آمارهای بانک مرکزی از افزایش ۳۰.۱ درصدی مانده سپرده‌ها و ۲۳.۴ درصدی مانده تسهیلات بانکی در پایان شهریور ۹۸ نسبت به مقطع مشابه سال قبل حکایت دارد.

به گزارش اخبارپول، گزارش بانک مرکزی از وضعیت کل مانده سپرده‌ها و تسهیلات ریالی و ارزی بانک‌ها و موسسات اعتباری در پایان شهریورماه سال ۱۳۹۸ حاکی از آن است که مانده کل سپرده‌ها بیش از ۲۳۴۹۳.۹ هزار میلیارد ریال شده که نسبت به مقطع مشابه سال قبل ۵۴۳۵.۹ هزار میلیارد ریال (۳۰.۱ درصد) و نسبت به پایان سال قبل معادل ۲۸۲۰.۶ هزار میلیارد ریال (۱۳.۶ درصد) افزایش نشان می‌دهد.

بیشترین مبلغ سپرده‌ها مربوط به استان تهران با مانده ۱۲۷۹۹.۹ هزار میلیارد ریال و کمترین مبلغ مربوط به استان کهگیلویه و بویر احمد معادل ۶۱.۸ هزار میلیارد ریال است.

مانده کل تسهیلات بیش از ۱۶۸۲۴.۷ هزار میلیارد ریال است که نسبت به مقطع مشابه سال قبل ۳۱۸۶.۷ هزار میلیارد ریال (۲۳.۴ درصد) و نسبت به پایان سال قبل ۱۷۳۴.۵ هزار میلیارد ریال (۱۱.۵ درصد) افزایش داشته است. بیشترین مبلغ تسهیلات مربوط به استان تهران با مانده ۱۰۹۱۹.۳ هزار میلیارد ریال و کمترین مبلغ مربوط به استان کهگیلویه و بویر احمد معادل ۵۸.۵ هزار میلیارد ریال است.

شایان ذکر است، نسبت تسهیلات به سپرده‌ها بعد از کسر سپرده قانونی ۷۹.۸ درصد است که نسبت به پایان شهریور ماه ۱۳۹۷ و پایان اسفند ۱۳۹۷، به ترتیب ۴.۵ و ۱.۵ واحد درصد کاهش نشان می‌دهد. نسبت مذکور در استان تهران ۹۴ درصد و در استان کهگیلویه و بویراحمد ۱۰۶.۶ درصد است.

بانک مرکزی توضیح داده است که یکی از علل مهم بالا بودن رقم تسهیلات و سپرده‌ها در استان تهران استقرار دفاتر مرکزی بسیاری از شرکت‌ها و موسسه‌های تولیدی سایر استان‌ها در استان تهران بوده و عمده فعالیت‌های بانکی آنها توسط شعب بانک‌ها و موسسه‌های اعتباری استان تهران انجام می‌شود.


لینک کوتاه : http://poolpress.ir/?p=143982
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

سپرده‌های بانکی در شهریورماه ۳۰درصد افزایش یافت
سپرده‌های بانکی در شهریورماه ۳۰درصد افزایش یافت
سپرده‌های بانکی در شهریورماه ۳۰درصد افزایش یافت
سپرده‌های بانکی در شهریورماه ۳۰درصد افزایش یافت
سپرده‌های بانکی در شهریورماه ۳۰درصد افزایش یافت