوتاه : http://poolpress.ir/?p=101132
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

ثبت روزهای تاریخی در فصل طلایی بورس
ثبت روزهای تاریخی در فصل طلایی بورس
ثبت روزهای تاریخی در فصل طلایی بورس
ثبت روزهای تاریخی در فصل طلایی بورس
ثبت روزهای تاریخی در فصل طلایی بورس
ثبت روزهای تاریخی در فصل طلایی بورس