معاون گمرک عنوان کرد: «مدیریت ریسک» تخصیص بهینه منابع موجود برای اقدامات و فعالیت‌های گمرکی است و ما تصمیم داریم که این سیستم را به طور جامع اجرایی کنیم.

گمرکات

به گزارش اخبارپول، علی بعیدی مفردنیا، معاون برنامه‌ریزی و امور بین‌الملل گمرک ایران در جلسه افتتاحیه کارگاه آموزشی ملی مدیریت ریسک، با اشاره به دلایل و الزامات حرکت گمرک به سمت عملیاتی کردن مدیریت ریسک، اظهارکرد: با توجه به افزایش حجم تجارت جهانی و پیچیدگی‌های آن، چاره‌ای جز بکارگیری مدیریت ریسک برای گمرکات باقی نمانده است و ما قصد داریم از این سیستم، به نحو شایسته در گمرک جمهوری اسلامی ایران استفاده کنیم.

وی با برشمردن دو وظیفه مهم گمرک یعنی کنترل ورود و خروج کالا و صیانت از سلامت جامعه در برابر تهدیدها و خطرات ناشی از گسترش تجارت غیرقانونی و همچنین ارائه تسهیلات و روان‌سازی در چرخه اقتصاد و زنجیره تأمین تجارت، گفت: برای انجام این دو وظیفه، راهکارهای زیادی وجود دارد که نمونه آن، بکارگیری سیستم‌های فعالان مجاز اقتصادی (AEO)، مدیریت یکپارچه مرزی، پنجره واحد تجارت در سطح ملی و بین‌المللی و حسابرسی پس از ترخیص به منظور ایجاد شفافیت و بهینه‌سازی قوانین است که همه این راهکارها، با مفهوم مدیریت ریسک معنا پیدا می‌کند.

معاون برنامه‌ریزی و امور بین‌الملل خاطرنشان کرد: مدیریت ریسک در واقع تخصیص بهینه منابع موجود برای اقدامات و فعالیت‌های گمرکی است و ما تصمیم داریم که این سیستم را به طور جامع اجرایی کنیم.

بعیدی افزود: نکته مهم در بحث مدیریت ریسک، داشتن نگاه و نگرش فرهنگی است و امیدواریم مدیریت ریسک مانند یک چتر، تمام فعالیت‌های ما در گمرک جمهوری اسلامی ایران از جمله بهینه‌سازی فرآیندها و به‌کارگیری فناوری‌های مختلف را در بر گیرد.


لینک کوتاه : http://poolpress.ir/?p=130043
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

استفاده از سیستم «مدیریت ریسک» در گمرک
استفاده از سیستم «مدیریت ریسک» در گمرک
استفاده از سیستم «مدیریت ریسک» در گمرک
استفاده از سیستم «مدیریت ریسک» در گمرک