یک کارشناس حوزه پرداخت عنوان کرد: هماهنگ‌سازی و تطبیق راه‌حل‌های مالی مبتنی بر فناوری بلاک چین می‌تواند باعث افزایش مشارکت مالی و رشد در بازارهای سرمایه در سطوح جهانی شود.

به گزارش اخبارپول، علی‌رضا نوبخت اظهار کرد: فناوری بلاک‌چین مبتنی بر یک دفتر کل توزیع شده است در این بستر تمامی تراکنش‌ها بر بستر اینترنت و تاریخچه تمامی تراکنش‌ها و سوابق دارایی افراد در این دفتر کل نگهداری می‌شود.

وی اذعان کرد: داده‌ها در فناوری بلاک چین به‌جای نگهداری در یک پایگاه داده مرکزی در نزد عموم نگهداری می‌شود و بلاک‌ها به‌صورت رمزنگاری‌شده با یکدیگر لینک شده و به‌کل شبکه فرستاده می‌شود. ازاین‌رو تمام رکوردهایی که به شبکه ارسال می‌شود، غیرقابل تغییر خواهد بود که این مهم، امکان هرگونه تقلب را با ردیابی بلاک‌ها غیرممکن می‌کند.

این کارشناس حوزه پرداخت تصریح کرد: علاوه بر این با استفاده از بستر بلاک چین می‌توان با دقت بالایی به پایش و گزارش‌دهی فعالیت‌های مشکوک مشتریان پرداخت.

نوبخت ابراز کرد: گفته می‌شود، بلاک چین انقلابی در فرآیندهای کسب‌وکاری در صنایع مالی ایجاد و منجر به تغییر ماهیت بانک‌ها و مؤسسات مالی در سراسر جهان خواهد شد. ازاین‌رو بانک‌ها با سرمایه‌گذاری در این فناوری به دنبال حفظ جایگاه خود در کانون قدرت در مراودات مالی هستند.

وی تأکید کرد: مؤسسات مالی بزرگ در حال بررسی راه‌هایی برای پیاده‌سازی فن‌آوری بلاک‌چین در جهت کاهش هزینه‌های معامله، افزایش سرعت تراکنش، حذف تراکنش‌های چندگانه و کاهش تقلب در مبادلات هستند.

معاون فروش شرکت جی اس اس، بلاک چین را یکی از موفق‌ترین برنامه‌های فین تک برشمرد و خاطرنشان کرد: بلاک چین تأثیرات بسیار مثبت و سازنده‌ای در ارتقاء فعالیت فین‌تک‌ها داشته و با حذف واسطه‌ها منجر به سهولت دسترسی به خدمات و کاهش هزینه‌ها شده است.

نوبخت با اشاره به این‌که استفاده از فنّاوری بلاک چین می‌تواند سرعت فرآیندهای پرداخت برون‌مرزی را افزایش دهد، متذکر شد: سهولت و سرعت انجام تراکنش‌ها در این بستر با حذف واسطه‌های سنتی مرسوم، فرآیند انتقال پول را کاهش و تضمین معاملات آنلاین ریسک ناشی از کم شدن ارزش به‌واسطه نوسانات قیمت ارز را کاهش می‌دهد.

وی توسعه فناوری بلاک چین و ارز رمزها تهدیدی واقعی برای سیستم‌های پرداخت بین‌بانکی سوئیفت دانست و بیان کرد: ریپل با بهره‌گیری از ارزهای رمزنگاری‌شده خود (XRP) که نقش ارز واسط در مبادلات را دارد، یک شبکه تسویه ناخالص آنی (RTGS) برای تبدیل انواع ارز و نقل‌وانتقال و تسویه پول به وجود آورده است تا معاملات مالی بین‌المللی را بدون محدودیت مبلغ و به‌صورت فوری انجام دهد.

این کارشناس با تأکید بر گسترش دامنه استفاده از بلاک چین در انتقال وجوه در بازارهای نوظهور، افزود: هماهنگ‌سازی و تطبیق راه‌حل‌های مالی مبتنی بر تکنولوژی بلاک چین می‌تواند باعث افزایش مشارکت مالی و رشد در بازارهای سرمایه در سطوح جهانی شود.

گفته می‌شود، هشتمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت با موضوع انقلاب بلاک چین در روزهای ۹ و ۱۰ بهمن‌ماه ۹۷ در مرکز همایش‌های برج میلاد برگزار می‌شود.


لینک کوتاه : http://poolpress.ir/?p=124671
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

افزایش مشارکت‌ مالی با توسعه فناوری بلاک چین
افزایش مشارکت‌ مالی با توسعه فناوری بلاک چین
افزایش مشارکت‌ مالی با توسعه فناوری بلاک چین
افزایش مشارکت‌ مالی با توسعه فناوری بلاک چین
افزایش مشارکت‌ مالی با توسعه فناوری بلاک چین