عبدالناصر همتی در یادداشتی اینستاگرامی به بیان نکاتی درباره برنامه های بانک مرکزی و تقویت اقتصاد پرداخت.

به گزارش اخبارپول، رئیس کل بانک مرکزی در یادداشتی به اعلام برنامه های این بانک برای تقویت اقتصاد پرداخت و اعلام کرد: بازار ارز محل تخلیه شوکهای خارجی به اقتصاد است و نقش بانک مرکزی نیز جلوگیری از نوسانات بازار و حذف نقش مخرب سفته بازان دراین بازاراست.

۱- تلاشهای بی وقفه بانک مرکزی به‌همراه سایر بخشهای کشور، نظام ارزی کشور را در شرایط بسیارسخت اقتصادی به سامان رسانده است. همانگونه که پیشتر اشاره کردم،بازار ارز محل تخلیه شوکهای خارجی به اقتصاد است و نقش بانک مرکزی نیز جلوگیری از نوسانات بازار و حذف نقش مخرب سفته بازان دراین بازاراست.

۲- بانک مرکزی، از این پس، تمرکز خود را بر کنترل تورم خواهد داشت، استفاده از ابزارهای عملیات بازار باز و تغییر سیاستگذاری پولی بر کنترل تورم، سرلوحه برنامه های بانک مرکزی خواهد بود. بدیهی است، در این مسیر، کلید موفقیت، افزایش تولید غیر نفتی داخلی است که بایستی با سیاست های مالی مناسب دولت همراهی شود.

۳- همانگونه که رهبر معظم انقلاب تأکیدکردند، راه برون رفت از شرایط موجود و تقویت اقتصاد کشور کمک به رشد غیر نفتی اقتصاد، و کاهش وابستگی بودجه دولت به نفت است. در این مسیر، بانک مرکزی، علاوه بر پیش بینی پذیرکردن مسیر متغیرهای کلان اقتصادی، سیاستهایش در جهت ایجاد فضایی مناسب برای کسب و کارهای مولد اشتغال، به کمک بهبود ترازنامه بانکها و ایجاد جریان اعتباری سالم برای بانکها، خواهد بود.

۴- قبلاً نیز به بانکها متذکر شدم، آنها بایستی خود را آماده تطابق با شرایط جدید سیاستگذاری پولی کنند. بانک مرکزی عزم جدی برای کمک به افزایش قدرت نقدشوندگی ترازنامه بانکهای کشور دربازار ثانویه دارد و با شروع اجرای عملیات بازار باز، این مهم را عملیاتی کرده است. درعین حال نظارت شدید بر عملکرد بانکها، و تلاش برای سالم سازی ترازنامه آنها، با قوت ادامه پیدا خواهد کرد.

۵- مردم و فعالان اقتصادی به خوبی می دانند ادامه افزایش رشد اقتصاد مهمترین اقدام کشور برای شکست توطئه ها و تحریم های ظالمانه است.


لینک کوتاه : http://poolpress.ir/?p=145041
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

برنامه‌های جدید بانک مرکزی برای تقویت اقتصاد
برنامه‌های جدید بانک مرکزی برای تقویت اقتصاد
برنامه‌های جدید بانک مرکزی برای تقویت اقتصاد
برنامه‌های جدید بانک مرکزی برای تقویت اقتصاد
برنامه‌های جدید بانک مرکزی برای تقویت اقتصاد