مدیرعامل فرابورس اعلام کرد: اجرای عملیات بازار باز در بازار بدهی و صکوک بزرگترین همکاری بین بانک مرکزی و بازار سرمایه در ۴۰ سال گذشته است که باعث متعادل سازی بازار بدهی و حتی سهام می‌شود.

معاملات در فرابورس

به گزارش اخبارپول، امیر هامونی در نشست خبری با خبرنگاران اظهار کرد: در حالی در دهه دوم عمر فرابورس قرار داریم که در ابتدا چشم انداز مثبتی برای فعالیت این بازار وجود نداشت اما با اجرای اهداف توسعه ای به جایگاه فعلی رسید به طوری که در حال حاضر میانگین روزانه معاملات در فرابورس به سطح مناسبی دست پیدا کرده و این بازار در نهادهای بین المللی همانند فدراسیون های جهانی و منطقه ای در رده های مناسبی قرار دارد.

سهم تامین مالی

وی در ادامه توضیح داد: بر اساس آمارهای موجود، تامین مالی بنگاه ها و خانوار در سال ۹۷ نیز در فرابورس در وضعیت مطلوبی قرار داشت به طوری که به تامین مالی خانوار از مسیر اوراق تسهیلات مسکن از ۷۳۰۰ میلیارد تومان در سال ۹۷ به ۴۲۰۰۰ میلیارد تومان رسید که نشان می دهد سهم قابل اعتنایی را بر عهده داشته است.

برنامه‌های سال ۹۸

مدیرعامل فرابورس با اعلام اینکه راه اندازی بازار عملیات بازار باز با کمک بانک مرکزی از جمله برنامه های ویژه فرابورس در سال جاری است اذعان کرد: توسعه حوزه تکنولوژی و حمایت از شرکت های دانش بنیان نیز در راستای کیفی سازی اهداف پیاده سازی می شود.

زمان انتقال نماد فرابورس با بازار اول

هامونی با بیان این مسئله که ارزش سهم فرابورس در طی ۱۰ سال گذشته ۱۴۰ برابر شده گفت: انتقال نماد فرابورس به بازار اول در ۲۰ مرداد ماه انجام می شود و کشف نماد با انتقال به بازار بالاتر صورت می گیرد.

آمار معاملات

وی در ادامه عنوان کرد: در ۱۰ سال گذشته در فرابورس، ۴۰۶ هزار انواع اوراق با حجم ۷۳۱ میلیارد ورقه در ۷۷ میلیون دفعه داد و ستد شده است. که شامل ۲۳۹۳ روز معاملاتی می شود.

بازده ۵۰ درصدی آیفکس

مدیرعامل فرابورس تصریح کرد: آیفکس شاخص فرابورس از ابتدای سال جاری تا به امروز ۵۰ درصد بازدهی را به ثبت رسانده و در عین حال ارزش بازاری فرابورس نیز با ۳۵۰ هزار میلیارد تومان، ۳۶ درصد رشد را رقم زده است. همچنین در حال حاضر ارزش ETF ها حدود ۴۵۰۰ میلیارد تومان است و رونق خوبی در این بازار حاکم است.

جایگاه بین المللی فرابورس

هامونی خاطرنشان کرد: در حوزه بین الملل فرابورس در آمارهای رتبه بندی از جایگاه های ویژه ای قرار دارد به طوری که در بین اعضای فدراسیون بورس های آسیایی و اروپایی، آیفکس شاخص فرابورس با ۱۰۶ درصد بازدهی رتبه اول، ارزش بازار رتبه ۵۵ و ارزش معاملات نیز رتبه ۵۰ را کسب کرده است.


لینک کوتاه : http://poolpress.ir/?p=135981
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

بزرگ‌ترین همکاری ۴۰ سال اخیر بورس و بانک مرکزی
بزرگ‌ترین همکاری ۴۰ سال اخیر بورس و بانک مرکزی
بزرگ‌ترین همکاری ۴۰ سال اخیر بورس و بانک مرکزی
بزرگ‌ترین همکاری ۴۰ سال اخیر بورس و بانک مرکزی
بزرگ‌ترین همکاری ۴۰ سال اخیر بورس و بانک مرکزی