دبیر شورای عالی مناطق آزاد اظهار کرد: خوشبختانه با مذاکرات پی در پی با بانک مرکزی مجوز تاسیس بانک آفشور گرفته شد و سهامدار این بانک آفشور خارجی‌ها هستند و امسال مقدمات راه اندازی بانک آفشور در کشور مهیا می‌شود.

به گزارش اخبارپول به نقل از ایلنا، سعید محمد در نشست خبری امروز با بیان اینکه سال گذشته تراز تجاری مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ١١ میلیارد دلار مثبت بوده‌ است، گفت: ارزش صادرات از مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به طور مجموع ١۵ میلیارد و ٧٠٠میلیون دلار بوده و در مقابل ارزش واردات از مناطق آزاد و ویژه اقتصادی حدود ۴ میلیارد و ٧٠٠ میلیون دلار بوده که نشان می‌دهد تراز تجاری مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در سال ١۴٠٠ بیش از ١١ میلیارد دلار مثبت بوده است.

وی ادامه داد : در بخش صادرات، یک میلیارد و ٩۶ میلیون دلار کالای غیر نفتی از مناطق آزاد صادر شده که این اعداد بدون احتساب کالاهای ترانزیتی است.

محمد با اشاره به پروژه هایی که امروز با فرمان رییس جمهوری به افتتاح رسید، گفت: در راستای تحقق سال، ٨٢ طرح صنعتی، عمرانی و کشاورزی در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی امروز با حضور رییس جمهوری به افتتاح رسید که این پروژه‌ها باعث ایجاد ٨ هزار اشتغال مستقیم و غیر مسقیم می‌شود.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد با اشاره به تعداد مناطق آزاد در کل دنیا اظهار کرد: در ١۵٠ کشور دنیا ۵٧٠٠ منطقه آزاد فعال است که در ایران ١۵ منطقه آزاد که ٧ منطقه آزاد در سال گذشته مصوب شده‌اند، وجود دارد که امروز ٨ منطقه فعال هستند. همچنین در کشورمان ٣٢ منطقه ویژه اقتصادی فعال هستند و البته ۴۶ منطقه ویژه اقتصادی هم مجوز دریافت کردند که هنوز سازمانی برای متولی این مناطق پیدا نشده است.

وی درباره جذب سرمایه گذاری در مناطق آزاد گفت: ١۶٣ میلیون دلار سرمایه‌گذاری خارجی در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی محقق شده‌ است.

محمد در پاسخ به سوال ایلنا درباره راه‌اندازی بانک آفشور در مناطق آزاد بیان کرد: خوشبختانه با مذاکرات پی در پی با بانک مرکزی مجوز تاسیس بانک آفشور گرفته شد و سهامدار این بانک آفشور خارجی‌ها هستند و امسال مقدمات راه اندازی بانک آفشور در کشور مهیا می‌شود.

وی با بیان اینکه راه اندازی بانک آفشور باعث تامین منابع مالی برای پروژه‌های مختلف در مناطق آزاد می‌شود، گفت: در مورد منابع تحریمی برای راه اندازی بانک‌های آفشور راهکارهایی در نظر گرفته‌ایم.

محمد افزود: همانطور که گفتم سهامداران بانک آفشور خارجی ها هستند اما ایرانی‌های خارج از ایران می‌توانند بدون نگرانی از مشکلاتی در بانک‌های زیر نظر بانک مرکزی کشورمان مواجه‌اند ارزهای خود را منتقل به این بانک‌های آفشور کنند چراکه این بانک‌های مستقل از بانک مرکزی هستند.

وی گفت: از این رو پیش بینی می‌شود ایرانی های خارج از کشور از انتقال ارز به بانک‌های آفشور در مناطق آزاد استقبال کنند.


لینک کوتاه : http://poolpress.ir/?p=200937
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

مجوز تاسیس بانک آفشور در مناطق آزاد گرفته شد
مجوز تاسیس بانک آفشور در مناطق آزاد گرفته شد